Trüf Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Cinsel Gücü Artıran Faydaları

Trüf mantarı et yemeklerinin yanında da kullanılır tek başına da yenir. Pahalı bir mantar türüdür. Cinsel gücü artıran faydaları ile bilinir.

Trüf Mantarı

Birçok bölgede kara elmas olarak da bilinen trüf mantarı diğer mantarlardan biraz farklı özelliklere sahiptir. En değerli mantar türleri arasında yer alan ve tüketimi her geçen gün artmakta olan bu mantarın rengi siyahtır.

Tüketimi oldukça değerli olan bu mantarın en ayırt edici özelliği ise açık arttırmayla satılıyor olmasıdır. En önemli faydaları içerisinde cinsel gücü arttırması yer alan mantarın afrodizyak etki taşıdığı biliniyor.

Bir kiloluk fiyatı yaklaşık olarak 2 bin avro olan mantarın Türkiye sınırların içerisinde ismi domalan mantarı olarak biliniyor. İlk yetişme alanı olarak Fransa’da doğup büyüyen bu mantar türü eğitimlere dahi konu olan bir mantar türüdür. Hakkında söylenen bilgilerin açık uçluluğu her geçen gün araştırmaları ve üretimini de arttırmaya devam ediyor.

Uzaktan bakıldığı zaman tıpkı bir avuç böğürtlen ya da dut tutuyormuş gibi görünen bu mantarların üst kısımları çok fazla pürüzlüdür. Pürüzler oldukça derindir. Yetişmesi en zor olan mantar türlerinden birisidir.

Özel topraklarda özel ilgi be yöntemler kullanılarak yetiştirilen bir türdür. Dünya çapında yetiştirme alanları yüzdeliğe bölündüğünde, %45 oranında Fransa, %35 oranında İspanya ve %20 oranında İtalya ön sıralarda yerini alıyor. Beyaz trüf mantarı oldukça sevilen bir türdür.

Trüf Mantarı Nasıl Saklanır?

Daha çok toprak altından çıkarılan bu mantar türünün nasıl tüketilmesi gerektiği ve trüf mantarı asıl saklanır diye merak edildiği de her zaman gündemdedir. Oldukça eşsiz bir aromaya sahip olan ve içerdiği zengin değerler sayesinde birçok açıdan fayda sağlayan bu mantarı elde ettiğiniz zaman saklama koşullarına çok fazla dikkat etmelisiniz.

Uzun süre nemli ve sıcak ortamlarda tutmamalısınız. Cam kaplarda ve hava alacak şekilde saklamalısınız. Sakladığınız alanın kuru ve serin olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda kurutulmuş ya da pişmiş bir şekilde de farklı yöntemler kullanarak saklamalısınız.

Trüf Mantarı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Havyardan sonra dünya çapında en pahalı yiyecekler arasında yer alan trüf mantarı yemeklerde nasıl kullanılır tam bir merak konusudur.

Alanında uzman şefler ve aşçılar tarafından çok çeşitli tarifleri yapılan bu mantarın evlere girme olasılığı pahalılığından ötürü çok mümkün değildir. Ancak bütçesi uygun olan ve özel bir hastalık için temin etmek zorunda kalan kişiler, aldıkları takdirde çeşitli tariflerde kullanabilirler.

İster tek başına ister et ve balık tarzı ürünlerle birlikte farklı aromalar elde etmek için kullanılabilir.

Pahalılığından ve sağladığı faydalardan ötürü kara elmas olarak bilinen bu maden değerindeki mantar türü, bazen çok az üretilebilir. Üretimin az olduğu dönemlerde ise açık arttırmaya sunularak satıldığı da doğru bilgiler arasındadır. Bu ürünleri trüf mantarı satış yapan yerlerden temin etmek mümkündür.

Trüf Mantarı Faydaları

Oldukça pahalı ve kıymetli olan trüf mantarı faydaları açısından çok fazla merak ediliyor. Lezzetiyle başları döndüren bu mantar türünün en bilinen ve en önemli faydası oldukça güçlü bir afrodizyak etkisine sahip olmasıdır. Cinsel gücü arttıran ve özellikle de erkekler için cinsel verimliliği arttıran bir mantar türüdür.

Sağladığı faydalar içerisinde protein oranına et ürünlerinden daha fazla sahip olması da yer alıyor. Yüksek oranda protein içerdiği için, etten daha fazla verim alındığı da doğrudur.

Özellikle de et ürünleriyle birlikte tüketildiği zaman afrodizyak etkisini daha da arttırıyor. Aynı zamanda tüksek kolesterol açısından da güçlü oranda bir faydaya sahiptir. İçerisinde yer alan çok az miktarda doymamış yağ asidinin hiçbir zararı bulunmaz.

Trüf Mantarı Nelere İyi Gelir?

Temin edildikten sonra taze bir şekilde 5 gün içerisinde tüketilmesi gereken trüf mantarı nelere iyi gelir? Öncelikle cinsel gücün daha verimli hale gelmesini sağlayan bu mantar türü, farklı yemeklere farklı bir aroma katmak için de tercih ediliyor.

Oldukça yoğun bir lezzete sahip olan mantarın sebzelerle birlikte pişirilmesi de çok fazla tavsiye ediliyor.

Cinsel hastalıklara iyi geldiği, besin değerli oldukça güçlü olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve özellikle de et ürünlerinden daha fazla proteini vücuda sağladığı biliniyor.

Trüf Mantarı İçindeki Vitaminler

Trüf mantarı içindeki vitaminler, bu kadar pahalı olması ve özellikle de açık arttırmayla satılan ve kara elmas olarak maden değerinde nitelendirilen bir besin olmasından ötürü merak ediliyor. Çeşitli pişirme yöntemleri kullanılarak tüketilmekte olan mantarın içerisinde tüm vitaminler, mineraller ve besin değerleri yerini alıyor. En çok da afrodizyak etkisini ortaya çıkaran mineraller yer alıyor.

Trüf Mantarı Kalorisi

Bu kadar değerli ve bu kadar pahalı bir satışa sahip olan trüf mantarı kalorisi açısından da merak edilen bir mantar türüdür. 100 gramlık trüfün 284,4 oranında bir kalorisi vardır. Diğer mantar türleriyle kıyaslandığında, bu mantarın kalori miktarı çok daha fazladır.

Kalorisini oluşturan besin değerleri ise %50 oranında karbonhidrat, %6 oranında protein ve %44 oranında yağdır. Hem yağ açısından hem de karbonhidrat açısından zengin bir içeriğe sahip olduğu için, kilo almak istemeyenler çok az miktarda tüketebilirler.

Aksi takdirde, içeriklerinden ötürü hızlıca kilo almaya sebep olabilir. Yaklaşık olarak 58 gramlık bir trüfte ise 179 oranında kalori bulunur. Diğer birçok mantara nazaran daha fazla kaloriye sahip olduğu için tüketirken dikkatli olmak gerekiyor.

Trüf Mantarı Zararları

Yararlarıyla birlikte trüf zararları da merak edilen konulardan birisidir. Bu kadar kıymetli ve kara elmas olarak adlandırılan mantar türünün bilinen özel bir zararı ya da yan etkisi bulunmuyor. Ancak gerekenden fazla tüketildiği takdirde, afrodizyak etkisi vücuda fazladan girebilir.

Cinsel dürtüde bozulmalar meydana gelebilir. Midede bulantı, başta dönme ve gözlerde bulanık görme de meydana gelebilir. Bu nedenle tüketirken porsiyonuna dikkat edilmesi gereken hassas bir mantar türüdür.

48678 808