Alya İsminin Anlamı

Alya İsminin Anlamı 

Alya İsminin Anlamı Kız bebeklere koymak için pek çok isim alternatifi bulunmaktadır. Bu isimlerden bir tanesi de Alya ismidir. Bu isim hakkında araştırma yapan kişilerin “Alya isminin anlamı nedir?” sorusu üzerinde sıklıkla durdukları görülmektedir. Yücelik, yükseklik, gökyüzü anlamları bulunan Alya isminin anlamı incelendiğinde bir diğer yoruma göre bu ismin cenneti ifade ettiği de görülmektedir.

Gerekli incelemeler yapıldığında Türk kültüründe Alya isminin yeri için pek eski dönemlere gitmeye gerek olmadığı görülmektedir. Daha çok sonradan popülerleşmiş ve Farsça, Arapça kökenlerinden gelmekte olan bu ismin farklı dizi ve filmlerde kullanılmaya başlaması sonrası Türkiye içerisinde yaygınlaştığı bilinmektedir.

Arap ve Fars kökenli olması sebebiyle kişilerin aklına “Alya ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı hayır şeklindedir. Alya ismi, Kuran’da geçmiş olan isimler arasında yer almamaktadır. Fakat bu ismin anlamlarından bir tanesinin cennet olması, isme dini bir nitelik kazandırmaktadır. Kuran’da geçmeyen bir isim olsa da cennet anlamına gelen bu ismin anlamı hayırlı olarak görülmektedir.

Alya ismine ait merak edilen bir diğer konu da Alya isminin kişilik analizi hakkında neler söylendiğidir. Bu isimdeki kişilerin güler yüzlü, neşeli, çocuksu ve eğlenceli kişiler oldukları görülmektedir. Bu isme sahip kişilerin dostluklarının da son derece sağlam olduğu görülmektedir.

Oldukça detaycı olan ve mükemmeliyetçilik ilkesi çevresinde hayatlarını sürdüren Alya isimli kişiler, eleştiriye açık olmamaları ile de dikkat çekmektedir. Bebeklerine Alya ismini koyacak ebeveynlerin Alya isminin harf analizi üzerinde de durmaları gerekmektedir. Bu ismin harfleri analiz edildiğinde A harflerinin enerjikliği, L harfinin sanatsal kişiliği, Y harfinin ise geçmişten ders çıkartarak ilerleyebilme yetisini yansıttığı görülmektedir. Alya ismi genel itibariyle oldukça olumlu anlamları bulunan bir isimdir. 

Alya isminin Türkiye içerisindeki popülerlik oranı incelendiğinde, bu ismin Türkiye’de kullanılan kız isimlerinin kullanım sıklıkları sıralamasında 453. sırada olduğu görülmektedir. Kullanım sıklığı olarak Dürdane isminden önce gelen Alya isminin hemen bir üst sırasında ise Zerrin ismi bulunduğu görülmektedir. Türkiye içerisinde Alya ismini 14 bin küsur kişi kullanmaktadır. Günden güne bu ismin ülke içerisindeki kullanımında artış göstermektedir. Kız çocuklarına isim koymak için düşünen ebeveynlerin sıklıkla Alya ismini inceledikleri bilinmektedir.

İsim araştırılması yapılırken aynı isimdeki ünlü kişilerin de merak edildiği görülmektedir. Çoğunlukla aynı isimdeki ünlü kişilere bağlı olarak isimler çocuklara verilmektedir. Türkiye’de Alya ismindeki ünlüler kategorisinde bir kişiye rastlamak mümkün değildir. Fakat Kırmızı Oda dizisinde Melisa Sözen tarafından canlandırılan Alya karakterinin bu ismin yaygınlaşmasında ve anılmasında oldukça etkili olduğu görülmektedir. Bu dizi sonrası son bir yılda Alya ismini kullanan kişi sayısı 2868 kişi artış göstermiştir. Alya ismine sahip ünlülere örnek olarak yalnızca çocuk yıldız Ebrar Alya Demirbilek gösterilebilmektedir. 

Çocuklara Alya ismi koyulmadan önce, astrolojik anlamda son derece önemli olan Alya ismi numerolojisi hesaplanmalıdır. Gerekli toplama işlemleri yapıldıktan sonra Alya ismindeki kişilerin numeroloji sayısının 45 olduğu görülmektedir. Bu numerolojiyi bir uzmanla görüşerek karakter analizi yapmak ve öngörülerde bulunmak da mümkündür.

alya-isminin-anlami-6885
Alya İsminin Anlamı

Araştırma yapılırken Alya ismine benzer isimler incelendiğinde pek çok alternatif olduğu görülmektedir. Alina, Lina, Aliye, Alin, Dünya, Alara, gibi isimler Alya ismiyle benzerlik göstermektedir. İçerisinde Alya ismi geçen Aleyna, Talya, Dalya, Eftalya, Açalya gibi alternatif isimlere de rastlanmaktadır. Bebeklerine direkt olarak Alya ismini vermek istemeyen ya da Alya ismiyle uyumlu isim arayışında olan kişilerin bu isimleri tercih etmeleri de mümkün olmaktadır. 

 

Alya isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yükseklik, Yüksek Yer, Gök, Sema.
  • 2 – Gökyüzü.
  • 3 – Cennet.
  • 4 – Yüce, övgü dolu.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Alya ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Alya ismini kullanan 14.322 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Alya ismini kullanan 3.589 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Alya ismini kullanan 1.053 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Alya ismini kullanan 1.408 kişi bulunmaktadır.

Alya isminin Türkiye sıralaması

Alya en çok kullanılan 886. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 453. isimdir.

Alya ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.868 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Alya isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Alya isminin Harf Analizi

Kişiye Alya ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Alya İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Alya ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Alya isminin anlamını gözden geçirin!

Alya İsminin Numerolojisi

Alya isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
L: on beş
Y: yirmi sekiz
A: bir
TOPLAM: 45

Alya ismi çeşitli kültürlerde kullanılan bir isimdir. İşte Alya ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Alya İlhan: Türk şarkıcı ve oyuncu. “Kardeş Payı” ve “Güldüy Güldüy Show Çocuk” gibi televizyon programlarında yer almıştır.
  2. Alya Chaglar: Türk çocuk model. Sosyal medya üzerinde paylaştığı fotoğraflarla tanınmış ve “Mini Frida” olarak bilinmektedir.
  3. Alya Manasa: Hint televizyon oyuncusu. “Raja Rani” adlı Hint dizisindeki başrol karakteri olan “Sembaruthi” ile tanınmaktadır.
  4. Alya Rohali: Endonezyalı şarkıcı ve oyuncu. Endonezya’da popüler olan birçok televizyon dizisinde ve filminde rol almıştır.

Bu listedeki kişiler, Alya ismini taşıyan ünlü örneklerdir. Ancak, isim farklı kültürlerde de kullanılan bir isim olduğu için başka ünlüler de olabilir.

66096