Mozilla nedir, özellikleri nelerdir

İnternetin son yıllarda yaygınlaşması, birçok alanda bilgisayarın insan hayatına dokunan bir el haline gelmesine vesile olmuştur. Bilgisayar ve internet alanında açılan çığırlar, teknolojide kaydedilen ilerlemeler sayesinde her şey basitçe yapılır hale gelmiştir.

Bir Tarayıcıdan Daha Fazlası: Mozilla

İçeriğimizde ve Mozilla Mozilla özellikleri Mozilla nedir Mozilla tarayıcı Mozilla Firefox Firefox özellikleri Mozilla kullanımı Mozilla yazılı ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

İnternetin son yıllarda yaygınlaşması, birçok alanda bilgisayarın insan hayatına dokunan bir el haline gelmesine vesile olmuştur. Bilgisayar ve internet alanında açılan çığırlar, teknolojide kaydedilen ilerlemeler sayesinde her şey basitçe yapılır hale gelmiştir.

Özellikle yapay zeka ürünü, akıllı makine olarak nitelendirilebilecek bilgisayarlar evde, ofiste, hastanede, ulaşım noktalarında kısaca akla gelebilecek her yerde insana arkadaşlık etmektedir. İnsanlara internete girebilmeleri için kapı açan uygulamalar web tarayıcılardır. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcılardan biri de Mozilla Firefox’tur.

Mozilla Firefox, 23 Eylül 2002 tarihinde kullanıma sunulan, Mozilla Vakfı ile Mozilla Corporation’ın birlikte geliştirdiği internet tarayıcısıdır.

Google Chrome, Explorer gibi rakiplerine fark atarak sıkça tercih edilen bir internet tarayıcısı haline gelmeyi başarmıştır.

Mozilla’nın Başlıca Özellikleri

Mozilla, özgür ruhlu bir web tarayıcısıdır.
Kar amacı gütmez ve isteyen her kullanıcısına tarayıcıyı geliştirmesine fırsat sunar.
Sağladığı hızlı internet erişimi ve kullanım kolaylığıyla adından sıkça söz ettirir olmuştur.

Mozilla, kullanıcılarının bir web sitesinde yaptıklarından daha fazlasını yapabilmeleri için çok çalıştıklarını dile getirmekte ve başarılı da olmaktadır.


Kullanıcılarına sunduğu temalar değiştirebilir olup, kullanıcılar istedikleri görünümü seçebilirler.
Hem mobil hem de masaüstünde kullanılan tarayıcılarda şifre, yer ve diğer eklentiler için senkronizasyon desteği verir.


Tarama için gizlilik özelliği seçildiğinde gezilen sitelerin kaydı tutulmaz.
Oturum aniden kapansa da tarayıcı tekrar açıldığında eskisi gibi sayfalar geri getirilir.

Kullanıcıların bu konuda bir kaybı olmaz. Hatta indirilirken yarım kalan dosyalar da tekrar indirilmeye devam eder.


Firefox web tarayıcısı, “Test Pilot” uygulamasıyla kullanıcıların tarayıcıyı test etmelerine ve tarayıcı hakkında yorum yapmalarına imkan tanır.

Böylece yapılan yorumları göz önünde bulundurarak kendini daha çok geliştirmek ve kullanıcıları mutlu etmek amacını taşır.


”Yer imlerine düzenli bir hal vermek için işkence yaşama.” diyen Firefox, daha iyi yer imleri elde etmek için kullanıcılara kendisini kullanmayı önerir.


Mozilla web tarayıcısı, aynı zamanda reklam takipçilerini engellemeye de açık kapı bırakmaktadır.


Fazla bellek kullanan diğer web tarayıcılarına nispeten Mozilla, daha dengeli bellek kullanmayı sağlamaktadır.

7577