Shiitake Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Shiitake mantarı, haşlama ve kavurma yemeklerinde kullanılır. Kanser çeşitleri ile savaşmaya faydaları olan bir besindir. Fazla tüketim zararlıdır.

Shiitake Mantarı

Şitaki olarak okunan ya da direk Shiitake olarak bilinen Shiitake mantarı, günümüzde yeni yeni duyulmaya başlanmış olan bir mantar türüdür. Birçok faydası bulunan ve çeşitli şekillerde tüketilebilen bu mantar türünün protein açısından çok zengin olduğu bilinir.

Yüzyıllardır aslında varlığını sürdüren ancak en çok Uzak Doğu bölgelerinde yetişen bu mantarın ağacı vardır. Diğer mantar türleri gibi yerden bitme mantar değildir. Adını tamamen Japonca dilinden alan mantarın dünyada en çok tüketilen ikinci mantar türü olduğu da aşikârdır.

Gün geçtikçe adından ve lezzetinden daha fazla haberdar olunan bu mantar türü yaklaşık olarak 5 cm ile 10 cm arasında bir boyuta sahiptir.

Renk olarak kahverengi ve doku olarak da yumuşak bir yapıya sahip olan bu mantar türünün yabani bir mantar türü olduğu da bilinen özellikleri arasındadır. Shiitake mantarı yetiştiriciliği de her geçen gün artış göstermeye devam ediyor.

Shiitake Mantarı Nasıl Saklanır?

Toplanır toplanmaz, sönmeye başlamadan yıkanmalı, temizlenmeli ve taze bir şekilde tüketilmelidir. İlk kez bu mantarla karşılaşanların aklında en çok şu soru yer alıyor. Shiitake mantarı nasıl saklanır?

Bu mantar türü dünyada en çok tüketilen mantar türlerinden birisidir ve bitki yetiştiriciliği yapanların da ekonomik kâr amacıyla yetiştirmek istedikleri bir mantar türüdür.

Uzak Doğu ve Asya bölgeleri dışında bu mantar türü doğal olarak yetişmez. Bu nedenle bitki yetiştiricileri özel yöntemler ve alanlar kullanarak bu mantarı yetiştirmeye çalışırlar. Aynı zamanda kara mantarı olarak da bilinen bu mantarın uzun süre saklanması uygun değildir.

Kuru ve serin bir yerde dahi saklanması uygun değildir. Bakteri ve virüs üremesine oldukça müsait olan bu mantar türünün toplandığı gün iyice temizlendikten sonra taze bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Shiitake Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Gurme lezzetler arayan ve Shiitake mantarı yemeklerde nasıl kullanılır diye merak edenler de mevcuttur.

Tek başına haşlandıktan ve kaynatıldıktan sonra tüketilebileceği gibi, kavrularak, mangal yaparak ya da balık tarzında fırına sürülerek de tüketilebilir. Farklı yemeklerin içerisine lezzet ve aroma katmak için de küp küp doğranarak ve iyice kavurduktan sonra ekleme yapılabilir.

Shiitake Mantarı Faydaları

Vitamin ve mineral açısından oldukça zengin içeriklere sahip olan Shiitake mantarı faydaları içerisinde en çok antifundal, antiviral ve antiemflamatuvar faydaları sağlaması yer alıyor.

Tıpta şifalı mantarlar arasında yer alan Şitaki mantarının tümör oluşumuna karşı koruyucu olduğu ve özellikle de tüm kötü ve zararlı bakteri ve virüslere karşı savaşan bir besin kaynağı olduğu biliniyor.

Shiitake Mantarı Nelere İyi Gelir?

Faydaları ve içerdiği zengin besin değerlerinin yanı sıra Shiitake mantarı nelere iyi gelir? Kanseri türlerine karşı savaşan ve tümör oluşumunu engelleyen bir mantar türüdür.

İçerdiği vitaminler ve mineraller sayesinde bağışıklığın güçlenmesine önemli bir rol oynar. Hem bağışıklığı güçlendirir hem de makrofaj olarak adlandırılan kötü kolesterolün düşmesine iyi gelir.

Birçok açıdan fayda sağlar niteliklere sahip olan Şitaki mantarının kalp hastalıklarını önlediği de biliniyor. Güçlü bir antioksidan kaynağı olarak tüketilen Şitaki mantarı aynı zamanda vücutta yer alan stresli durumların atılmasına da yardımcı oluyor. Özellikle de hepatit hastaları tarafından tüketilmesi önemle tavsiye olunuyor.

Obeziteye karşı da güçlü bir silah olarak kullanılan Şitaki mantarı, kromozomların iyileşmesinde de yardımcıdır. Antimikrobiyal özelliği sayesinde de patojenik organizmaların sayısında azalmaya ve iltihapların vücuttan hızlıca atılmasına yardımcı oluyor.

Shiitake Mantarı İçindeki Vitaminler

Faydaları saymakla bitmeyen Shiitake mantarı içindeki vitaminler ve minerallerle de kendisine hayran bırakıyor.

Oldukça bol miktarda D vitamini, B2 vitamini, B5 vitamini ve B6 vitamini içeriyor. Vitaminlerin yanı sıra fitonütrient, çinko, manganez, riboflavin ve niyasin de içeriyor. Her açıdan zengin bir besin değeri taşıyan Şitaki mantarı mutlaka birçok hastalığın daha çabuk iyileşmesi için tüketilmesi gereken bir mantar türüdür.

Shiitake Mantarı Kalorisi

Obeziteye karşı dahi savaşan bir özelliği olan Shiitake mantarı kalorisi 100 gramda 33,7 kalori olarak biliniyor. Oldukça düşük bir kaloriye sahip olan bu mantar türü herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

İster diğer yemeklerin içerisinde karıştırarak, ister sade kavrulmuş biçimde, ister haşlanmış isterseniz de mangal şeklinde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir mantar türüdür. Kilo almak yerine kilo vermede yardımcı olan bu mantarın obezite hastalığına karşı savaşan nadir besin kaynaklarından biri olduğu biliniyor.

Shiitake Mantarı Zararları

Birçok özelliğe ve sağlam besin değerlerine sahip olan Shiitake mantarı zararları olup olmadığı açısından da merak ediliyor. Çeşitli şekillerde tüketilebilen ve çeşitli pişirme alternatifleri kullanılarak sade ya da soslu bir şekilde pişirilen bu mantar türünün olası yan etkileri mevcuttur.

Çok fazla tüketildiği takdirde ya da iyice pişmeden hafif çiğ şeklinde tüketildiği takdirde, kaşıntı gibi alerjik bir reaksiyona sebep olabiliyor. Aynı zamanda bıçakla çok küçük parçalara ayrıldığı zaman içerisinden ürik asite dönüşmesi muhtemel olan pürin kimyasalları çıkıyor. Bu nedenle çok küçük parçalara ayırmadan, ideal boyutlarda tüketilmelidir.

75113 4174