Zencefil Zararları? Kaç Kere Tüketilmelidir, Kimler Kullanamaz?

Zencefil Bitkisi Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek İster Misiniz?

Zencefil bitkisi, zencefilgiller familyasından olan ve boyu bir metreye kadar ulaşan bir bitki türüdür. Bu bitki işlenip baharat olarak kullanılır. Bitki halindeyken ince uzun yapraklı ve sarı kırmızı renklerde çiçek açmaktadır. Kök yumruları ise baharat ve ilaç olarak kullanılır. 

Geçmişten günümüze sıklıkla kullanılan çoğunlukla Çin daha sonra ise Hindistan, Endonezya, Japonya, Vietnam gibi tropik ya da yarı tropik ülkelerde yetişir.

Bilimsel adıyla Zingiber Officinale olarak anılır. Üst sınıfı Zingiber olan bu bitkinin takson basamağı ise türdür.

Zencefilin faydaları saymakla bitmez, ancak birçok zararı da bulunmaktadır. Genellikle zencefilin zararları tam şekilde anlatılmasa da sinoplukoca.com aracılığı ile zencefili tam anlamıyla tanıyacaksınız.

Taze Zencefil Günde Kaç Kere Tüketilmelidir?

Pek çok bireyin gelişimi için önemli bir besindir. Çay olarak da tüketilebilen zencefilin de her besin gibi fazlası zararlıdır. Bu nedenle bir günde tüketilmesi gereken belirli bir miktara sahiptir. Peki tazesi günde kaç kere tüketilmelidir?

Zencefilin tüketilmesi gereken miktar gün içinde en fazla 2 gram olarak söylenmektedir. Aksi takdirde bazı zararlar ortaya çıkabileceğinden 2 gramın geçilmemesi önerilir.

Eğer çay olarak tüketilecekse de bir günde 2 fincandan fazla içilmemesi gerekmektedir. 2 Fincandan fazla kullanıldığında zencefilin bazı zararları kendisini gösterebilmektedir.

Böylece faydalarını güzel ve düzgün bir şekilde gösterir, dinç tutar ve zararları etki etmez.

Zencefil Zararları? Kaç Kere Tüketilmelidir, Kimler Kullanamaz?
Zencefil Zararları? Kaç Kere Tüketilmelidir, Kimler Kullanamaz?

Zencefili Kimler Kullanamaz?

Çeşitli istisnalar dahilinde büyük zararlar verebilir. Bu da zencefili kimler kullanamaz sorusunu akla getirmektedir. Zencefil için risk grubunda bulunan kişiler mutlaka zencefilden uzak durmalıdır. Zencefili kullanması sakıncalı kişiler olarak şunları sıralayabiliriz:

 • Zencefilin aroması fazlasıyla yoğundur. Bu nedenle alerjik tepkimelere yol açabilir. Yani alerjisi olan kişilerde deri dökülmesine ve kurdeşene sebep olabilir. 
 • Sindirim sistemi dirençsiz olan bireyler, tok olmayan bireyler tüketmemelidir. Çünkü mide yanmasına ve mide ekşimesine sebep verebilir.
 • Ayrıca zencefili bağırsak hastaları, ülser hastaları ve bağırsak tıkanıklığı hastaları da fazla tüketmemelidir. Bu hastalar tüketirse olumsuz reaksiyonlar oluşabilir.
 • Zencefili safra taşı bulunan kimseler de kullanmamalıdır. Bunun sebebi ise zencefil zararları arasında safra taşı bulunan hastalara olumsuz etkileri bulunmaktadır.
 • Ayrıca zencefili kanama bozukluğu olan bireyler de tüketmemelidir. Çünkü kan inceltici etkiye sahiptir.
 • Bazı bitkiler gibi zencefilin fazla tüketimi kalpte ritim bozukluğuna neden olabilmektedir. Bu nedenle dikkatli olunmalıdır. 

Yaş Zencefil Nasıl Yenilir?

Yaş zencefilin yenmesi için pek çok yöntem vardır ve yemeklerde de kullanılabilir. Özellikle ise tavuk, balık ve et yemeklerinde yaş zencefil rendelenerek kullanılmaktadır. 

Ayrıca tatlılarda şekeri dengelemek için de yaşı kullanılabilir. Bunun yanında tadını daha öne çıkarmak için rendeleyerek ya da direkt konulabilir.

Ayrıca zencefil çayı en çok tüketildiği çeşittir. Pek çok faydası vardır ancak bazı konularda zararı da olabilir. 

Zencefil Tansiyonu Yükseltir Mi?

zararları arasında tansiyonu yükseltmesi yoktur. Genellikle çevreden duyan insanlar tansiyonu yükseltir mi sorusunun cevabına evet der. Ancak sanılanın tam aksinedir.

Zencefil tansiyonu yükseltmez. İçindeki kimyasal bileşenlerin etkisiyle hipertansiyon olarak bilinen yüksek kan basıncını azaltır. Fakat yüksek kan basıncını dengelemek için sürekli tüketilmemelidir. 

Tıbbi tedavi gereken durumlarda doktora danışılmalıdır. Yani zencefil yüksek kan basıncını dengeler, tansiyonu yükseltmeyip tansiyonu daha çok düşürür.

Zencefil Çayının Zararı Var Mı?
Zencefil Çayının Zararı Var Mı?

Zencefil Çayının Zararı Var Mı?

Çayının her bitki çayı gibi bazı zararları bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı kullanırken dikkatli olunmalı ve zencefil çayı için risk grubunda bulunuyorsanız tüketmemeli ya da tüketirken bir uzmana danışmalısınız.

 • Zencefil zararları arasında başlıca bulunan zarar safra üretimi arttırmasıdır. Bazı bireylerde safra üretimi arttırabilen bu açıdan zararlı olabilir.
 • Zencefil çayının zararı var mı sorusunun yanıtı alındıktan sonra bir başka zararı merak edilir. Başka bir zarar ise ishal rahatsızlığına, gaz rahatsızlığına ve mide ekşimesi rahatsızlığına sebep olmasıdır. 
 • Aynı zamanda çayı reflüyü de tetikler haldedir. Bu yüzden reflüsü bulunan bireylerin tüketmesi kesinlikle önerilmez. Çünkü zencefil çayı zaten mevcut olan reflüyü daha kötü bir hale getirebilir ya da reflüye sebebiyet verebilir.
 • Çayının bir etkisi de kan basıncını azaltması, tansiyonu düşürmesidir. Bu yüksek tansiyonlular için bir yarar olabilse de düşük tansiyonu bulunan kişiler için zararlıdır ve dikkatli olunmalıdır.
 • Zencefil bitkisinin çayı kan inceltici etkiye sahiptir. Bu nedenle kanama bozukluğu olan bireylerin bu çayının tüketmesi sakıncalı bir durum doğurabilir.

Kalp Hastaları Zencefil Kullanabilir Mi?

Kalp hastalarının tüketip tüketmemesi uzmanlar tarafından uzun araştırmalar sonucu açığa kavuşturulmuştur. Bunun sebebi ise fazla tüketiminin ritim bozukluğuna sebebiyet verebileceğidir. Bu nedenle de kalp hastaları zencefil kullanabilir mi sorusu doğmuştur.

Bir yandan vücudun kanallarını temizlemeye yardımcı olur. Bu faydasının beraberinde ise kan pıhtılaşmasını önleme kabiliyetine sahip olmuştur. Bu nedenle kalp krizi ve felce karşı güçlü bir bileşen olan zencefil aynı zamanda ritim bozukluğuna sebep verebileceğinden şüpheye düşülmüştür.

Bu şüphe en doğru şekilde İgrus ile yok edilmektedir. Yalnızca fazla tüketildiğinde ritim bozukluğuna sebep olur ve tehlike oluşturur. Ancak öncesinde de bahsedildiği gibi fazla kullanılmazsa zararları etki etmez. Yani zencefil dozunda kullanılırsa kalp hastalarının da faydalarını göreceği bir etki sağlar. Kısacası kalp hastaları zencefil tüketebilir. Ancak dozajında tüketmelidir.

Zencefilin Tansiyona Zararı Var Mıdır?

Baharatı, çayı, bitkisi gibi hangi türde tüketilirse tüketilsin bileşenleri bozulmayacağından etkileri aynıdır. Bu nedenle zencefil yine düşük tansiyona zarar verir. zararları arasında tansiyon düşürdüğü bilinmektedir.

Bu nedenle zencefili tansiyonu, kan basıncı düşük olan bireyler tüketmemelidir. Ancak tansiyonu yüksek bireyler için tansiyona faydası vardır. Bu da kimisine göre tansiyona zararlı kimisine göre de tansiyona yararlı olarak adlandırılır.

Ancak zencefilin tansiyona zararı var mıdır sorusunun cevabı düşük tansiyonlular için evet, yüksek tansiyonlular için ise hayırdır. Normal bir tansiyona sahip bireyler ise fazla olmayacak şekilde tüketmelidir.

Zencefil, Zerdeçal, Bal Karışımının Zararları

Zencefil de zerdeçal da bal da çok faydalı besinler. Ancak her besin gibi bu besinin de birlikte ya da ayrı kullanıldığında yan etkileri bulunabiliyor. Özellikle ikisi bir araya geldiğinde ortaya bir yan etki daha çıkabiliyor.

Zencefil zerdeçal bal karışımının zararları arasında hipoglisemi ataklarına sebebiyet vermek bulunuyor. Ancak bu durum diyabetik ilaç veya insülin kullanan hastalarda daha sık görülüyor.

Aynı zamanda bu üçlü kanamanın durdurulmama riskini arttırıyor. Özellikle zencefil ve zerdeçal kanı sulandırıcı etkilere sahip olduğundan kan sulandırıcı ilaçlar alan bireylerin bu bitkileri kullanmayı ameliyattan 1 hafta öncesine kadar kesmesi gerekiyor. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan bireyler de bu karışımı tüketeceklerini doktorlarına bildirmeli.

Bu üçlünün başka bir zararı bilinmiyor. Yalnızca 3 besinin yan etkileri yine çok tüketildiği takdirde ortaya çıkabiliyor. Üçlünün faydası bir hayli fazla olsa da yine de az tüketmek gerekiyor. Ayrıca bal kullanılması kan şekerini düşüren bu iki bitkiyi bu konuda ekarte ederek kan şekerinin olumsuz etkilenmesini de önlüyor. 

26887

2 yorum

Faydaları yazdım sabahtan beri zararları anlatılıyor nası bir site

Yanlış makaledesiniz, burada sadece zararları yazıyor

Yorumlar kapalı.