Wagyu Eti Hangi Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Wagyu da bir nevi dana eti gibidir. Biftek şekilde kullanımı yaygındır. Vücudun demir eksikliği giderme gibi faydaları vardır. Fazlası zararlıdır.

Wagyu Eti

Wagyu Eti, Japon ineği olarak da bilinen bir sığırdan elde edilmektedir. Japonya’da eski dönemlerde çeltik tarlalarında iş hayvanı olarak kullanılan wagyudan ortaya çıkmıştır. Sıradan dana etine oranla çok daha lezzetli olduğu öne sürülmektedir.

Lezzetin hayvanın yetiştirilme tarzından geldiği düşünülmektedir.  On dokuzuncu yüz yıla kadar Japonya’da dana ve kuzu etki yemek yasak olduğu için wagyu eti dünya mutfağına oldukça erken bir dönemde girmiştir.

Fiyat olarak hem Japonya da hem de dünyada diğer sığır etlerine oranla daha pahalıdır. Bunun nedeninin lezzeti olduğu düşünülse birçok kesim tarafından bunun bir satış stratejisi olduğu düşünülmektedir.

Wagyu Eti Nasıl Saklanır?

Wagyu eti nasıl saklanır? Sorusunun cevabını merak edenler için genel olarak sığır eti saklama ile aynı nitelikleri taşımaktadır. Ancak yinede bu etin olabilecek en hızlı şekilde tüketilmesi ve çok uzun süre bekletilmemesi önerilmektedir.

Alınan wagyu eti doğru bir şekilde temizlendikten sonra paketlenebilmektedir.  Paketleme için et sonradan nasıl kullanılacaksa buna uygun boyutlarda doğranması gerekmektedir. Örneğin et sonrasında kuşbaşı olarak kullanılacaksa paketlemede de kuşbaşı doğrama sağlanmalıdır.

Ancak et tüm dünyada biftek olarak öne çıkmıştır. Bu sebepten genel olarak biftek olarak saklamak istenmektedir. Doğru bir şekilde hazırlanan biftekler buzdolabında tüketim porsiyonları boyutlarında saklanabilir.

Wagyu Eti Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Wagyu eti yemeklerde farklı şekillerde kullanılabilir. Neticede etin ismi ve üretim şekli farklı olsa dahi bir sığır etidir. Peki, wagyu eti yemeklerde nasıl kullanılır?

Wagyu eti yemeklerde isteğe göre kullanılabilmektedir. Ancak dünyada en sık kullanım yöntemi ve wagyu etinin meşhur oluş hali biftektir. Wagyu eti uygun boyutlarda hazırlanarak ve kesilerek doğrudan biftek şeklinde pişirilebilir. İsteye göre farklı sos ve birbirinden farklı sebzeler ile pişirilebilmektedir.

Wagyu etinin farklı bir pişirme yöntemi ise doğrudan sebze yemeklerinin içerisinde kuş başı olarak kullanılabilmesidir. Alınan et, kuşbaşı olarak doğratılabilir ya da doğranabilir. Ardından doğrudan sebze yemeklerinin içerinde kullanılabileceği gibi, yahnilerin ya farklı yemeklerin içerisinde bu ete yer verilebilmektedir.

Wagyu Eti Faydaları

Wagyu eti faydaları saymakla bitmeyen bir besin kaynağıdır. Wagyu eti sağladığı faydalar ile her zaman tüketilmesi önerilmektedir. Etin faydaları şu şekilde sıralanabilir;

·        En kaliteli protein kaynaklarından bir tanesidir. Er kaynaklı protein kas yapılmasına ve doku yenilenmesine imkan tanımaktadır.

·        Metabolik süreçlerin desteklenmesi açısından ihtiyaç duyulan tüm amino asitleri içermektedir.

·        Kaslara hareket kabiliyeti sağlamaktadır.

·        Çinko kaynağıdır.

·        Demir kaynağıdır. Haftada 1 ya da 2 defa tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan demirin alınmasına imkan tanımaktadır.

·        Kırmızı kan hücrelerinin gelişmesine olanak tanır.

Wagyu Eti Nelere İyi Gelir?

Wagyu eti birçok farklı fayda sağlamasının yanı sıra, birçok farklı rahatsızlığın giderilmesinde de etkili olmaktadır. Wagyu eti nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir;

·        Gelişim çağındaki çocukların daha sağlıklı büyümesi için ihtiyaçları olan kalsiyum ve çinko minerallerinin alınmasına imkan tanımaktadır.

·        Düzenli olarak tüketildiğinde kaslarda bulunan keratin seviyesini dengelemektedir.

·        İçerdiği zengin yağlar sayesinde kalp ve damar hastalıklarının gelişimine engel olmaktadır.

·        İnsan vücudunda bulunan hücrelerin sağlığını korumaktadır.

Wagyu Eti İçindeki Vitaminler

Wagyu eti içindeki vitaminler ele alındığında B12 vitamini öne çıkmaktadır. Wagyu eti B12 ve A vitamini açısından fazlası ile zengindir. Aynı zamanda wagyu eti içerisinde bolca protein, yağ, kolesterol, potasyum, sodyum, demir, kalsiyum açısından da fazlası ile zengindir.

Wagyu Eti Kalorisi

Wangu eti kalorisi düşük olan besinler arasında yer almaktadır. Yaklaşık olarak 100gram wagyu eti 172 kalori kadar etmektedir. Bu bağlamda etin pişirildiği diğer unsurlara da dikkat edilmelidir. Etin içerisinde konulacak diğer unsurlar ya da kullanılacak olan soslar kaloriyi arttırabilmektedir.

Wagyu Eti Zararları

Wagyu eti birçok farklı açıdan fayda sağlasa ya da lezzeti ile sıklıkla tercih edilse de aşırı tüketimde bazı zararlar ortaya çıkabilmektedir. Wagyu eti zararları şu şekilde srıalanabilmektedir;

·        Fazla miktarda tüketimi, kilo alımına sebebiyet vermektedir.

·        Aşırı derecede tüketilmesi kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

·        Bağırsak ve karaciğer rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir.

·        Kolesterol ve benzeri sorunların ortaya çıkması muhtemeldir.

·        Sindirim sistemi sorunları gelişebilir.

 

 

84249 23380