Kokulu Pirinç Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları, Zararları ve Kalorisi

Kokulu pirinç daha çok yemeklerin yanında yardımcı olarak kullanılır. Kabızlığa iyi gelen faydaları vardır. Yüksek kalorili olduğundan zararlıdır.

Kokulu Pirinç

Birçok çeşidi olan pirinç buğdaygiller familyasının bir ürünüdür. Aroması fındığa benzeyen ince uzun yapısı ve hoş kokusu ile bizi cezbeden kokulu pirinç, sofralarımıza ayrı bir lezzet katmaktadır.

Bu içerikte ve Kokulu Pirinç Nasıl Kullanılır Faydaları Zararları Kalorisi Pirinç Çeşitleri Sa detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kokulu pirinç anavatanı Tayvan olup, tüm dünyada zevkle tüketilen bir pirinç türüdür. Hoş kokusu nedeniyle dünyada jasmine pirinç ülkemizde ise yasemin kokulu pirinç adıyla satılan kokulu pirincin hasat dönemi Mayıs ayından Şubat ayına kadar olup en iyi verimin alındığı ay Ekim ayıdır.

Kokulu Pirinç Nasıl Saklanır?

Karbonhidrat kaynağı olan pirincin besin değerini kaybetmemesi ve doğal tadında tüketilebilmesi için kiler veya erzak dolabında saklanmalıdır.

Pirincin en önemli saklanma prensibi kuru ve serin yerde muhafaza edilmesidir. Kokulu pirincinizi de mümkünse bez torbalarda kalorifer veya tesisat borularında uzak, güneş ışığından korunan bir şekilde saklamanız iyi olacaktır.

Kokulu pirincinizin içinde yabancı maddeler, taş, toz gibi bozuk taneler olmamalıdır. Bu pirincinizin kalitesini bozar ve çabuk bozulmasına neden olur. Mümkün oldukça yüksek miktarlarda almamaya gayret edin.

Kokulu pirinç alırken, paketli halde kapalı ürün tercih edin. Aldığınız ürününü paketlenme tarihine dikkat edin. Mümkün olduğunca yeni hasat ürün almaya çalışın.

Pirincinizin yumuşak ve nemli olmamasına dikkat edin. Uygun ortamda saklanan kokulu pirinç 1 yıl raf ömrüne sahiptir. Pişirildikten sonra kısa sürede tüketilmesi sağlığınız için önemlidir.

Kokulu Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kokulu Pirinç dünya mutfağında özellikle İran mutfağı ve Uzak Doğu mutfağında önemli bir yer tutar. Özellikle yasemin kokulu pirinç ile pilav en bilinen yemektir.

Ülkemizde ise beyaz pirinçle kıyaslandığında çok rağbet görmese de et yemeklerinin yanında ikram edilebilir. Beyaz pirince göre geç pişen bir yapıya sahip olup, beyaz pirince göre daha çok su çeker. Ayrıca pilav yapılırken çok az şeker katarsanız hoş bir lezzet elde edebilirsiniz.

Yemek ve salatalarda kullanılan Yasemin kokulu pirinç, mutfağımızın tatlılarından olan sütlaçta kullanılmamaktadır.

Kokulu Pirincin Faydaları Nelerdir?

Kokulu pirinç kabuğu alınan bir pirinç türü olduğu için nişasta oranı yüksek bir pirinç çeşididir. İçeriğinde ayrıca bol miktarda B vitamini ve protein bulunur.

Yasemin kokulu pirinç içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildinizi rahatlatır, size enerji verir ve bazı kanser türlerine karşı korur.

Günlük su miktarınızı doğru aldığınızda kokulu pirinç lifli yapısı sayesinde sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur, kabızlığı önler.

Kokulu Pirinç Nelere İyi gelir?

Yasemin kokulu pirinç içerdiği lif ve aminoasitler sayesinde sağlığımıza faydalı bir pirinç türüdür. Beyaz pirince göre daha sağlıklı olduğu düşünülen kokulu pirinç ülkemizde de her geçen gün daha sık kullanılmaya başlanmıştır.

Kokulu yasemin pirinci içeriğinde demir, selenyum, tiamin ve niasin içerir. Sağlıklı bir bireyin günlük alması gereken miktarın yüzde 10 ile 15 ini bu pirinci tüketerek alabilirsiniz. Peki Kokulu pirinç nelere iyi gelir? İşte bu soruya kısaca cevabımız sırasıyla;

İçeriğinde bulunan lifler ve aminoasitler sayesinde düzgün çalışan kaslar ve metabolizma üzerinde etkilidir.

Düzenli su tüketimi ile kabızlığı önlemeye yardımcı olur.

Yasemin pirinci, iyi bir niasin, tiamin, demir ve selenyum kaynağı olarak bilinir çünkü içerisinde bulunan miktar önerilen günlük gereksiniminin yüzde 10-20’si karşılar. İçerdiği bileşenler sayesinde bazı kanser türlerine karşı sizi korur.

Görünüşü ile çok güzel olan beyaz kokulu pirinç yerine daha az işlemden geçmiş daha da doğal olan kahverengi kokulu pirinci tercih etmeniz düşük protein, yüksek lif alımı konusunda size daha yardımcı olacaktır. Tip 2 diyabet riskini de aza indirecektir.

Kokulu Pirinç İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Dünya mutfağı ve yenilerde bizim mutfağımızda da yerini alan kokulu pirinç barındırdığı vitamin ve mineraller ile damak tadımıza da sağlığımıza da eklemeler yapıyor.

Yasemin Kokulu Pirinç besin değeri dediğimizde içerdiği vitamin ve mineraller şu şekildedir.

Bir fincan pişmiş yasemin kokulu pirinç;

Protein… 4,2 gr.

Karbonhidrat… 44,5 gr.

Lif… 0,63 gr.

Niasin… 2,3 mgr

Tiamin… 0.26 mgr.

Demir… 1,9 mgr

Selenyum… 11,8 mgr.

Ayrıca toplam yağ miktarı 0.44 mgr olup, B1, B2 ve eser miktarda da B3 vitamini içerir.

Kokulu Pirincin Kalorisi Ne Kadardır?

Yasemin kokulu pirinç normal beyaz pirince göre daha az işlem görmüş pirinç türüdür. Her iki tür karşılaştırıldığında kokulu pirinç eğer beyaz olanı tercih edilirse normal beyaz pirince yakın değerlerde kalori ve besin değerlerine yakındır.

Ama eğer beyaz yerine kahverengi yasemin kokulu pirinç tercih ederseniz daha sağlıklı ve daha az kalorili bir beslenme yapmış olursunuz.

100 gr pişmiş yasemin kokulu pirinç kalori değeri180 Kcal.dir. Yasemin kokulu pirinç zayıflatır mı? derseniz. Yüksek lif yapısı sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar. Ayrıca kokulu pirinç ile yapacağınız yasemin kokulu pirinç salatası güzel bir diyet yemeği olabilir.

Kokulu Pirinç Zararları Nelerdir?

Kokulu pirinç fiyat olarak beyaz pirinç fiyatından yüksek, siyah veya yabani pirinç fiyatından düşük arada bir fiyat aralığındadır. Birçok markette rahatlıkla bulabileceğiniz yasemin kokulu pirinci eğer farklı bir aroma arayışı içinde iseniz tavsiye ederiz.

Sağlığınız için faydalı besinleri aşırı tüketmeniz yarardan çok zarar verir. Aşırı tüketimi sonucunda yasemin kokulu pirinç yağ ile tüketildiğinde kilo olarak size dönüş yapar.

Yasemin kokulu pirinç glisemik indeksi diğer pirinç türlerine göre daha düşüktür. Ama diyabet hastalığı olan kişiler yine de dikkatli tüketmeli, aşırı tüketimden kaçınmalıdır.

62516