Neva İsminin Anlamı

Neva İsminin Anlamı

Neva İsminin Anlamı Kız çocuklarına isim verilmeden önce sık sık araştırmalar yapılmaktadır. Pek çok alternatif bulunması ve günden güne bu alternatiflerin artması, isim seçmeyi zorlaştıran bir etkendir. Bebeklerini bekleyen kimi kişilerin klasikleşmiş ve Türk kültüründe kullanımı oldukça yaygın olan isimleri tercih ettikleri görülmektedir. Bunun aksine bazı kişiler ise pek sık kullanılmayan, özel ve anlamlı bir isim arayışına girmektedir. Neva ismi, Türkiye içerisinde sık kullanılmayan ve pek kimse tarafından anlamı bilinmeyen bir isimdir. Bu ismi ilk kez duyan kişilerin Neva isminin anlamı nedir, aramasını gerçekleştirdikleri görülmektedir.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Neva isminin anlamı ahenk, uyum, nağme olarak belirlenmektedir. Bu ismin daha farklı anlamları ve çağrışımları da bulunmaktadır. Refah, güç, kudret, mutluluk da bu isme gelen diğer anlamlardandır. Bu ismin Arapçadaki anlamı çekirdek şeklindedir. Özellikle Acem yani Fars kültüründe bu isim, ünlü bir musiki makamını ifade etmek için kullanılmaktadır. 

İsimlerin kişilik özellikleri üzerindeki etkisi herkesçe bilinmektedir. Bu bağlamda Neva isminin kişilik özellikleri de araştırılmaktadır. Bu isme sahip kişilerin son derece hassas, ince fikirli, romantik ve zarif kişiler oldukları görülmektedir. Neva sesi musikide bulunan ahengi de temsil etmesi sebebiyle sahiplerine sanatsal bir kişilik de vermektedir. Bu isimdeki kişiler için her daim öncelikli olan maneviyattır. Neva isimli kişilerin maddi alemden uzakta, manevi anlamda tamamlanma çabası içerisinde oldukları görülmektedir.

Her isimde olduğu gibi Neva isminin de olumlu anlamları ve olumsuz anlamları bulunmaktadır. İncelendiğinde Neva isminin olumlu yanları çok daha ağır basmaktadır. Bu isimdeki kişilerin sakin, sabırlı, sessiz, merhametli ve yumuşak huylu oldukları görülmektedir. Bu olumlu anlamların yanı sıra Neva isminin olumsuz yanları da bulunmaktadır. Neva isimli kişilerin ani kararlar almaya meyilli ve sabit fikirli kişiler olması onların olumsuz yanları arasındadır.

Bir isim araştırması yapılırken Kuran’da geçip geçmemesi de ismi araştıran ebeveynler için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple ‘‘Neva ismi Kuran’da geçer mi’’araması da muhakkak isim incelemesi yapılırken gerçekleştirilmektedir. Neva ismi Kuran’da kendisine yer bulan isimlerdendir. Bu isme Kuran içerisinde Enam Suresi 95. ayette rastlamak mümkündür.

Dini anlamda da yeri büyük olan Neva isminin Türk kültüründeki yeri oldukça köklüdür. Musiki alanında oldukça önemli bir makamı temsil eden Neva makamı, Acem perdesi oluşturmak için etkili ve önemlidir. Aşırı yükseltilmiş bir ses değildir, orta hatta alt düzey bir makamdır. Yine de perde oluşturma noktasında neva makamının öneminin büyük olduğu görülmektedir. 

Türkiye içerisindeki kullanım sıklığı da incelendiğinde Neva isminin aslında oldukça az kullanılan, nadir rastlanan isimler arasında yer aldığı görülmektedir. Türkiye içerisinde yaklaşık 3500 kişinin Neva ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu isimdeki kullanım sıklığı oldukça azdır. Bu sebeple kızına orijinal bir isim arayışında olan anne ve baba adaylarının Neva ismini tercih etmesi mümkündür. 

İsmin kullanım sıklığının az olmasının yanında Neva ismindeki ünlüler başlığı altında da kimseye rastlanmamaktadır. Bu ismin duyulduğu bir yapıma da rastlanmamaktadır. Türkiye’de kullanımı oldukça az olan Neva ismindeki herhangi bir ünlü şahsiyete, yapıma rastlamak mümkün olmamaktadır. Bu isimle ünlü olmuş kimse bulunmamaktadır. 

neva-isminin-anlami-68895
Neva İsminin Anlamı

Neva ismiyle benzerlik gösteren isimlere pek çok örnek verilebilmektedir. Deva, Reva, Riya, Rüya, Nevat, Evan, Meva gibi pek çok ismin bu isimle benzerlikler kurduğu görülmektedir. Çocuğuna direkt olarak Neva ismini koymak istemeyen ya da Neva ismiyle uyumlu olabilecek bir kız ismi arayışında olan kişilerin, bu isimleri tercih etmesi mümkündür. Neva ismiyle uyumlu erkek isimlerine ise Neval, Sava, Sefa, Nevres, Nevzat isimleri örnek olarak verilebilmektedir. 

Neva isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Name, avaz
  • 2 – Refah, Zenginlik. Güç, Kudret.
  • 3 – Doğu Müziğinde Bir Makam.
  • 4 – Ses, nağme, ahenk
  • 5 – Refah, mutluluk
  • 6 – Çekirdek. (Arapça)

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Söylenişi: neva:
Kuran ‘da geçiyor.

Neva ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Neva ismini kullanan 3.528 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Neva ismini kullanan 649 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Neva ismini kullanan 430 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Neva ismini kullanan 138 kişi bulunmaktadır.

Neva isminin Türkiye sıralaması

Neva en çok kullanılan 1720. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 787. isimdir.

Neva ismini kullananların sayısı, son bir yılda 302 kişi artmıştır.

Neva isminin Harf Analizi

Kişiye Neva ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

V : Kendi içine dönük, umursamaz birini çağrıştırır, v harfinin çok bir etkisi yoktur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Neva İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Neva ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Neva isminin anlamını gözden geçirin!

Neva İsminin Numerolojisi

Neva isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

N: on yedi
E: altı
V: yirmi yedi
A: bir
TOPLAM: 51

Neva ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Neva Gerber: Amerikalı model. Cindy Crawford ve Rande Gerber’ın kızıdır.
  2. Neva Özgen: Türk tenisçi. Türkiye’yi uluslararası tenis turnuvalarında temsil etmiştir.
  3. Neva Patterson: Amerikalı aktris. Televizyon dizilerinde ve filmlerde rol almıştır.
  4. Neva Small: Amerikalı oyuncu ve şarkıcı. Broadway müzikallerinde yer almış ve müzikal kayıtlar yapmıştır.

Bu listede Nevaismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim oldukça yaygın olduğu için daha fazla ünlü Neva ismini taşıyan kişiye rastlamak mümkündür.

82987