Defne Yaprağı Tütsüsü Ne İşe Yarar? Sağlığa Olan Muhteşem Faydaları

Evde Defne Yaprağı Yakmanın Faydaları

Defne yaprağı yakarak tütsü yapmayı yeni duymuş olabilirsiniz ama asırlar öncesinden beri uygulanmaktadır. Kokusu o kadar güzeldir ki sıkıntıları giderir, ferahlık sağlar. Eğer bulunduğunuz mekanın ağır bir kokusu varsa onu da alır. Böcekleri ilaçlayarak öldürmek yerine defne yaprağı tütsüsü onlardan öldürmeden kurtulabilirsiniz. Metin öjenol adındaki madde halsizliği alır, o yüzden de tütsü şeklinde uygulanır.

Defne
Defne Yaprağı Tütsüsü Ne İşe Yarar? Sağlığa Olan Muhteşem Faydaları

Defne Yaprağı Tütsüsü Yakmanın Yapmanın Yolları

Defne yaprağını kendiniz kurutun ya da hazır şekilde kuru olarak satın alın. Ateşten etkilenmeye bir kap içinde yakın. Sürekli söndüğü için mutfakta kullanılan uzun saplı çakmakları kullanarak her söndüğünde tekrardan yakmanız gerekir. Evin tek odası yerine her yeri dolaşarak kokunun her yere dağılmasını sağlayabilirsiniz.

Defte yaprağını tek yakmak yerine başka otlar da ilave edilebilir. Ada çayı da çok güzel kokar, üzerlik ya da çörek otu da yakılabilir. Tütsü için özel olarak satılan kaplardan alabilirsiniz.

Defne Yaprağı Tütsüsünün Sağlığımıza Olan Faydaları

Eğer evinizde sürekli gergin anlar yaşanıyorsa, sıkıntılarınız varsa, psikolojiniz iyi değilse defne yaprağının o kokusu, saldığı iyonlar size iyi gelir.

Defne yaprakları daha yandığı ilk andan beri cezbedici şekilde kokar. Pinen – elimisin – sineol gibi beyindeki maddeler üretilmeye başlanır. Bu sayede kişinin bitkinliği azalır, stresi yok olmaya başlar ve ağrı gibi problemler de azalır.

Biz dinimiz gereği nazara inanırız. Bu muhteşem tütsünün nazarı da engellediği bilinmektedir. Nazar: Kimi insanlar; gördüklerini, beğendiklerini söyledikleri zaman o kişinin gözünden fırlayan şua, gördüğü, beğendiği şeyin zarar görmesine neden olabilir. Ülkemizde ve dünyada birçok örneğini görmek mümkündür.

Bu yüzden bizler, bizi etkileyecek kadar güzel bir kişi, cisim gördüktek sonra MaşaAllah demeyi ihmal etmemeliyiz. Bu söylendiği zaman nazar olmaz. Nazardan çok etkilenen büyük küçük herkese kurşun dökülür ya da farklı yollarla tütsü yapılır, bu da dinen caiz kabul edilir.

Defne yaprağı birçok farklı bileşen içerir. Yandığı zaman bunlar ortaya çıkar ve yayılır. Eğer evinizde, iş yerinizde ya da başka bir mekanda haşereler varsa tütsü yakarak onların ortamdan uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle yaz aylarındaki sineklere karşı da etkilidir. Kene bazen öldürücü olabilir, defne yaprağı kokusu onları da kovar.

Uyku sorunu çekenlere de iyi gelir. Dinginleştirici etkisi ile daha huzurlu ve çabuk uyuyabilirsiniz. İsterseniz bu yapraklardan bitki çayı yaparak da gerginliğinizi atabilirsiniz.

Her evin kendine has bir kokusu vardır. Bazen pişirdiğimiz yemekler, aldığımız yeni bir eşya evin kokusunu olumsuz yönde değiştirebilir. Defne yaprağı yakarak kötü kokuların gitmesini sağlayarak psikolojik olarak da rahatlayabilirsiniz.

Dinimizce büyü büyük günahtır. Ama bazı kişiler halen uygulamaktadır. Defne yaprağı yakarak büyüyü bertaraf edebilirsiniz.

Defne yaprağını yaktığınız ortaya çıkan bileşenler kansere neden olan organizmaların da yok olmasına yardımcı olur ve kanser ihtimali düşer.

Defne yaprağında linalool da yer alır. Sürekli bir panik halindeyseniz, kaygılarınız varsa bu tütsü sizi rahatlatacaktır. ABD’deki bir araştırmada, bu tütsünün on dakika kadar koklanması, ruhani olumsuzlukları azalttığını ortaya koymuştur.

Defne yaprağı içerisinde birçok farklı vitamin vardır ve yakıldığında da vücudumuzun dirençli olmasına yardımcı olur. İçerdiği A vitamini birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasını önler. Vücudumuzdaki zararlı maddelerle de mücadele eder. Antiseptik niteliği vardır.

yIrvTMUQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir