Kuru Öksürük ve Öksürük İçin Çözüm Önerileri

Zamanla sebebini bilmediğimiz bir öksürük tutar. Üşütmemiş bile olsa kuru ya da gıcık öksürük tutabilir. Bazı çözümler ile öksürük geçer.

Öksürük vücudumuzun verdiği ani bir reflekstir. Günlük yaşamda ve klinik uygulamada çok yaygın görülen bir semptomdur. Birçok İnsan hayatı boyunca sürekli öksürük atakları geçirir ve öksürük için çözüm arar. Öksürük hapşırma ya da göz kırpma gibi diğer reflekslere benzer. Özellikle solunum yolunu ve akciğerleri tahriş edici balgam, mikroplar ya da toz gibi maddelere karşı korumaya ve temizlemeye otomatik olarak yardımcı olur. İnsan vücudunda hava yolları ve nefes borusu tahriş edici maddeleri algılayan sinirler bulunmaktadır. Bu sinirler maddeleri algıladıktan sonra beyne bir sinyal gönderir. Yanıt olarak beyin, tahriş edici maddeyi çıkarmaya çalışırken gerçekten hızlı bir şekilde ve derin nefes almak için göğüs ve karın kaslarına bir sinyal gönderir. Bu yanıt çok hızlıdır ve etkisi çok büyüktür. Kuru öksürük, aynı zamanda soluduğumuz toksinleri hızlı bir şekilde vücudumuzdan atmamıza yardımcı olur. Nadir olarak gerçekleştiğinde normal ve doğal bir refleks gibi gözükmesine rağmen sürekli öksürük günlük faaliyetleri aksatmamıza ve çok rahatsız edici olmaya başlar. Bu durumda hemen kuru öksürüğe ne iyi gelir diye çözüm aramaya başlarız. Her ne kadar bir semptom olarak görünse de öksürüğün uzun süre devam etmesi birçok olumsuz sonuca yol açabilir ve birden fazla kuru öksürük nedeni olabilir.
 • Öksürük baş ağrısı, bulantı ve hatta kusmaya kadar yol açabilir.
 • Boğaz ağrısı ve ses kısıklığın görülebilir
 • Öksürüğün neden bulaşıcı bir hastalıksa fiziksel izolasyon gerekli olabilir.
 • Kuru öksürük geceleri rahatsız edici olabilir ve uyku düzenin bozabilir.
 • Göğüste ağrıya neden olabilir.
 • Öfkelenme kaygı ve depresyona gibi durumlar görülebilir.
 • Normal yemeyi ve içmeyi zorlaştırabilir.
 • Özellikle yaşlı kişilerde kaburga kırılmasına kadar neden olabilir.
 • Sürekli devam eden öksürük psikolojik olarak kişiyi etkileyebilir. Hasta sosyal ortamlarda kısıtlanmış hissedebilir.
 • Üriner inkontinansa (idrar kaçırma) neden olabilir.
 • Aşırı yorucu olabilir ve günlük faaliyetler için enerjinizi azaltabilir.
Kuru öksürük aynı zamanda soğuk algınlığı gibi çok ciddi olmayan akut hastalıklara neden olabilir. Ciddi hastalıklara bakarsak zatürre, akciğer pıhtısı, akciğerde sıvı birikmesi ve sönmüş akciğer, gibi akut hastalıklar da öksürüğü tetikler.

Öksürüğün Nedenleri

Öksürük birçok hastalıkta görülebilir. Bunlarla beraber doğru teşhis koyabilmek bakmamız gereken ölçüler olacaktır. Örneğin öksürüğün tipi, öksürük ne kadar sürüyor bunları inceleyerek teşhis konmalı. Tüm bunların yanında kuru öksürük için semptomları da göz önünde bulundurmak gerekiyor. Öksürük çok kısa sürebilir ve başka bir semptom görülmeyebilir. Öksürük, hastalığın nedeni belirlenip tedavi edilene kadar da devam edebilir. Kısa sürede geçen öksürük normal olarak değerlendirebilir ancak uzun süreli ve geçmeyen öksürük ise tehlikeli olabilir. Sürekli devam eden öksürük ya da nefes darlığı, balgam üretimi veya kanlı balgam başka ciddi bir problemi işaret edebilir. Öksürüğün türlerine ve süresine göre sınıflandırma yapılabilir. Öksürüğün nedenini tespit edilmek için hangi sınıfta olduğunu saptamak gereklidir. Bunlardan biri olan akut öksürük aniden başlar ve 3 haftaya kadar sürer. Kronik öksürük ise 4 haftadan daha fazla görülebilir. Gece öksürüğü ise sadece geceleri görülen ve uykusuzluğa neden olan öksürük çeşididir.

Balgamlı Öksürük ve Kuru Öksürük

Balgamlı öksürük genel olarak balgam üreten öksürüktür. Kuru öksürük için ise balgam olmayan ve boğazı çok tahriş eden bir öksürüktür diyebiliriz. Daha çok viral hastalıklarda görülür. Balgam olmadığı için verimsiz öksürük de denilebilir. Eğer öksürük esnasında gelen balgamda kan varsa buna kanlı öksürük, ya da hemoptizi denilebilir.

Öksürük Ne Kadar Sürer?

Öksürük çoğunlukla birkaç gün veya birkaç hafta boyunca devam eder ve biter. Kuru öksürük için çözüm bulamıyorsanız ve hala devam ediyorsa doktorunuzun öksürüğün daha az yaygın diğer nedenlerini tanımlamak için bazı testler istemesi gerekebilir. Kronik öksürük tedavisi öksürüğün nedenine bağlı olarak daha iyi olmasına ve bazen tamamen çözülmesine yardımcı olacaktır. Uygun tedaviye rağmen kronik öksürüğün kesilmeden devam ettiği durumlar da görülebilir.

Öksürürken Ne Zaman Hekime Başvurmak Gerekir?

Öksürüğün birden çok nedeni olabilir ve bunların tedavileri oldukça farklı olabilir. Yüksek ateş, nefes darlığı, çok miktarda veya normal balgam üretimiyle birlikte öksürük de varsa hekime başvurulmalıdır. Kanlı öksürmek ya da tamamen kan öksürmek bir başka önemli bulgudur ve ciddi bir hastalık olabilir. Özellikle kalıcı ve kuru öksürük için çözüm arıyorsanız mutlaka bir sağlık uzmanla görüşülmelisiniz.  Aşağıdaki durumların yanı sıra öksürük görülürse hekimle görüşülmesi daha iyi olur.
 • Yüksek ateş
 • Kanlı veya irinli balgam çıkarma
 • Nefes almada zorlanma ya da darlık varsa
 • Son zamanlarda tüberküloz, boğmaca öksürüğü veya korona virüs belirtileri olan bir hasta ile aynı ortamda kalındıysa,
 • Yeni ortaya çıkan hırıltılı nefes alma ya da soluma cihazı ile çözülmeyen eski hırıltı
 • Kanlı Öksürük (veya hemoptizi),
 • Nefes almada güçlük,
 • Göğüste şiddetli ağrı
 • Yüzde şişme ve kurdeşen benzeri dökün gibi buğular varsa hekimle görüşülmelidir.

Kuru Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Birçok hastalık öksürüğe neden olabilir. Kuru öksürüğe ne iyi gelir sorusunu birden fazla cevabı vardır. Bunu geçirmek için ilaçlar ya da şuruplar alabiliriz ancak öksürüğün nedenin bilmek daha önemlidir. Bu sayede kalıcı tedavi uygulanabilir. Hekime başvurmak öksürüğün nedenlerini ve duruma en uygun tedaviyi bulmak için en iyi yöntemdir. Öksürüğün nedeni alerji olabilir. Örneğin, polen nedeniyle saman nezlesi çekiliyorsa, polen seviyesi yüksek olduğu ortamlardan kaçınmak sağlıklı olacaktır. Öksürük ya da soğuk algınlığına yakalananlar için sıvı almak çok önemlidir. Oda sıcaklığındaki içecekler öksürük, burun akıntısı ve hapşırmaya iyi gelmektedir. Bunun için saf et veya tavuk suyu, bitkisel çaylar, kafeinsiz siyah çay, ılık su veya meyve sularının gün içinde belirli miktarda tüketebilirsiniz. Başta yoğurt olmak üzere probiyotik bakımından güçlü gıdalar tüketmek öksürüğün hafiflemesine yardımcı olabilir. Kuru öksürüğe ne iyi gelir diye düşünüyorsanız yarım çay kaşığı tuzu eriyene kadar bir bardak ılık suya karıştırmak gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Tuzlu suyu ağzın arkasında birkaç dakika beklettikten sonra tükürmek gereklidir.  Gargara öksürük düzelene kadar her gün birkaç kez tekrarlayın. Kekik mutfakta olduğu kadar tıpta da önemli bir yere sahiptir, öksürük, boğaz ağrısı bronşit ve sindirim sorunlarında yardımcı olabilir. Kekik içeren bir öksürük şurubu ya da bir fincan sıcak suya 2 çay kaşığı kuru kekik ekleyerek yapılan kekik çayı, 10 dakika demlendikten sonra süzülüp kullanılabilir. Kuru öksürük için çözüm arıyorsanız balı kullanabilirsiniz. Tek başına bal iltihaplı bir boğazı rahatlatır ve öksürük sıklığını azaltabilir. Ancak bal botulizm riski nedeniyle 1 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir. 58247