Cinsel İlişkiden 10 Gün Sonra Hamile Olduğum Belli Olur mu?

Evliliğin en güzel yanlarından biri de çocuk sahibi olmaktır. Kadın ve erkekte, sağlıksak bir sorun yoksa yumurtlama zamanı cinsel birliktelik ardından gebelik mümkün hale gelir. Bu bekleyiş çok heyecanlıdır, o yüzden hemen öğrenmek isteyebilirsiniz. Bir hafta yada 10 günden itibaren gebelik anlaşılır mı? Sorusuna yanıt vereceğiz.

İçeriğimizde ve Cinsel İlişki Hamilelik 10 Gün Sonra Hamilelik Belirtileri Hamilelik Testi Gebelik 7 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Cinsel
Cinsel İlişkiden 10 Gün Sonra Hamile Olduğum Belli Olur mu?

Cinsel İlişkide 7-10 gün Sonra Gebelik Anlaşılır mı?

Cinsel birliktelik sonrası 7 ya da 10 gün içinde hamilelik anlaşılabilir. Her kişide farklılık gösterebileceğini unutmayın, arkadaşımın belli oldu, benim olmadı, gebe değil miyim? Diye telaşlanmanıza gerek yok. Yumurtalığın rahme yerleşmesinin bir süresi vardır ve on gün bunun için yeterli diyebiliriz. Yerleşme ardından farklı hormonlar salgılanır ve bu da hamilelik testleri ile belli olur.

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki 8 günde net sonuç alanların oranı yüzde 5’tir. Gebelik testinin daha kesin sonuç verebilmesi için 14-15 günlük süreç daha sağlıklıdır. Bu testler her zaman doğruyu göstermez, bu yüzden adet tarihiniz çok geciktiyse, test negatifse kadın doğum uzmanına gidip tahlil yaptırmak gerekir.

Birçok ailenin yaptığı en büyük hata ilişki ardından kısa bir süre geçince test yaptırmaktır. Hamile olsa bile henüz HCG hormonu kanda ve idrarda olmadığı için testler olumsuz sonuçlar verebilir. Bu sizi moralsiz yapar, bu yüzden ilişkiden sonra iki hafta beklemek mantıklı olacaktır.

Hamilelikte Erken Belirtilerin Bilinen Listesi

Hamileliğin herkes tarafından bilinen birinci belirtisi kanamanın zamanında gelmemesidir. Tabii, bazen kanama gelmemesi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Gebelik testi yapmadan aşağıdaki belirtileri takip edebilirsiniz.

  • Eskisine nazara daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı
  • Göğüslerde önceye göre hassaslaşma
  • Baş dönmesi ve bulantı
  • Sürekli bir bitkinlik ve uyku hali
  • Önceden çok sevilen gıdaların daha sonra hiç beğenilmemesi
  • Sevilen kokuların artık hoş gelmemesi   
  • İştahın kesilmeye başlaması
  • Yanma, ekşime gibi durumların yeni ortaya çıkması.

Hamilelik süreci ileri safhalara geçtikçe değişik belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Ruhani farklılıkların yanı sıra biyolojik değişimler de yaşanabilir.

Kan Tahlili ile Gebelik Testi

Hamile olup olmadığınızı bilmek için kesin sonuç kan tahlilidir. Aile hekimlerine, devlet ya da özel hastanelerdeki kadın doğum uzmanlarına giderek kan verilmesi gerekir. Yapılan testler sonucunda B-HCH hormonu aşırı derecede yükseliyorsa gebelik teşhisi konabilir. 72 saat gibi kısa bir sürede bu hormon katlanarak artmaya başlar. Kan vermek için bile hamilelikte 11 gün geçmesi gerekir. İdrarda ise süre 3-4 gün daha uzundur.

İdrar ile Gebelik Testi Hakkında

İdrar ile gebelik testi en yaygın kullanılan yöntemdir. İnternette, eczanelerde bol miktarda bulunur. Test kitinde idrar için küçük bir alan vardır, 2-3 damla bu bölgeye damlatılır. 5-10 dakika boyunca beklenir. Eğer tek çizgi varsa negatiftir, çift çizgi ise hamile olduğunuzu gösterir. İkinci çizgi bazen silik çıkabilir ama görünmesi bile yeterlidir. Bu testler büyük oranda doğru çıksa da bazen yanlış sonuç gösterebilir. İdrar testi sonrası kan testiyle doğrulamak gerekir.

TzAElOvs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir