Azra İsminin Anlamı

Azra İsminin Anlamı

Azra İsminin Anlamı Hamilelerin, bebek bekleyen anne ve babaların üzerlerinde durdukları en önemli konulardan bir tanesi de bebeğe koyulacak olan isimdir. Kız çocukları için pek çok isim seçeneği bulunmaktadır. Azra ismi de bu seçeneklerden bir tanesidir ve Türkiye’de sık sık tercih edilmektedir. Bebeklerine Azra ismini vermek isteyen anne ve babaların “Azra ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunu internette sıklıkla arattıkları görülmektedir. 

Azra ismi Kuran’da geçmemektedir. Bu ismin kökeni Arapçaya dayanıyor olsa da incelemeler yapıldığında Kuran içerisinde bu isme rastlanmamaktadır. Çocuklarına Kuran’da geçen bir isim vermek isten ebeveynler için bu isim uygun bir seçenek değildir. Bu ismin Kuran’da geçmediğini gören bazı ebeveynlerin ise “Azra ismi caiz mi?” aramasını yaptıkları görülmektedir. Azra ismi caiz olmayan, kötü anlamlı isimler arasında yer almamaktadır. Olumlu anlamları bulunan ve hayırlara yorulan bu isim için caiz değil demek mümkün değildir. Yine de çocuğuna bu ismi koymak isteyen kişilerin sıkı bir araştırma yaparak isim hakkında son derece detaylı bir şekilde fikir sahibi olmaları önerilmektedir.

Bebeğine Azra ismini vermek isteyen ebeveynlerin internette “Azra isminin anlamı nedir?” araştırması içerisine girdikleri görülmektedir. Aşk, sevgi, doğa anlamlarına gelen bu ismin farklı anlamlarına da rastlanmaktadır. Bu anlamlardan bir tanesi de el değmemiş, bakire kız şeklindedir. Bu sebeple Azra isminin anlamı Hz. Meryem ile benzerliği de sevilmektedir.

İsmin anlamlarından bir tanesinin bakire, el değmemiş kız olması sebebiyle bu ismin Hz. Meryem’e atfedilmesi, ismin dini boyutta bir anlam kazanmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda Azra isminin İslam’da yeri büyük olan Mekke ve Medine şehirlerinin diğer adları olarak görülmesi onun önemini göstermektedir. Azra ismi bu sebeplere bağlı olarak dini anlamda da büyük önem taşımaktadır. Kuran’da geçmiyor olsa da bu ismin dini anlamları olması sebebiyle sıklıkla kız çocuklarına koyulduğu görülmektedir.

Günümüzde Azra ismi oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Gerekli istatistikler incelendiğinde Azra isminin Türkiye’deki kullanımının oldukça fazla olduğu görülmektedir. Türkiye içerisinde Azra ismine sahip 72 bin küsur kişiye rastlanmaktadır. Bu ismin en çok kullanıldığı şehirler arasında başta İstanbul gelmektedir. İstanbul içerisinde Azra ismine sahip 14.478 kişiye rastlanmaktadır. İstatistiklerde Azra isminin sık kullanıldığı yerler arasında ikinci sırada 4885 kişi ile Ankara olduğu görülmektedir. Üçüncü sırada ise 3755 kişi ile İzmir gelmektedir.

İsim araştırmaları yapılırken Azra isminin kişilik analizi de büyük önem taşımaktadır. Bebeklere koyulan isimlerin, mizaçlarını etkileme noktasında oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Azra isminin kişilik analizi yapıldığında bu isme sahip olan kişilerin; arkadaş canlısı, dışa dönük, sosyal, pozitif, saf, neşeli,  değişime açık ve aktif kişiler oldukları görülmektedir. Aynı zamanda bu isme sahip kişilerin hoşsohbet oldukları da görülmektedir.

Her isimde olduğu gibi Azra isminin olumlu yanları haricinde pek de olumlu sayılamayacak anlamları da olduğu görülmektedir. Diğer isimlerin araştırmalarında da olumsuz yanlara rastlanmaktadır. Bu bağlamda Azra isminin olumsuz yanları da bulunmaktadır. Bu olumsuz anlamlar arasında duygusal anlamda kendini aşırı baskılama, çabucak incinme, yıkıcılık ve kuşkuculuk bulunmaktadır.

Bu isimdeki kişilerin fiziksel özellikleri de dikkat çekmektedir. İnceleme yapıldığında Azra isminin fiziksel özellikleri kalın ve gür saçlar, sağlıklı bir vücut görüntüsü, büyük gözler, geniş bir yüz olarak belirlenmektedir.

azra-isminin-anlami-60529
Azra İsminin Anlamı

İsim araştırması yapmakta olan kişilerin Azra isminin harf analizi üzerinde de durdukları görülmektedir. Azra isminde bulunan A harfleri enerjik kişilik yapısını, Z harfi okumaya merakı, R harfi ise tereddüdü çağrıştırmaktadır. Tek tek harf incelemesi yapıldığında R harfi haricinde diğer harflerin isimde geçmesinde bir sakınca olmadığı görülmektedir. 

Azra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Şarap , Aşk, Sevgi
 • 2 – Ay Gibi Doğ, Ay Olarak Doğ; Doğa, Tabiat
 • 3 – Ayak Değmemiş Kum. (Hz.Meryem’E Verilen İsimlerdendir.)
 • 4 – Bakire, Kızoğlan Kız.
 • 5 – Delinmemiş İnci.
 • 6 – Hz. Meryeme Verilen Adlardan.
 • 7 – Medine Şehrinin Adlarından Biri.
 • 8 – Masal Kahramanı “Vamık”In Sevgilisi.
 • 9 – El değmemiş bakire kız.
 • 10 – Medine’nin diğer bir adı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: azra:
Kuran ‘da geçmiyor.

Azra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Azra ismini kullanan 72.318 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Azra ismini kullanan 14.471 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Azra ismini kullanan 4.885 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Azra ismini kullanan 3.755 kişi bulunmaktadır.

Azra isminin Türkiye sıralaması

Azra en çok kullanılan 220. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 113. isimdir.

Azra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 5.862 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Azra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Azra isminin Harf Analizi

Kişiye Azra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Azra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Azra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Azra isminin anlamını gözden geçirin!

Azra İsminin Numerolojisi

Azra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Z: yirmi dokuz
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 52

Azra ismi Arapça kökenli bir isim olup, farklı kültürlerde kullanılan bir isimdir. İşte Azra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Azra Akın: Türk model ve güzellik kraliçesi. 2002 Miss World güzellik yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiş ve birincilik kazanmıştır.
 2. Azra Bajrami: Bosnalı şarkıcı. Müzik kariyeri boyunca birçok hit şarkıya imza atmıştır.
 3. Azra Deniz Okyay: Türk sinema oyuncusu ve manken. “Eşkıya” ve “Beyaz Melek” gibi filmlerde rol almıştır.
 4. Azra İçöz: Türk gazeteci ve televizyon sunucusu. Birçok televizyon programında sunuculuk yapmıştır.

Bu listedeki kişiler, Azra ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Azra ismi farklı kültürlerde kullanıldığı için başka ünlüler de olabilir.

37961