Şitake Mantarı Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Şitake mantarı buzdolabında kısa süre saklanır. Yemeklerde kavurma şeklinde kullanılır. Kötü kolesterolü düşürücü faydaları bulunmaktadır.

Şitake Mantarı

Her geçen gün adı ve ünü giderek yayılmakta olan şitake mantarı, kullanım alanları ve faydaları ile adından sık sık söz ettiriyor.

Yazımızda ve Şitake Mantarı Mantar Saklama Yöntemleri Şitake Mantarı Saklama Yemeklerde Şitake Mantarı Kullanımı Ş hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Gerek taze olarak gerek kuru olarak gerekse baharat olarak dahi kullanılmakta olan bu mantar türü en bilinen ve en çok tüketilen mantar türleri içerisinde yer alıyor. Lezzetiyle ve görüntüsüyle tam bir mantarı andıran bu tür, içerik açısından oldukça zengindir.

Shiitake olarak orijinal bir şekilde adlandırılan bu mantarın anavatanı daha çok Uzak doğu bölgeleri olarak biliniyor.

Uzak Doğu bölgesinde belirli ülkelerde yetişmekte olan bu mantar türünün boyu en az 5 santimetre en fazla ise 10 santimetreye ulaşıyor. Adını Japonca kökenden almakta olan mantarın tüketime en uygun olan mantar türleri arasında yer alması da dikkat çekiyor.

Shiitake, mantar olarak ister tek başına ister farklı yiyeceklerle ve tariflerle karıştırılarak da tüketilebiliyor. Renk olarak kahve tonlarına sahip olan ve doku olarak da oldukça yumuşak bir yapıya sahip olan mantarın, yabani bir mantar olduğu ancak tüketime uygun olduğu biliniyor.

Şitake Mantarı Nasıl Saklanır?

En çok araştırılan konular arasında şitake mantarı nasıl saklanır sorusu yer alıyor. Toplandığı zaman taze bir şekilde temizlenmesi ve yıkanması gerekiyor. Temizlendikten sonra haşlanmış bir şekilde ya da hiçbir ısıl işlem görmemiş şekilde saklanabilir. Saklanma koşulları içerisinde buzdolabı en uygun mekândır.

İster kuru olarak ister yaş olarak belirli bir süre boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz. Taze olarak buzdolabında bozulmadan 3-4 gün boyunca saklanabilir.

Ancak kuru olarak ya da toz ve baharat şeklinde ise kuru, gölge ve serin olan herhangi bir dolapta rahatlıkla saklanabilir. Önemli olan bu mantar türünün bakterilerinin çoğalmasına müsaade edilmeyen bir ortamda saklanmamasıdır.

Bakteri ve virüslerin hızlıca çoğalmasına olanak sağlayan bu mantar türünün kuru ortamda saklanma amacı tamamen budur. Taze bir şekilde tüketilebilmesi için nemli ortamdan uzak tutulması gerekiyor. Ve belli bir sıcaklık altında saklanması gerekiyor.

Şitake Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Mantar severlerin en çok merak ettiği konulardan biri de şitake mantarı yemeklerde nasıl kullanılır sorusudur. Tek başına kullanılabileceği gibi farklı yemeklere farklı bir lezzet katmak için de kullanılabilir. İyice temizlendikten sonra haşlanan mantarları soğanla birlikte kavurarak daha leziz bir hale getirebilirsiniz.

Et yemeklerine, tavuk yemeklerine ve hatta balık yemeklerine de kavrulmuş bir şekilde ekleyerek farklı lezzetler elde edebilirsiniz. Çok daha klass bir tarif yapmak istediğinizde ise mangalda ya da kızartma şeklinde de bu mantarları yapabilirsiniz.

Şitake Mantarı Faydaları

Şitake mantarı faydaları içerisinde vitamin ve mineral açısından yoğun olduğu için öncelikle mikroplara karşı koruyucu olması yer alıyor.

Enfeksiyonel hastalıklara karşı mikropların vücuttan atılmasına yardımcı oluyor. Birçok faydası olan bu mantar türü aynı zamanda tıbbi açıdan şifalı mantarlar arasında yer alıyor. Her açıdan fayda sağlayan bu mantar türünün besin değerini kaybetmemesi için haşlanarak tüketilmesi çok daha uygundur.

En etkili faydaları içerisinde kanser türlerine karşı savaşması ve kanser risklerini en aza indiriyor olması yer alıyor. Ayı zamanda antifundal, antiviral ve antiemflamatuvar açıdan çok zengin içerikli olduğu için zararlı virüs ve bakterilere karşı da savaşır. Kültür mantarı olarak da bilinen bu mantar oldukça yararlıdır.

Şitake Mantarı Nelere İyi Gelir?

Faydalarıyla birlikte aynı zamanda şitake mantarı nelere iyi gelir sorusu da sürekli viral olan ve gündemde yer alan sorulardan birisidir. Kanser türlerine karşı etkili bir koruyucu olan bu mantarın aynı zamanda makrofaj olarak bilinen kötü kolesterol seviyesine de iyi geldiği biliniyor.

Tümör oluşumunu engelleyen bu mantar türü stresli durumlardan kurtulmanıza ve depresyonu da daha etkili bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor. Bağışıklığın güçlenmesinde ve hepatit hastalıklara karşı güçlü bir bedene sahip olunmasında da büyük bir rol oynuyor.

Şitake Mantarı İçindeki Vitaminler

Şitake mantarı içindeki vitaminler D vitamini, B2 vitamini, B5 vitamini ve B6 vitaminleridir. Bu vitaminlerin yanı sıra sağlık deposu olan mantar türünün bol miktarda riboflavin ve niyasin içerdiği de biliniyor. Bu zengin içerikleri sayesinde yaraların ve birçok içsel hastalığın daha iyi bir şekilde ve daha hızlı bir şekilde iyileşmesine de olanak sağlıyor.

Şitake Mantarı Kalorisi

100 gramlık bir şitake mantarı kalorisi yaklaşık olarak 33,7 olarak ölçülür. Kalori bakımından oldukça düşük olan bu mantarın obeziteye karşı savaşan besin kaynakları içerisinde yer aldığı biliniyor.

Bu kaynaklardan biri olan mantar türünün her türlü pişmiş yöntemi kullanılabilir. Yediden yetmişe tüm faydaları vücuda alınarak tüketilebilir. Rahatlıkla tüketebileceğiniz bu mantar türü kilo almak yerine kilo verme amacıyla tercih ediliyor.

Obezite hastalığı için dahi kullanılmakta olan bu mantar türünü diyet yapan kişiler de gönül rahatlığıyla tüketerek hızlıca kilo vermeye ve sağlıklı vücuda sahip olmaya devam edebilirler. Aynı zamanda 1 gramlık mantarda sadece 3,7 oranında bir kalori vardır.

Kilo almamak için bu mantarı tüketmeden önce diyetinize uygun bir pişme yöntemiyle ve diyetinize uygun bir kaloriyi ayarlayarak tüketimine devam edebilirsiniz. Şitake mantarı tohumu kalorisizdir.

Şitake Mantarı Zararları

Şitake mantarı zararları ciddi boyutta zararları olup olmadığına dair de araştırmalarda yer alan konular arasındadır. Tüketimine keyifle devam edilen ve çok leziz bir şekilde yemekleri yapılan bu mantarın doğru bir şekilde toplanması gerekir. Henüz olgunlaşmamış şekilde toplanan şitakeler ne yazık ki ölümcül olabilecek derecede zehirlenmelere sebebiyet verebilir.

Aynı zamanda çok küçük parçalara ayrılmadan pişirilmesi gerekiyor. Çok minik parçalara kadar bölünen bu mantar zehir salgısı yapıyor ve asit üretimini arttırıyor. Bu nedenle belirli boyutlarda pişirmeye ve tüketmeye dikkat edilmelidir.

10140