Tablete Nasıl Format Atılır?

Nasıl Format Atılır?

Tabletiniz gereğinden fazla ağırlaştığında, artık işlemleri yaparken zorlanmaya başladığında, hafızası dolduğunda ya da zararlı bir yazılım bulaştığında format atmak en kolay çözüm yoludur. Format atarak Android işletim sistemini ilk günkü haline çevirebilirsiniz. Böylece tabletinizi o eski performansıyla tekrardan kullanmanız mümkün hale gelir. Tablete format nasıl atılır diye merak edenlerin sayısı çok olduğundan dolayı bunu kapsamlı bir rehber olarak size sunuyoruz.

Tablete
Tablete Nasıl Format Atılır?

Tabletler işletim sistemi ayarlamalarını aynı arayüzde barındırırlar. Bu yüzden yapacağınız bu işlemler tüm Android tabletlerde aşağı yukarı benzer şekilde gerçekleşmektedir.

Tablete format atmaya başlamadan önce içerisinde yer alan tüm verilerin silineceğini unutmayın. Dolayısıyla fotoğraf, müzik, video veya benzer verileriniz varsa bunları yedeklemeniz ve format sonrasında tekrardan tabletinize aktarmanız önemlidir. Ayrıca format esnasında şarj sorunu yaşamamanız için şarjının dolu olduğuna emin olunuz.

Tabletin Format Ekranına Nasıl Geçilir?

Tabletlerin Android işletim sisteminin kontrolünü barındırdığı arayüzüne geçiş için birkaç farklı alternatif kombinasyon kullandığını söyleyebiliriz. Marka ve modele bağlı olarak aşağıdaki seçeneklerden birisiyle Android arayüzüne geçiş sağlayabilirsiniz.

 • Ses açma, güç düğmesi ve Home tuşuna aynı anda basılı tutarak bekleyin.
 • Ses açma düğmesine basılı tutarken güç düğmesine basarak bekleyin.
 • Ses kısma düğmesine basılı tutarken güç düğmesine basarak bekleyin.
 • Ses kısma, güç düğmesi ve Home tuşuna basılı tutarak bir süre bekleyin.

Bu dört seçenekten birisinde ekranda bir Android logosu göreceksiniz. Akabinde ise yalnızca yazıların yer aldığı bir seçim yapma ekranıyla karşılaşacaksınız. Bu menüde farklı seçenekler arasında seçim yapmak için ses açma ve kısma düğmesini kullanabilirsiniz. Yukarıya ve aşağıya kaydırmak için ses açma ve kısma düğmesi işlevsel olarak kullanılırken güç tuşu da seçim yapmak için kullanılmaktadır.

 • Gördüğünüz ekranda ‘’wipe data/factory reset’’ yazan seçeneğe gelerek üzerinde durup güç düğmesine basıp seçiminizi onaylayın.
 • Yeni bir ekranla karşılaşacaksınız ve burada ‘’yes delete all user data’’ seçeneğini seçerek güç düğmesine basıp onaylamanız gerekecek.
 • Bir süre içeriğindeki dosyaların silinmesi, Android sisteminin yeniden kurulması ve kurulum sonrası yapılandırma süreci devam edecektir.
 • Akabinde ise ‘’reboot system now’’ seçeneğinin üzerine gelerek tekrardan güç düğmesine basıp onaylamak gerekecektir.
 • Sistemi reboot ettiğinizde tabletiniz ekranı karararak kapanacaktır. Ancak burada endişe etmenize gerek yok. Kısa bir süre sonra tekrardan açılarak kurulumu sürdürecektir.
 • Kurulum esnasında birkaç kez kapanıp açılması gayet normaldir. Bu aşamalara müdahale etmemek gerekir.
 • Kurulum tümüyle bittiğinde ilk açtığınız andaki gibi sizi Android ekranı karşılayacak ve kurulum ayarlarını yapmanız istenecektir.
 • Bu bağlamda Android tabletiniz formatlanmış olacak ve tüm verileriniz sıfırlandığı için ilk günkü performansında çalışacaktır.

Tablete format atarken formatı etkileyecek işlemler yapılmamalıdır. Açılıp kapanmasına müdahale etmek, tableti şarja takmak, USB kablosu ise başka bir cihaza bağlamak ya da tuşlarına basarak menüye girmeye çalışmak hatalı kurulumlara sebebiyet verebilir.

REEmiKAC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir