Android Auto Nasıl Kullanılır?

Android Auto , Google'ın bir akıllı telefon ekranının basitleştirilmiş bir versiyonunu dahili bilgi-eğlence ekranına yansıtan araç içi arayüzüdür

Android Auto , Google’ın bir akıllı telefon ekranının basitleştirilmiş bir versiyonunu dahili bilgi-eğlence ekranına yansıtan araç içi arayüzüdür. Sistem, sürücülerin, aygıtı almak ve gözlerini yoldan ayırmak zorunda kalmadan akıllı telefonlarının popüler ve hayati işlevlerini kullanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Kurulumu ve kullanımı oldukça kolaydır, ancak eller serbest Android sürüş deneyiminize başlarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey vardır.

Bu içerikte ve Android Auto Android Auto kullanımı Android Auto nasıl kullanılır Android Auto kurulumu Android Auto özellikleri Android Auto uygulaması ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Cihazın Ekranında Çalıştırmak için Android Otomatik Ayarlama

Yalnızca bir aracın bilgi-eğlence ekranında çalışan Apple CarPlay’in aksine , Android Auto, ekranı olmayan veya yazılımı doğrudan çalıştıramayan araçlarda doğrudan bir cep telefonunda doğrudan çalışabilir. İşlevsellik ekran içi ekranda olduğu gibi aynıdır, ancak kullanıcının takmak zorunda kalmak yerine Bluetooth üzerinden ses çalmasını sağlar.

Cihazınızın en az Android 5.0 çalıştırdığından emin olun (Android 6.0 önerilir)
Android 9 veya daha düşük kullanıyorsanız, Android Otomatik uygulamasını Google Play Store’dan indirmeniz gerekir. Android 10 (bu makalenin son hali olan) yerleşik bir uygulama ile birlikte geliyor.
Uygulamayı indirdikten ve telefonunuzun işletim sistemini kontrol ettikten sonra, uygulamayı ilk kez başlatmanız gerekir. Telefonunuz, Google Haritalar gibi Android Auto tarafından kullanılan diğer uygulamalara güncelleme indirmenizi isteyebilir. Bu uygulama aynı zamanda bir güvenlik uyarısını gözden geçirmenizi ve şartlar ve koşulları onaylamanızı gerektirir, ancak yalnızca Android Auto’yu ilk kullandığınızda.

Android Bağlantısını USB Bağlantısıyla Çalıştırmak İçin Nasıl Kurulur

Tıpkı cihazın ekranında Android Auto’yu çalıştırmak gibi, kablolu bir USB bağlantısı kullanmak, en az Android 5.0 çalıştıran bir cihaza sahip olmanızı gerektirir, ancak aracın ayarlarında ek bir adım daha vardır. Aracınızın Android Auto ile uyumlu olduğundan ve aracınızda etkin olduğundan emin olmanız gerekir. Telefonunuzu ilk kez taktığınızda, sizden henüz yoksa, Android Auto uygulamasını indirmeniz istenir. Android 10 veya daha üstünü kullanıyorsanız, uygulama zaten dahil edilmiştir.

Kurulumu tamamlamak için:

-Aracınızın ve parkın içinde çalıştığından emin olun.
-Telefonunuzun ekranının kilidini açın
-Telefonunuzu ve arabanızı Bluetooth ile eşleştirin
-Google Haritalar gibi gerekli uygulamaları güncelleyin
-Güvenlik hatırlatıcısını gözden geçirin
-Android Auto için bildirimleri aç
-Devre dışı bırakana kadar, telefonunuzu her taktığınızda Android Auto otomatik olarak başlar.

Android Auto nasıl güncellenir

Yazılım güncellemeleri hakkında endişelenen insanlar için iyi haberler var. Android Auto, telefonunuzun yerleşik uygulama mağazasını kullanarak kolay bir güncellemedir. Görsel ve işlevsel iyileştirmeler getiren en yeni Android yazılımıyla bu yılın başlarında yeni bir sürüm piyasaya sürüldü, ancak bunun gibi büyük güncellemeler çok sık gerçekleşmiyor. Yazılım öncelikle telefonunuzda çalıştığı için, aracınızın sisteminde gerekli büyük güncellemeler olmamalıdır. Gerekli bir güncelleme olması halinde, aracınıza üreticiden gelen bir havadan (OTA) güncelleme yoluyla veya onaylanmış bir mağazada veya bayide normal bakımın bir parçası olarak yapılmalıdır.

Android Auto Nasıl Kullanılır

Android Auto’nun 2019 güncellemesi, daha önce biraz barebones sistemi olduğu düşünülen yeni bir arayüz ve yeni özellikler getirdi. Ekranın altındaki “başlatıcı çubuğu” yerine, güncellenmiş arayüz, telefonun kendisine çok benzeyen bir uygulama çekmecesine sahiptir. Ana ekranın yerini önceki sürümlerden alan yeni bir açılış ekranı var. Sistem akıllıdır ve navigasyon yazılımınız olarak Google Maps veya Waze kullanıp kullanmadığınızı hatırlayacaktır. Müzik veya podcast de otomatik olarak çalmaya başlayacaktır, ancak devre dışı bırakılabilir. Arabirimin her ekranında, sizi farklı bir işlev seçebileceğiniz uygulama başlatıcısına döndürecek bir giriş düğmesi vardır.

Bir uygulamayı kullanmak için, telefonunuzda yaptığınız gibi simgeye dokunmanız yeterlidir. Sistem, diğerine geçmeyi veya telefonunuzu çıkarmayı seçinceye kadar kullanımı için uygulamayı açacaktır. Sistemdeki birçok işlev sesinizle kontrol edilebilir, ancak uygulama simgeleri ve menüleri açıkça etiketlenmiş ve okunması kolay.

Google Asistan, bugün piyasadaki en iyi ses kontrol sistemlerinden biridir ve arabanızda telefonunuzda yapabildiğiniz hemen her şeyi yapabilir. Yol tarifleri isteyebilir veya en yakın benzin istasyonunu bulabilir, arama yapabilir, hatırlatıcı güncelleyebilir ve ayarlayabilir ve gün boyunca görevlerle ilgili güncellemeleri alabilirsiniz. Ayrıca şarkı adı, sanatçı veya türe göre müzik isteyebilirsiniz.

Android Auto, geçtiğimiz yıl içerisinde biraz gelişti ve yazılımın her yeni sürümüyle daha da iyileşmeye devam edecek. Gittikçe daha fazla üretici araçlarının kabiliyetini içeriyor, bu nedenle, eğer zaten uyumlu bir aracınız yoksa, bir sonraki aracınızın Android Auto’yu çalıştırması büyük bir ihtimal.

85309