Kırık Pirinç Nasıl Saklanır? Yemeklerde Kullanımı ve Sağlığa Faydaları

Kırık pirinç kapalı kavanozlarda saklanır. Özellikle dolma ve sarma içinde sıkça kullanılır. Kan şekerini düzenleme gibi faydaları vardır.

Kırık Pirinç

Türk ve dünya mutfaklarında sıklıkla tercih edilen pirincin birçok türü bulunmaktadır. Bu türler tanelerinin şekline ve özelliğine göre isim almaktadır. Kırık pirinç küçük taneli olmasıyla dikkat çekmektedir. Baldo pirincin kırık tanelerinden elde edilmektedir.

Bu yazıda ve Kırık Pirinç Pirinç Saklama Yemeklerde Kırık Pirinç Kullanımı Kırık Pirinç Sağlık Faydaları detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Kırık pirinç kullanıldığı yerler; çorbalar, sarmalar, dolmalar ve sebze yemeklerinin içidir. Ayrıca herkesin çok sevdiği ve beğenerek tükettiği sütlaç tatlısı da kırık pirinç kullanılarak yapılmaktadır.

Fabrikalarda pirinçler paketlenirken kırılmış olanları ayrı ambalajlanmaktadır. Bu nedenle uygun fiyatlarla kişilere satılmaktadır. Kırık pirinç diye onun kötü ya da sağlıksız olduğunu düşünmemek gerekir. Aksine normal pirinçteki bütün vitaminler kırık pirinçte de bulunur. Sadece şekli ve boyutu farklıdır.

Pirinç sulak ve ılıman iklimi sevmektedir. Suyun içinde yetişen tek bakliyattır. Ülkemizde en çok Ege, Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde yetiştirilmektedir.

Kırık Pirinç Nasıl Saklanır?

Poşet içinde marketten aldığınız kırık pirincinizi birçok çorba, yemek ve tatlılarda kullanabilirsiniz. Ama öncesinde onu nasıl saklamanız gerektiği konusunda birkaç ayrıntıya dikkat etmelisiniz.

Öncelikle kırık pirinç üretim tarihi nedir ona dikkat ederek almanızı öneririz. Çünkü raflarda fazla bekleyen kırık pirinçler bayatlamış ya da özelliğini yitirmiş olabilir. Evde poşetinden çıkarmanız doğru bir hareket olacaktır.

Poşetten çıkarılan kırık pirinç cam kavanoz içine konulmalıdır. Kavanozun nemli olmaması önemlidir. Önceden annelerimizin uygulamış olduğu bez torba yöntemi de pirincin hava alabilmesi için oldukça uygundur.

Mutfakta sıcak olmayan ve güneş görmeyen yerler, pirinç saklamanız için idealdir. Direk güneş ışınlarına maruz bırakmamalısınız. Serin mutfak dolapları ve kilerde saklama yapabilirsiniz. Ayrıca aynı dolapta koku içeren gıdalarla ya da deterjanlarla bir arada bulundurmamanız doğru olacaktır.

Kırık Pirinç Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Yapısı gereği küçük taneli olan kırık pirinç mutfağınızda oldukça fazla kullanılan bir bakliyattır. Onunla oldukça zengin yemek çeşitleri ortaya çıkarabilirsiniz.

Kırık pirinçli yayla çorbası hem oldukça lezzetli hem de oldukça vitaminli bir çorba çeşididir. Ispanaklı ayran çorbası kırık pirinçle yapılmaktadır. Birçok vitamin ve mineralleri bu çorba ile bir araya getirmeniz mümkündür.

Kırık pirinçli börülceli pilav yapabilmeniz de mümkündür. Küçük taneli bu tür pirinçle sebzeli pilavlar yapabilirsiniz.

Sulu köfte yapacaksanız, yoğuracağınız köftenin içinde kırık pirinç kullanabilirsiniz. Diğer pirinç türleri büyük taneli olduğu için şişince köftenizi parçalayabilir ama kırık pirinçte bu tür sorunla karşılaşmazsınız.

Kırık pirinç lahana sarması yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca kırık pirinç yaprak sarması yapımında da kullanılmaktadır. Ekonomik olması, tanelerinin küçük olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Bütün dolma çeşitlerinde kırık pirinç kullanabilirsiniz. Biber, patlıcan, kabak gibi sebzelerde oldukça kullanışlıdır. Pırasa, patlıcan ya da lahana gibi sebze yemeklerinde bu pirinç cinsinde faydalanabilirsiniz.

Çok sevilen ve rağbet görülen sütlü tatlılar içerisinde yer alan sütlaç kırık pirinç ile yapılmaktadır. Haşlandığında küçücük taneler şişecek ve pirincin içeriğinde bulunan nişasta ile de tatlınız hafif koyu bir kıvam da alacaktır.

Kırık Pirinç Faydaları

Birçok vitamin ve minerallere sahip olan pirinç insan sağlığı için oldukça faydalıdır. Normal pirinçteki vitaminler kırık pirinçte de bulunmaktadır. Kırık pirinç faydaları nelerdir? Hemen inceleyelim:

·       Birçok kanser türlerine faydalıdır. Kanser hücrelerinin çoğalmasını engellemektedir.

·       Beynimiz için fayda sağlar.

·       Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

·       Özellikle çocukların kemik gelişimde faydalıdır. O yüzden bebekler altı aylık olduktan sonra pirinç ve pirinç unu ile beslenmeleri sağlanır.

·       Hazımsızlığı önler.

·       Bağırsak sisteminin düzgün çalışmasını sağlar.

·       Kan şekerini düzenler.

Kırık Pirinç Nelere İyi Gelir?

Herkesin bildiği gibi bakliyatların insan sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır. Karbonhidrat ve protein deposu olarak bilinen kırık pirinç birçok hastalığa iyi gelmektedir. Kırık pirinç nelere iyi geliyor? Diye inceleyecek olursak önümüze birçok güzellik çıkmaktadır.

Bunlardan en önemlisi kolon, rahim ve meme kanserine iyi geldiği bilinmektedir. B vitamininin fazla olmasından dolayı bağışıklık sistemimize iyi gelmektedir.

Alzheimer hastalığına yakalanmaya karşı bizleri korumaktadır. Kişileri depresyondan uzak tutar. İçeriğinde kalsiyum ve fosfor kemik sağlığı için oldukça önemlidir.

Cilt ve tırnak sağlığı kırık pirinç tüketimi ile sağlanabilir. Vücudun sıvı dengesi pirinçle sağlanabilir buda ishal olmamızı engellemektedir. Vücudumuzdaki yağların enerjiye çevrilmesini sağlar. Yaraların iyileşmesinde kırık pirincin olumlu etkileri vardır.

Kırık Pirinç İçindeki Vitaminler

Sulak ve tropik iklimlerde yetişen kırık pirinç besleyici ve doyurucu olmasıyla bilinmektedir. Ülkemizde sıklıkla tüketildiği gibi Çin, Hindistan ve Japonya aşırı pirinç tüketimi yapan ülkeler arasındadır. Hatta yabancı ülkelerdeki yöresel yemeklerin çoğunda pirinç kullanılmaktadır.

Kırık pirinç içerisindeki vitaminler, baldo pirinçle aynıdır. Çünkü kırık pirinç baldonun küçük halidir diyebiliriz. A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerini içinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, potasyum mineralleri de kırık pirinçte bulunmaktadır.

Kırık Pirinç Kalorisi

Mutfağımızın baş tacı olan pirinç türlerinden sıkça kullandığımız kırık pirinç kalorisi ile diyet listeleri için uygun değildir. 100 gram kırık pirinç 348 kalori içermektedir. Sebze ve et yemeklerinde kullanacağınız için de kalori miktarı haliyle daha da artacaktır.

Kırık Pirinç Zararları

Pirinç yerinde ve kararında kullanılırsa sağlık için faydalı mineralleri de almış oluruz. Ama bazı kişilerin az kullanması da gerekmektedir.

Fazla tüketimde tip 2 diyabete sebep olmaktadır. Kırık pirincin zararları şeker hastalarında daha fazladır. Şekerin yükselmesine neden olabilir. O yüzden doktora danışılması gerekir.

Kilo almak isteyemeyen kişiler kontrollü bir şekilde pirinç tüketmeleri gerekir. Fazla kırık pirinç tüketimi obeziteye neden olabilir. Özellikle diyet yapanlar ve kronik rahatsızlığı olanlar doktora danışarak pirinç tüketiminde bulunmaları gerekir.

 

57467