ishal Ne iyi Gelir? iyi Gelen Yiyecek ve İçecekler?

ishal

İshal ne İyi Gelir Dışkılama sayısının normalin üzerine çıkması veya dışkının gerektiğinden daha yumuşak hale gelmesi, ishalin özet tanımını oluşturur. “İshale ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı, ishalin nedenine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak bazen basit sebeplerle ya da nadiren ortaya çıkan ishal durumları, kolay müdahalelerle çözülebilir.

Fizyolojik olarak olumsuz etkilerinin yanı sıra sosyal anlamda da kişilerin yaşamını olumsuz etkileyen ishalin birçok nedeni bulunur. Bazen kronik, bazen belirli aralıklarla tetikleyici unsurlar nedeniyle ortaya çıkan bu hastalık, tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Ancak ishal olduğunda, asıl nedeni hedefleyen tedavilere başvurulmalıdır. Aksi halde, yalnızca ishali baskılamayı ve dışkılamayı durdurmayı amaçlayan tedaviler yetersiz kalacaktır.

İshale ne iyi gelir?” sorusunun yanıtını, Igrus sağlık kategorisinde yer alan bu yazımızda bulabilirsiniz.

ishal Ne iyi Gelir? iyi Gelen Yiyecek ve İçecekler?

İshal Belirtileri ve Sebepleri Nelerdir?

İshal belirtileri ve sebepleri nelerdir?” diye düşünüldüğünde, her iki soru için de oldukça farklı yanıtlar çıkacaktır. Zira ishal belirtileri, kişilerde çok daha belirgin olup genel ifadelerle tanımlanabilirken, sebepleri her zaman genel etkenlerle sınırlı tutulamaz.

Bazen kişisel nedenler, ishal sebeplerini daha iyi açıklayabilir. Bu nedenleri doğru bir şekilde teşhis etmek, ne yapılması ve yapılmaması gerektiğini belirlemekte tek ve gerekli yoldur.

İshal belirtileri genellikle gevşek ve sulu dışkı olarak gözlemlenir. Bunun yanında, rahatsızlık başlamadan önce ve devam ederken şiddetli karın ağrıları ve kramplar da hemen her ishal vakasında görülebilir.

Dışkıda mukus, sıvı ve/veya kan görülmesi, korkutucu olsa da, klasik, tekrarlayan ve uzayan ishal durumlarında yaygın olarak görülür. Ancak bazen ciddi durumların belirtisi de olabilir. Mide bulantısı ve karın kısmında şişkinlik hissi, çeşitli ishal rahatsızlıklarında ortaya çıkan şikayetlerdendir.

En az görülen ve aklımıza mikrobik ishali getiren ateş şikayeti, hayati belirtilerden olabilir. Bu aşamada düşmeyen ateş, hekimler tarafından araştırılması gereken semptomlardan biri olabilir.

İshal sebepleri esasında birçok farklı etmene bağlı olarak oluşur. Genellikle bu rahatsızlığın nedenleri beslenme ile ilişkilidir, ancak başka pek çok sebep belirti ve göstergelere göre tespit edilebilir. Uzun süreli ve yanında eşlik eden başka sindirim problemleri varsa, besin zehirlenmesi akla gelebilirken, farklı uyaranlardan da bahsetmek mümkündür.

Gıda alerjileri ve besin zehirlenmeleri, en yaygın sebeplerden biridir. Bakteri kaynaklı bağırsak enfeksiyonları, virüsler, parazitler ve İBS, yani huzursuz bağırsak sendromu, kronik ishalde görülen en baskın nedenlerdendir. Antibiyotik ya da başka ilaçların kullanımı, kişinin bağırsak duyarlılığına göre bu hastalığa yol açabilir. Sindirim bozuklukları, laktoz intoleransı ve vücuttaki bazı enfeksiyonlar, bu hastalıkların neden olmasıyla, sadece belirti olarak ishale yol açabilir.

Diyabet, hipertiroidi gibi metabolik rahatsızlıklar ve kanser vakalarında da yaygın olarak ishalden söz edilir. Aşırı alkol tüketimi, mide ve bağırsak florasını bozarak bağırsağın normal hareketlerini etkiler. Kemoterapi, radyoterapi ve bazı girişimsel ameliyatların sonucunda da geçici olarak ishal sorunlarından bahsedilebilir.

Yetişkinlerde İshale Ne İyi Gelir?

Yetişkinlerde İshale Ne İyi Gelir?

“Yetişkinlerde ishale ne iyi gelir?” sorusunun yanıtı, daha çok ishale neden olan sorunun belirlenmesiyle mümkündür. Ancak, özellikle mide bulantısı, iştahsızlık, mineral ve elektrolit kaybı gibi durumlarda, nedenine bakılmaksızın bu şikayetlerin giderilmesi hayati önem taşır. Bu nedenle, bu tür şikayetleri gidermek için yetişkinlerde uygulanması gereken bazı yöntemler bulunmaktadır.

Öncelikle ve özellikle uzayan veya günlük olarak çok sayıda tuvalete çıkma durumlarında, mutlaka bol sıvı tüketilmelidir. En önemli nokta su kaybını önlemek ve gidermek olduğundan, bol miktarda su içilmesi gereklidir. Eğer mide bulantısı gibi etkenler su alımına engel oluyorsa, bir acil sağlık kuruluşunda damar yolu açılarak, sıvı ve serum takviyeleri mutlaka alınmalıdır.

“Ishale ne iyi gelir?” sorusuna bir başka yanıt ise az ve sık beslenmek, ayakları ve karın bölgesini üşütmemek, hijyene dikkat etmektir. Bu gibi basit yöntemler çoğu zaman ishalin kendiliğinden geçmesine yardımcı olacaktır.

Bir yetişkinin uzun süreli ishal problemine maruz kalması çok daha büyük sorunlara yol açabilir. Bunların başında aşırı sıvı kaybı, tansiyon dengesizlikleri, bağırsakta yara oluşumu ve makatta fissürler gibi özgün durumlar gelir. İlerleyen ishal durumlarında ise hastanın durumunun çoklu organ yetmezliğine kadar ilerleyebileceği göz önünde bulundurulmalı ve mutlaka nedenine uygun tedaviler alınmalıdır.

Bebeklerde İshale Ne İyi Gelir?

Bebeklerde ishale ne iyi gelir sorusu hemen her ebeveynin hayatında en az bir defa da olsa ihtiyaç duyup araştırdığı bir konudur. Söz konusu bebekler olunca elbette ishal çok daha ciddi boyutlara gelebileceğinden daha da bir önem kazanmaktadır.

İshal olan bir bebekte basit bir gıda hassasiyeti ya da hafif bir üşütme neticesinde de bu problemle karşılaşılabilir. Bazen de enfeksiyonlar, diş çıkarma dönemleri ya da  antibiyotik gibi ilaçlardan dolayı bebeklerde bu rahatsızlık görülebilir.

Çoğunlukla bol su ve anne sütü takviyesi ile ishal kendiliğinden sonlansa da söz konusu bir bebek olduğu için doktora danışılması da gerekmektedir. Çünkü bebeklerin bünye ve dayanıklılıkları yetişkinlerle aynı ölçüde değildir. Üstelik bir bebek durumunun kötülüğünü bir yetişkin gibi ifade edemeyeceğinden mutlaka bir doktora danışılması faydalı olacaktır.

Bebeklerde ishal ve ateş bir arada görülüyorsa mutlaka bir enfeksiyondan şüphelenilmelidir. Sebep her ne olursa olsun hijyen kurallarına her zaman uyulmalıdır. Diş çıkarırken de benzer huzursuzluklara rastlanır. Pirinç ya da pirinç unlu mamalar, taze hazırlanmış meyve suları, yoğurt ve çorba gibi hafif gıdalar bebeğin midesini rahatlatacak ve yormayacaktır. 

Aynı zamanda gıdasını aldığı için ishalle birlikte vücuttan atılan vitamin ve sıvı kaybı da bu sayede yerine gelmiş olacaktır. Bebeğin yaş ve ayına göre patates püresi ve uygun bitki çayları da iyi gelip, viral ya da bakteriyel enfeksiyon kaynaklı olmayan hastalıklarda şifalı yöntemler olarak uygulanabilir.

İshale İyi Gelen Evde Doğal Yöntemler

İshale İyi Gelen Evde Doğal Yöntemler

İshale iyi gelen evde doğal yöntemler herkesin ilk etapta tercih ettiği bitkisel uygulamaları kapsar. Bol su alımı her halükarda olması gereken bir yaklaşımdır. Ancak bazı bitkisel ürünler ya da bazı besinler ishali tedavi etmede aktif rol oynar.

İshale iyi gelen yiyecekler olarak ilk sırada patates ve az yağlı pilav ya da haşlanmış pirinç lapası gelmektedir. İçeriğindeki nişasta oranlarının yüksek oranda bulunması nedeniyle bağırsaktaki sıvıyı tutup dışkıyı katı bir hale getirmede son derece etkili olan bu ikili en kadim çözümlerdendir. İshale ne iyi gelirdiyorsanız çay, kahve gibi içeceklerin de kabız yapma etkileri bilindiğinden bu rahatsızlık için tüketilmesi son derece yarar sağlar.

İshale iyi gelen meyveler ise hem dışkı ile atılan enzimleri kazanmada hem de vücudun enerjisini yerine getirmede inanılmaz etkileri olan besinlerdir. Muz, elma ve yaban mersini ishalle savaşan meyvelerden en bilinenleri ve yan etkisiz olanlarıdır. Yağsız beslenmek ve yoğurt haricindeki süt ürünlerinden uzak durmak dışında özellikle kaçınılması gereken bir besin yetişkinler için yok denebilir. 

Ancak kişi kendisine iyi gelmeyen besinleri biliyor ise ve mide hassasiyetini de göz önünde bulundurup doğru yiyecek seçimi yapmalıdır.

İshale İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

İshal iyi gelen yiyecek ve içecekler hem doğal hem de faydaları yüksek olan bitkilerden elde edilir. Patates ve pirinç en bilineni olsa da ishal perhizine eklenebilecek çok daha çeşitli vitaminleri olan gıdalar mevcuttur.

İshale ne iyi gelir sorusuna bi diğer cevap da havuç ve sarımsaktır. Bu besinler ishali doğrudan kesmese de olumsuz etkilerini azaltacak mucize besinlerdir. Havucun vitamin değerleri ile besleyiciliği, hastalığı kontrol altında tutmak ve halsizliği gidermek için etkili olmaktadır. Sarımsak ise antiseptik özelliği ile hem mikropları yok etmede hem de bağırsağı ve hareketlerini onarmada son derece şifalı bir tercihtir.

Taze zencefil çayı ve keçi boynuzu tozu ishalde aktif olarak faydalanılan alternatif tıp tedavilerindendir. Hem vücut direncini yükseltip hem de dışkıyı olması gereken kıvama getiren bu bitkilerin çay olarak tüketilmesi su kaybını da önleyecektir.

sinoplukoca.com faydalı içeriklerinden olan ve hayatı kolaylaştıracak sağlıklı yöntemler sunan yazılarımızın tamamına sitemiz içinde ulaşabilirsiniz.

ishal Hakkında Makalemizi Sesli Dinlemek ister misiniz?

65555

1 Yorum

BEDİA TUNCAY  -  Kasım 11, 2022 / 11:32 pm

Çok teşekkürler

Yorumlar kapalı.