Sarışın Çikolata Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Kalori Miktarı

Sarışın çikolata ufak parçalar halinde tatlı süslemelerinde kullanılır. Yüksek tansiyonu düşüren faydaları varıdr. Kalorisi çok yüksektir.

Sarışın Çikolata

Sarışın çikolata Fransız kökenli çikolatalardan biridir. Beyaz çikolatanın yüksek sıcaklıkta eritilmesi ile elde edilir ve tamamen şans eseri bulunmuştur.

Fransız çikolata üreticisi Frédéric Bau’nun keşfettiği bu çikolata karamel rengindedir. Sarışın çikolata daha çok hafif tereyağlı bisküviye ve süt reçeline benzeyen tadı ile bilinir.

Sarışın çikolata diğer çikolatalardan ağızda tuzlu bir lezzet bırakmasıyla ayrılıyor. Sarışın çikolatanın içindeki bu tuz, topraktan doğal olarak geliyor.

Sarışın çikolata pahalı bir çikolatadır ve ülkemizde yeni üretilmeye başlanmıştır yavaş yavaş popüler olmaktadır.

Büyük marketlerde, lüks alışveriş merkezlerinde ve yalnızca çikolata satan yerlerde bulunmaktadır. Marketlerdeki adı ise Dulcey’dir. 85 gramlık paketler halinde satılan sarışın çikolata, ithal çikolata satışı yapan internet sitelerinden de kolayca bulunabilir.

Sarışın Çikolata Nasıl Saklanır?

Sarışın çikolata ülkemizde çok fazla bilinmemektedir. Son dönemlerde yeni yeni popüler olmaktadır. Doğal olarak da akıllara sarışın çikolata nasıl saklanır sorusu gelmektedir.

Bu çikolata düşük nemli ve kuru ortamlarda saklanmalıdır. Ayrıca kokusuz ortamlarda durması daha elverişlidir. Buzdolabına konmamalıdır. Fazla soğuk ortamlarda kalması çikolatayı serleştirebilir ve tadını bozabilir.

Sarışın Çikolata Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Sarışın çikolata hafif tereyağlı bisküvileri andıran bir tada sahiptir. Beyaz ya da siyah çikolatanın kullanıldığı çeşitli tatlılarda kullanılabilir.  

Rendelenerek tatlıların üzerine konabilen sarışın çikolata aynı zamanda eritilerek de pastaların üzerine sürülebilir. Tek başına çikolata sosu olarak hazırlanabilen sarışın çikolata keklerin üzerine dökülerek görselde değişiklik yapılabilir.

Sarışın çikolata mango, şeftali, kayısı ve muz gibi meyvelerle de uyumlu bir tada sahiptir. Özellikle bu meyveler ile hazırlanan meyve tabaklarını süslemek için eritilerek sunum yapılabilir. Sarışın çikolata susam, ceviz ve fındık gibi malzemeler ile evde karıştırılarak da hazırlanabilir.

Sarışın Çikolata Faydaları

Sarışın çikolata tadı diğer çikolatalara göre biraz farklıdır. Yendikten sonra ağızda tuzlu tat bırakır. Bu tuz yapay değil doğal topraktan gelir. Bu yüzden sarışın çikolata faydaları oldukça fazladır.

·       Çikolatanın içeriğinde bulunan theobromine, öksürüğe neden olan vagus sinirlerindeki hareketliliği azaltır.

·       Sarışın çikolata içeriğindeki antioksidanlar aynı zamanda yaşlanmayı, kalp-damar hastalıklarına ve kansere yakalanmayı da önler.

·       Sarışın çikolata hipertansiyonu düşürür ve beyin kanaması riskini azaltır.

·       Düzenli şekilde çikolata yemek kan basıncının düzenlenmesine de yardımcı olur ve iyi kolesterolü uyararak arttırır.

·       Sarışın çikolata içindeki vitaminler cildi güneş hasarlarına karşı koruyabilir.

·       Finlandiya’da yapılan bir araştırma, çikolatanın anne adaylarında stresi azalttığını ve bu annelerin bebeklerinin çikolata yemeyen ebeveynlerin bebeklerine göre daha sık gülümsediği keşfedilmiştir.

·       İsveç’te yapılan bir araştırma, haftada 45 gramdan fazla sarışın çikolata yemenin, kadınlarda inme riskinin yüzde 20’lik bir azalmaya yol açtığını bulunmuştur.

Sarışın Çikolata Nelere İyi Gelir?

Sarışın çikolata nelere iyi gelir diye merak ediyorsanız ve kan şekeriniz varsa bu çikolatayı tüketebilirsiniz. Sarışın çikolata kandaki şeker seviyesinin nötralize edilmesine yardımcı olmaktadır.

Sarışını çikolata içeriğindeki vitaminler ve mineraller doğal bir uyarıcı ve canlandırıcıdır. Bundan dolayı çikolata çok iyi bir stres gidericidir ve anti-depresan etki göstermektedir.

Sarışın çikolata aynı zamanda öksürük, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına da iyi gelir. Ayrıca ağızda hafif tuzlu bir tat bırakan bu çikolata enerji verir.

Sarışın Çikolata İçindeki Vitaminler

Sarışın çikolata içindeki vitaminler açısından oldukça zengindir. Bol miktarda mineral (magnezyum, çinko, demir, manganez, kalsiyum, bakır, kükürt, potasyum) ve vitamin (B1, B2, B3, B5, B8 ve E vitaminleri) içerir. Ayrıca içindeki yağların vücuda yararlı bir yağ olan oleik asitten ve bazı faydalı doymuş yağlardan zengin olduğu biliniyor.

Sarışın Çikolata Kalori

Her çikolata gibi sarışın çikolata da kalori açısından fazladır. Çok fazla tüketilmemesi uyarılır ancak yararları oldukça fazladır. Bir parça yani ortalama 70 gram sarışın çikolata 370 kaloridir.

Sarışın Çikolata Zararları

Çikolata beyinde serotonin hormonunun salgılanmasını sağlar. Ancak çikolata tüketmeyi alışkanlık haline getirmek ve aşırı yemek durumlar değiştirebiliyor.

Bir süre sonra sarışın çikolata yemek tamamen bir bağımlılık haline dönüşebiliyor. Böyle durumlarda çikolata yeme alışkanlığınızdan kurtulmanız gerekiyor. Bunu da sarışın çikolata yemeye uzun bir süre ara vererek ya da tüketim miktarını yavaş yavaş azaltarak yapabilirsiniz.

Çikolata yerken aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir. Çünkü gereğinden fazla yediğiniz çikolatalar vücutta yağ olarak depolanacak ve size fazla kilo olarak geri dönecektir. Daha çok fındık, fıstık ve badem gibi kuru yemişli çikolatalar da aşırı kilo almaya yol açabiliyor.

Diğer bir sorun ise içeriğindeki tuzdan kaynaklanıyor. Tuz miktarı sarışın çikolata içeriğinde aşırım miktarda olmasa da tansiyon hastası bireylerde sorun yaratabiliyor. Bu yüzden tüketirken dikkat edilmelidir.

Bazı insanların çikolataya alerjisi olabiliyor. Çikolata alerjisi olan kişilerde deride kızarıklık, kol ve omuzlarda sivilce gibi problemler görülüyor. Özellikle hassas, alerjik bünyesi olanlar çikolata tüketirken hekime başvurmalı gerekebilir.

Daha çok kalitesiz çikolatalar bu kişilerde alerjik reaksiyonlara yol açmaktadır. Bu yüzden eğer sarışın çikolata tüketiminin ardından cildinizde kızarıklıklar ve sivilceler görüyorsanız çikolata tüketimini bırakılmalısınız.

23062 69648