Palm Yağı Hangi Yemeklerde ve Nasıl Kullanılır? Zararları Var Mıdır?

Palm yağı, ucuz olmasında dolayı birçok yemek türlerinde kullanılır. İşlem göre palm yağları sağlığa zararlıdır ve bu konu çok tartışılır.

Palm Yağı

Palm yağı nedir, Amerika ve Kuzeydoğu Asya’da yetişen bir tür palmiyeden elde edilen bitkisel bir yağdır. Hurma yağı olarak da bilinen bu yağın en çok üretildiği ülkelerin başında Endonezya ve Malezya gelmektedir.

Yazımızda ve Palm Yağı Yemekler Kullanım Zararları Nasıl Kullanılır Palm Yağı Kullanımı Palm Yağı Zar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Uygun fiyatı, dayanıklı olması, lezzeti ve kıvamlı yapısıyla oldukça fazla tercih edilen palm yağı, ticari olarak büyük bir paya sahiptir. Palm yağı fiyat olarak diğer yağlara oranla oldukça ucuzdur ve üretimi çok kolaydır. Günümüzde market reyonlarında görülen birçok paket ürününde bulunmaktadır.

Palm yağı hurmaya benzeyen meyvenin hem etli kısmından hem de çekirdeğinden elde edilebilmektedir. Oda sıcaklığında yarı katı halde bulunan bu yağ, yemeklik yağ olarak kabul edilse de ülkemizde yemeklerde kullanılmamaktadır.

Palm yağı ağacı, tropikal bölgelerde yetiştiği için ülkemizde bulunmamaktadır. Ceviz büyüklüğünde, kırmızı hurmaya benzer meyveler veren ağaçlar fazlasıyla yağmur alan bölgelerde yetişmektedir.

Palm Yağı Nasıl Saklanır?

Palm yağı, genel olarak diğer yağlara oranla raf ömrü daha uzun olan bir yağ çeşididir. Bu yüzden paket ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir.

Palm yağı nasıl saklanır derseniz; meyvenin hem etli kısmından hem çekirdeğinden yağ elde edilmektedir ve dayanıklılık süreleri farklılık göstermektedir. Etki kısımdan elde edilen yağ 15-20 hafta, çekirdekten elde edilen yağ ise 12-16 hafta depolanabilmektedir.

Genel olarak bitkisel yağların saklama koşulları değerlendirildiğinde ise; ışıktan korunan karanlık ortamlarda, cam şişelerde 18-20 derece arasında muhafaza edilmesi gerektiğini görürüz.

Işığa ve sıcak havaya maruz kalan yağlar bozulur. Bozulma gözle görülebilecek bir etki yaratmayacağından, anlaşılması ilk bakışta mümkün değildir.

Palm Yağı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Palm yağı çok uzun yıllardır, bilinen birçok markanın kullandığı bir üründür. Oldukça lezzetli ve ucuz olması kullanım alanını genişletmekte ve daha çok tercih edilmesine sebep olmaktadır.

Palm yağı yemeklerde nasıl kullanılır merak konusudur. Ülkemizde yemeklerde kullanılmasa bile, markette gördüğünüz bütün paket ürünlerinin neredeyse hepsinde bulunmaktadır.

Palm yağı nelerde var derseniz; bisküvi, hazır çorba, kek, çikolata, dondurma, bebek maması, pizza hamuru, kurabiye gibi birçok üründe kullanılmasının yanı sıra; ruj, deterjan, şampuan, sabun, ağda, cila, endüstriyel yağlar, biyolojik yakıtların içinde yer almaktadır.

Palm yağı birçok üründe sağladığı farklı avantajlardan dolayı tercih edilmektedir. Bu avantajlar ve palm yağı bulunan ürünler şu şekildedir:

 • Çikolatalarda parlak ve pürüzsüz bir görüntü kazandırdığı için kullanılmaktadır.
 • Oda sıcaklığında dahi yarı katı halde bulunan palm yağı, bu özelliğiyle margarin ya da katı yağ yapımında sıklıkla kullanılan yağların başında gelmektedir.
 • Paketlenmiş halde satılan ekmeklerde, pişmesi kısa sürdüğünden kullanılmaktadır.
 • Dondurulmuş pizza hamuru üretiminde, yapışmayı önleyen dokusuyla tercih sebebidir.
 • Dondurmada kremsi ve yine pürüzsüz bir doku verdiği için kullanılmaktadır.
 • Vegan ve vejetaryenler için satılan birçok üründe bağlayıcı kıvamı ve lezzetiyle tercih edilmektedir.
 • Sabun, deterjan, temizlik ürünleri gibi birçok üründe kullanılmaktadır.
 • Saçlara kaybettiği yağı geri kazandırma özelliği ile şampuanlarda kullanılmaktadır.
 • Kolay sürülmesini ve kıvam almasını sağlayan özelliği ile rujlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Palm Yağının Faydaları

Palm yağı birçok bitkisel yağ gibi ısısal işlem görmediği sürece sağlık için zararlı hale gelmez. Diğer bitkisel yağlara oranla yağ oranı daha fazladır. Bu yüzden fazla tüketilmesi noktasında dikkat etmekte fayda vardır.

Palm yağının faydaları oldukça fazladır. Fakat bu noktada yağın tüketim şekli ve miktarı büyük rol oynamaktadır. Palm yağı faydaları şu şekildedir:

 • Enerji verir.
 • Cildi güzelleştirir. Cilde canlılık ve yumuşaklık verir.
 • Kalp sağlığını korur.
 • Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu ortaya çıkmıştır.
 • Trans yağ asidi içermediğinden, sağlığı tehdit etmez.
 • Hazmı kolay olduğundan, sindirim sorunları yaşatmaz.
 • Hücrelerin hasar görmesini engeller. Hücre yenileyicidir.
 • Erken yaşlanmayı önler. İnce çizgi ve kırışıklık oluşmasını engelleyen özelliği vardır.
 • Saçların sağlıklı uzamasını destekler.

Palm Yağı Nelere İyi Gelir?

Palm yağı sağlık açısından oldukça faydalı bir bitkisel yağdır. Vücutta sağladığı pek çok faydanın yanı sıra, bazı problemlere de iyi gelmektedir. Palm yağı nelere iyi gelir derseniz birlikte inceleyelim:

 • Kötü kolesterolü düşürür.
 • Saç derisinde var olan problemleri giderir, saçların sağlıklı uzamasını sağlar. Koparak dökülme sorununu da ortadan kaldırır.
 • Ciltteki sorunları giderir. Matlık, kurluk şikayeti olanlar için kullanımı oldukça güzel sonuçlar doğurmaktadır. Cilde yumuşaklık ve esneklik kazandırır. Ciltte oluşan yağ ve kiri de ortadan kaldırır.
 • Mide ve bağırsak sorunlarında olumlu etkileri vardır.
 • Sütü az olan anneler için süt arttırıcı özelliği vardır.

Palm Yağı İçindeki Vitaminler

Palm yağı içindeki vitaminler açısından oldukça zengin bir yağdır. İçinde birçok vitamin ve mineral vardır. Sağlık açısından sunduğu faydalar, bu içeriğinden kaynaklanmaktadır.

Palm yağının içinde;  A vitamini, E vitamini, K vitamini, omega-3, emaga-6, magnezyum, delta tokotrienoller, tokoferoller, steroller, fosfolipitler, alfa, beta, gama, glikolipitler, koenzim Q10, triacilgliserol, karotenoid, betakaroten bulunmaktadır. Palm yağı içinde laurik asit oranı da oldukça fazladır.

Palm Yağının Kalorisi

Palm yağının kalorisi, diğer bitkisel yağlara oranla daha fazladır. Bu yüzden kullanımın miktarına çok dikkat edilmelidir. Palm yağı içeriği şu şekildedir: %49 doymuş, %9 çoklu doymamış ve %42 doymamış yağlardan oluşmaktadır. 100 gr palm yağı 884 kalori gelmektedir.

Palm Yağının Zararları

Palm yağı zararlı mı tartışma konusudur. İşlem görmediği zaman, bitkisel bir yağ olduğu için sağlığı tehdit eden bir etki göstermez. Rafine edildiği zamanda ortaya çıkan toksik etki nedeniyle zararlı olabilir. Palm yağının zararları konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, çok tüketilmemesi gerektiği ve işlem görmemiş halde tüketilmesidir. Palm yağı zararları şu şekildedir:

Palm yağı kilo aldırma özelliği olan bir yağdır. Bu yüzden içinde palm yağı olan ürünler çok lezzetli olsa da az ya da hiç tüketilmemelidir.

Diğer bitkisel yağlara oranla sindirimi daha zordur.

Yağ oranı ve kalori değeri yüksektir. Sık ve çok tüketildiğinde sağlık açısından birçok sıkıntı yaratabilir.

Kolesterolü yükseltebilir.

Uygulanan ısısal işlem sonucunda meydana gelen maddeler tümör oluşumuna yol açabilir.

Palm yağı üretimi için arazi genişletmesi yapıldığından, canlı yaşamı açısından sıkıntı oluşmaktadır. Özellikle orangutan türünün varlığını tehdit eden bir durum ortaya çıkmıştır.

11490