Öksürüğe Ne İyi Gelir? Nedenleri, Bitkisel Çözüm Önerileri?

Öksürüğe Ne İyi Gelir Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Öksürük bir hastalık değil, vücudun hastalığa verdiği bir tepkimedir. Herkes hayatı boyunca en az bir defa ve bazen de belli aralıklarla öksürük atakları geçirir. Bu oldukça normal bir durum olup günlük hayatta da sıklıkla yaşanabilir. Her zaman tedavi gerektirmese de bu vakalar ciddi semptomlar olabilir. 

Böylesi durumlar basit öksürük ile epey ayırt edici şekilde devam eder. Hal böyle olunca hem öksürüğün hem de buna neden olan altta yatan rahatsızlığın tespiti ile tedavisi kombine halde yapılmalıdır. Bu durumda Öksürüğe ne iyi gelir diye araştırılmalı ve doğru yöntem bulunmalıdır.

Genel kanı olarak sıcak içeceklerin her türlü öksürüğe iyi geldiği düşünülse de bu tamamen doğru değildir. Öksürük sürecinde sıvı alımını arttırmak her zaman en doğru yaklaşımların başında gelir. Ancak bu rahatsızlık için sıcak içecek tüketmek kesinlikle iyi bir fikir olmayabilir. Örneğin faranjit öksürük tedavisi için sıcak su veya bitki çayı tüketimi boğaz duvarını tahriş etmektedir. Tahribatı ve mukozası artan boğaz yolu öksürük atağını daha da kötüleştirebilir.

Öksürüğe ne iyi gelir diye merak ediyorsanız İgrus sitesinde aktif olarak yer alan sağlıklı yaşam tüyolarından biri olarak bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Öksürüğe ne iyi gelir

Öksürük Nedenleri Nelerdir?

Öksürük nedenleri nelerdir diye incelediğinde sayılan birkaç neden kesin bir tespit için yeterli değildir. Öksürüğün tipik yapısı, ne kadar süredir devam ettiği ve eşlik eden diğer şikayetler de değerlendirilip bu doğrultuda bir tedavi yolu izlenir. 

Bunu bir hekim ve hekimin uygun bulduğu tetkikler doğrultusunda teşhis etmek mümkündür. Bu sayede öksürüğe neden olan uyaran ya da hastalıklar ortadan kaldırıldıktan sonra bu durum da geçmiş olacaktır. 

Tıpkı hapşırma, gözlerimizi kırpma ve diğer fiziksel reflekslerimiz gibi öksürük de bir reflekstir. Bedenimizdeki herhangi bir alerjen, özellikle solunum yolunu ya da akciğerlerdeki enfeksiyonlar, bademcikleri tahriş eden yoğun balgam, bazı virütik enfeksiyonlar yahut basit bir toz gibi maddelere karşı ortaya çıkmaktadır. Burada beden öksürme refleksini doğal bir korunma ve solunum yolunu yabancı maddelerden temizlemek için kullanmaktadır.

Öksürük neden olur sorusunun yanıtları akut ve kronik öksürük olmak üzere iki grupta incelenir. Akut öksürük nedenleri şöyle sıralanabilir:

 • Grip,
 • Soğuk algınlığı,
 • Faranjit,
 • Zatüre,
 • Bronşit,
 • Sinüzit,
 • Boğmaca,
 • Mevsimsel alerji,
 • Ortamda bulunan boğazı tahriş edecek yabancı koku ya da maddeler solumak.
Kronik öksürük nedenleri ise:
 • Astım,
 • Sigara kullanımı,
 • Koah,
 • Boğazda kuruluk,
 • Sürekli tekrar eden geniz akıntısı,
 • Reflü,
 • Kistik fibrozis,
 • Akciğer kanseri,
 • Akciğer embolisi,
 • Akciğer mantar enfeksiyonları,
 • Tüberküloz,
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları
 • Solunum yolu ve bahar alerjileri gibi hastalıklardır.

Öksürüğün kendi kendine geçmesinin beklenmesi altta yatan hastalığın ilerlemesine neden olabilmektedir. Bu nedenle sebebi bilinmeyen ya da bilinen bir hastalığın tedavi sürecinde olan öksürük tedavisi ihmal edilmemelidir. Kısa sürede geçmeyen ve bitkisel desteklere yanıt vermeyen şikayetlerde mutlaka bir hekimle görüşülmelidir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Kuru öksürük basit bir öksürük türü gibi görünse de pek çok hayati hastalıkların göstergesi olabilir. Kalp yetmezliğinden akciğer kanserine kadar ağır hastalıklarda da gözlemlenebilen bu rahatsızlık, genel olarak ciddi olmayan çevresel faktörler kaynaklı ortaya çıkmaktadır.

Kuru öksürüğe ne iyi gelir sorusuna en doğru yanıtı bulmak için öncelikle doktora muayene olup, öykünüzü anlatıp doğru teşhisi almanız gerekir. Akabinde doktor önerisi ile kullanılabilecek boğaz spreyleri, gargaralar, pastiller, öksürük şurupları gibi ilaçlar kullanılabilir. 

Kuru öksürük için ılık bitki çayları, bol su içmek ve vücut direncini yükseltmek için mevsim meyveleri yemek de son derece faydalıdır. Ayrıca ılık duşlar, yatarken başı yüksekte tutmak, bulunulan ortamı sık sık havalandırmak ve havanın nemini dengede tutmak da kişide rahatlatıcı etkiler oluşturur.

Bir diğer ve belki de düzenlemesi elzem olan hayat şartı iyileştirmesi olarak sigarayı bırakmak yaşamsal önem taşır. Paketli ve katkı maddeli ürünlerden uzak durmak gibi radikal kararlar da kuru öksürük dahil olmak üzere diğer hastalıkların çoğuna karşı koruma sağlayacaktır.

Alerjik ve Gıcık Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Alerjik ve gıcık öksürüğe ne iyi gelir sorusu belki de günümüzün en yaygın problemlerindendir. Çevre kirliliğinin artması, suni besinlerin tüketilmesi ve yaşam alanındaki nem- oksijen dengesinin doğru seviyede tutulmaması gibi unsurlar alerji ile gıcık öksürüğü tetiklemektedir.

Alerjik öksürük genelde bahar aylarında gözde yanma, batma, kaşınma, burun akıntısı, boğazda yanma ve akıntı gibi semptomlarla ortaya çıkar. Ancak kişiden kişiye değişerek bazen kış boyunca da süregelen alerjik öksürükler oluşabilmektedir. Öksürüğe ne iyi gelir diyorsanız böyle durumlarda doktorların önereceği antihistaminik ilaçlar ciddi bir iyileşme sağlar ve tedavinin bir parçasıdır.

Gıcık öksürük için ise evde uygulanabilecek ve temini kolay ürünlerle hazırlanabilen kürler mevcuttur. Zencefilli bal, zerdeçallı süt ve adaçayı gibi her evde bulunan malzemelerle karışımlar yapıp tüketebilirsiniz. Her öksürük ve inflamasyon sorunlarında olduğu gibi bu rahatsızlıkta da bol bol su içmek oldukça kolay ve şifalı bir yöntemdir. Zira boğazı kuru bırakmamak ve su ile zararlı toksinleri bölgeden uzaklaştırmak mümkündür.

Öksürüğe ne iyi gelir

Balgamlı Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Balgamlı öksürük kronik ya da akut hastalıklardan oluşan semptomatik bir şikayettir. Balgamın ciğerlere inmemesi ya da akciğer enfeksiyonu söz konusuysa tedavi edilmesi için vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Balgamlı öksürük ile ateş, halsizlik, göğüs ve sırt ağrısı gibi problemler de baş gösteriyorsa antibiyotik gibi birtakım ilaçlar doktor reçetesi ile kullanılmaktadır.

Balgamlı öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak evde uygulanabilecek pek çok doğal yöntem  vardır. Bunlar hem genel sağlığa olumlu etkisi olan hem de bağışıklık sistemini güçlendiren uygulamalardan oluşur. 

Örneğin; zencefil, kekik ve meyan kökü çayları balgamı yumuşatıp atmaya yardımcı olan bitkilerdir. Balgamatıldıkça öksürük de azalıp bitecektir. Zaten bu durumda öksürük adeta oluşan sekresyonu atmak için ortaya çıkan bir mekanizmadır.

Rezene çayı, ıhlamur ve greyfurt, nar, limon, portakal gibi meyveler de vitamin deposu olduğundan balgamı atmaya yardımcı şifa kaynaklarıdır.

Öksürüğe İyi Gelen Bitkisel Çözüm Önerileri

Öksürüğe iyi gelen bitkisel çözüm önerileri oldukça çeşitli karışım ya da salt bitki çaylarından oluşur. Kişiler bu rahatsızlık durumunda kendilerine uygun bitkisel takviyeleri belirleyip kullanabilirler.

Öksürüğe ne iyi gelir sorusuna cevap olarak ayva çayı, ekinezya çayı, ballı turp kürü, toz karanfil ve bal karışımı, yeşil çay ve kakule, gibi bitkiler en çok rağbet gören ve sonuç alınan bitkisel ürünlerdir. Bala karabiber, zencefil, karanfil, tarçın, limon gibi malzemeler eklenerek macun kıvamına getirilip her gün tüketilmesi son derece faydalı olacaktır.

Öksürüğe ne iyi gelir sorusu eskilerden kalma yöntemlerle de cevaplanabilir. Eski zamanlardan beri kullanılan bir diğer metot da gece yatarken karabiber ve bal karışımını göğse sürüp üzerini ılık bir havlu ile kapatıp uyumaktır. Bu hem yetişkinler hem de çocuklar için göğsü yumuşatıp öksürüğü kesecek kadim bir yöntemdir. Öksürük için bitkisel ilaçlar ile karışımlar yapmak ve şifa sağlamak evdeki imkanlarla da mümkün olmaktadır.

92053

2 yorum

harika bi makale olmuş deniyorum hemen…..

Kırmızı  -  Şubat 20, 2021 / 8:11 pm

şu kış günü süper tarifler, çok teşekkür ederiz.

Yorumlar kapalı.