Kayra İsminin Anlamı

Kayra İsminin Anlamı

Kayra İsminin Anlamı Bebeğine bir isim koymak isteyen kişiler önemli ve hızlı bir araştırma sürecine girmektedir. Bazen hemencecik bulunan isim bazen aylarca araştırma yapmayı gerektirebilir. Erkek çocukları için isim seçenekleri oldukça fazla olsa da son yıllarda özellikle en çok revaçta olan ve öne çıkan Kayra isminin anlamı sıklıkla internette araştırılmaktadır. Bu konuda pek çok açıklamaya ve yoruma rastlanmaktadır. Peki, Kayra isminin anlamı nedir?

Kayra ismi, yapı itibariyle oldukça hayırlı ve iyi anlamları bulunan bir isimdir. Bu ismin öncelikli anlamı, lütufta bulunan kişi şeklindedir. Farklı anlamlarına da rastlanan bu isime getirilen bir diğer anlam da tan yerinde görülen kızıllık şeklindedir. Allah’ın kayıran, ihsanda bulunan lafzına da yorulan Kayra ismi, oldukça hayırlı isimler arasında yer almaktadır. Hayırlı bir isim olsa da kullanıcılar çoğunlukla “Kayra ismi Kuran’da geçiyor mu?” aramasını da gerçekleştirmektedir. Kuran’da geçen isimlerin bebeklere verilirken daha sık tercih edilmesi sebebiyle bu ismin Kuran’da geçip geçmediği bilgisi de sıklıkla araştırılmaktadır. Kayra ismi Kuran’da geçmemektedir. Bu ismin Allah’ın sıfatlarından bir tanesine yorulması ismin hayırlı isimler arasında yer almasına sebep olmaktadır.

Kayra isminin anlamları ve Kuran’da geçip geçmediği araştırılırken bu isme dair öne çıkan bir diğer detayın da Kayra isminin fiziksel özelliklere etkileri olduğu görülür.  Bu isme sahip kişiler; ince uzun boylu, uzun ve ince yüzlü, güçlü, ince dudaklı, kumral kişilerdir. Atletik anlamda gelişkin olan Kayra ismindeki kişilerin güçlü ve geniş omuzları olduğunu görmek de mümkündür. Aynı zamanda Kayra ismine sahip olan kişilerin geniş bir gülümsemesi ve güleç bir yüz hattı bulunmaktadır. Kayra ismindeki kişilerin beyaz tenli olması da dikkat çeken bir diğer fiziksel özelliktir. 

Bebeğine Kayra ismini koymak isteyen kişilerin sıklıkla Kayra isminin harf analizi bilgilerini de araştırdığı görülmektedir. Bu ismin harfleri incelendiğinde K harfinin başarılı olmayı, A harflerinin atılgan ve enerjik olmayı, Y harfinin geçmişten ders çıkarma yetisine sahip olmayı, R harfinin ise tereddüdü çağrıştırdığı görülmektedir.

Kayra isminin Türk kökenli bir isim olduğu bilinmektedir. Kullanıcıların “Türkiye’de Kayra ismi kullanımı ne kadar yaygın?” sorusunun cevabını da sıklıkla merak ettiği görülmektedir. Yaklaşık 15 bin kişinin Türkiye sınırları içerisinde bu ismi kullandığı bilinmektedir. Özellikle son yıllarda Kayra isminin kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Bu isme en sık İstanbul içerisinde rastlanmaktadır. Tam 2815 kişinin İstanbul içerisinde Kayra ismini kullandığı bilinmektedir. İstanbul’u takiben Ankara ve İzmir illeri Kayra isminin sık kullanıldığı şehirler arasında yer almaktadır.  

Kayra isminin kullanımı üzerine araştırılan en önemli detaylardan bir tanesi de “Kayra ismine sahip ünlüler kimdir?” sorusunun cevabıdır. Bu isimde ünlü olan bir kimseye rastlanmasa da Hakan Günday tarafından yazılan ve oldukça popüler olan Kinyas ve Kayra romanı sayesinde bu isim bilinen bir hâle gelmiştir. Ayrıca şarkıcı Kayra’nın da bu ismi tanıtmakta etkisi bulunmaktadır. 

Kültürel anlamda bakıldığında Kayra isminin Türk kültüründeki yeri oldukça büyüktür. Kayra Han’ın Türk tarihindeki öneminin oldukça büyük olması sebebiyle bu isim de kültürümüzde ve kökenlerimizde büyük öneme sahip olan isimler arasında yer almaktadır. Kayra ismi, üniseks bir isim olmasıyla da dikkat çekmektedir. Yani bu ismi hem kızlar hem de erkekler için kullanmak mümkündür. 

kayra-isminin-anlami-59622
Kayra İsminin Anlamı

Astroloji tabanlı araştırmalar yapan kişilerin isim numerolojisini de araştırdıkları görülmektedir. Bu sebebe bağlı olarak bakıldığında ve Kayra isminin numerolojisi incelendiğinde, isim içerisinde bulunan harflerin karşılık geldiği sayıların toplamı 65 etmektedir. Bu sayının anlamını çözümleyebilmek için astrolojik araştırmalar yapmak da faydalı olacaktır. 

Kayra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yüksek büyük tutulan ya da sayılan birinden gelen iyilik lütuf, İhsan Atıfet, İnayet.
  • 2 – Şafak Vaktinin Kızıllığı.
  • 3 – Sevişen, seven
  • 4 – Büyük bir kimseden gelen iyilik, ihsan.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Kayra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Kayra ismini kullanan 14.224 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Kayra ismini kullanan 2.815 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Kayra ismini kullanan 1.624 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Kayra ismini kullanan 769 kişi bulunmaktadır.

Kayra isminin Türkiye sıralaması

Kayra en çok kullanılan 890. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 36. isimdir.

Kayra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 912 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Kayra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Kayra isminin Harf Analizi

Kişiye Kayra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Kayra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Kayra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Kayra isminin anlamını gözden geçirin!

Kayra İsminin Numerolojisi

Kayra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

K: on dört
A: bir
Y: yirmi sekiz
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 65

Kayra ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Kayra Yılmaz: Türk futbolcu. Beşiktaş JK’nın altyapısında yetişmiş ve A takımda forma giymiştir.
  2. Kayra Türkmenoğlu: Türk güzellik yarışması birincisi. 2017 Miss Turkey güzellik yarışmasını kazanmıştır.
  3. Kayra Şenocak: Türk oyuncu ve model. Televizyon dizileri ve reklamlarda rol almıştır.

Bu listede Kayra ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler verilmiştir. Ancak, isim daha az yaygın olduğu için daha fazla ünlü Kayra ismini taşıyan kişiye rastlamak zor olabilir.

16072