Şaşlık Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Şaşlık doğru şekilde marine edilerek lezzetli yemeklerde kullanılır. Kırmızı kan hücrelerinin üretimine fayda sağlar. Tansiyon hastalarına zararlıdır.

Şaşlık

Şaşlık, etin herhangi bir bölümü olarak isimlendirilmemektedir. Şişe takılarak pişirilmesi ile “şişkik” kelimesinden türediği düşünülmektedir. Görünüm itibari ile şiş kebabı andırmaktadır.

Bu içerikte ve Şaşlık Tür Yemekler Kullanım Alanları Faydaları Zararları Şaşlık Tarifleri Şa ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Şaşlığın en makul olanı kuzu kuşbaşı ile yapılanıdır. Ancak dana etile de yapılabilmektedir. Şaşlığı klasik şiş kebaptan ayıran en önemli yön marinasyon işlemidir.

Kuzu kuşbaşı etler, sirke ile hazırlanan özel bir karışımda oldukça uzun süre dinlendirilmektedir. Şaşlık kendisine özgü bu marinasyon işlemi ile lezzetini kazanmaktadır.

Özellikle Rusya başta olmak üzere Özbekistan, Türkmenistan ve Moğolistan’da oldukça uzun yıllardan bu yana sıklıkla tüketilmektedir.

Kuzu etkinin besleyici değerlerinden faydalanabilmek için en sağlıklı yollardan bir tanesi olan şaşlık kebabı, sadece et ile hazırlanabileceği gibi sebzeler ile birlikte de hazırlanabilmektedir.

Şaşlık Nasıl Saklanır?

Şaşlık nasıl saklanır? Sorusunun en net ve en doğru cevabı buzlukta dondurularak saklanmasıdır. Bu sayede en uzun süre dayanıklılık elde edilebilmektedir.

Şaşlık saklamak için etler önceden hazırlanmalıdır. Etlerin doğru bir şekilde saklanabilmesi için, önceden temizlenme işlemleri yapılmalı ve etler kullanıma hazır kıvama getirilmelidir. Daha sonrasında şaşlık olarak kullanılacak etler uygun boyutlarda yani kuşbaşı olarak doğranmalıdır.

Kuşbaşı olarak doğranan etler, porsiyonlara uygun olarak buzdolabı poşetlerine yerleştirilebilir.  Arından dondurucuda uygun alanlara yerleştirilerek şaşlık uzun süre saklanabilmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta şaşlığın porsiyonlara uygun olarak hazırlanmasıdır. Eğer bir defa çözünürse etin tekrar dondurulması mümkün olmayacaktır.

Şaşlık Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Şaşlık yemeklerde doğrudan şişe dizilerek pişime yöntemi ile kullanılmaktadır. Şaşlık yemeklerde nasıl kullanılır? Sorusunun cevabını merak edenler için en pratik yöntem şu şekilde verilebilmektedir;

Şaşlığın yemeklerde kullanımı için en önemli adımı marine etme işlemidir. Marinasyon doğru bir şekilde sağlamazsa şaşlığın lezzeti istenilen düzeyde olmamaktadır.

Şaşlık yemeklerde kullanılmadan önce ufak kareler halinde doğranması gerekmektedir. Ardından isteğe bağlı olarak krema, soya sosu, kekik, karabiber, sıvı yağ bir alanda karıştırılır. Doğranan etler bu karışımın içerisinde alınır ve marinasyon işlemi için etler bu karışıma iyice bulanır. Ortalama 12 saat kadar dinlenmeye bırakılır.

Marinasyon süresi tamamlandıktan sonra etler buzdolabından çıkarılmalı ve şaşlık oda sıcaklığına gelene kadar beklenmelidir. Ardından etler şişe dizilir ve kömür ateşinde pişirilir. Bunun ardından istenilen yemeğin yanında servis edilebilir.

Şaşlık Faydaları

Şaşlık içerisinde barındırdığı besin değerleri ile insan sağlığına birçok farklı açıdan fayda sağlamaktadır. Şaşlık faydaları şu şekilde sıralanabilir;

–        Protein açısından son derce zengindir. Bu sayede özellikle çocuklar ve yaşlılar için son derece besleyici bir besin kaynağıdır. Büyüme ve gelişmeyi destekler niteliktedir.

–        Bir porsiyon şaşlık günlük olarak ihtiyaç duyulan protein oranının yaklaşık olarak yüzde altmışının karşılanmasına imkan tanımaktadır.

–        Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde ve yaraların sağlıklı bir şekilde kapatılmasında etkilidir.

–        Kuzu eti, demir minerali açısından oldukça zengindir. Şaşlığın içerisinde bulunan demir mineralleri insan vücudunda bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ciddi bir etki yaratmaktadır.

Şaşlık Nelere İyi Gelir?

Şaşlık birçok farklı açıdan insan sağlığına olumlu etkide bulunması ile birlikte, farklı rahatsızlıkların giderilmesinde de oldukça kaliteli sonuçlar elde edilmesine imkan tanımaktadır.  Şaşlık nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

–        Yorgunluğun olabilecek en iyi şekilde azaltılmasına imkan tanımaktadır.

–        Çinko ihtiyacının büyük oranda karşılanmasını sağlamaktadır.

–        Bağışıklık sisteminin gelişmesine imkan tanımaktadır. Bu sayede hastalıklarla mücadelede etkilidir.

Şaşlık İçindeki Vitaminler

Şaşlık içindeki vitaminler ile alındığında özellikle B12 açısından son derece zengindir. Bu sayede büyüme ve gelişimde son derece olumlu bir etki yaratmaktadır. Şaşlık aynı zamanda içerisinde magnezyum, selenyum ve bakır mineralleri barındırmaktadır. Tüm bunlar ile birlikte şaşlık günlük çinko ihtiyacının yüzde kırk beşini karşılamaktadır.

Şaşlık Kalorisi

Şaşlık kalorisi ortalama seviyelerde bulunan bir besindir. 100 gram kadar şaşlık ortalama olarak 294 kaloriye denk gelmektedir. Ancak şaşlıkta kullanılan sebze ve diğer yağlar, kaloride değişimlerin meydana gelmesine sebebiyet verebilmektedir.

Şaşlık Zararları

Genel olarak şaşlık insan vücuduna zarar verici yoğun bir etki yaratmamaktadır. Ancak aşırı tüketime bağlı olarak sorunlar gelişebilmektedir. Aşırı tüketime bağlı şaşlık zararları şu şekilde sıralanabilir;

–        Aşırı miktarda kırmızı et tüketimi kolesterolün yükselmesine neden olabilmektedir.

–        Aşırı tüketimde kırmızı et tansiyona neden olabilmektedir.

–        Kilo almaya neden olabilir.

–        Damar hastalıklarına sebebiyet verebilir.

–        Bağırsak ve karaciğer sorunları gelişebilir.

51750