İshal (Diare) Nedenleri, Nasıl Geçer, İshale İyi Gelen Besinler

İshal Nedenleri, Nasıl Geçer, İshale İyi Gelen Besinler Sıvı dışkılama tek başına sorun olmasa da sürekli tuvalete gitmeyi istemek, mide bölgesinde yoğun ağrı, su ihtiyacının sürekli artması, mide bulantısı, istifra (kusma), sıvı eksikliği nedeni ile halsizlik ve ateşlenme ishalin belirtileri arasındadır.

İshal (Diare) Nedenleri, Nasıl Geçer, İshale İyi Gelen Besinler. İshal (Diare), herkesin hayatında birçok kez başına gelen rahatsızlıktır. İshalin nedenleri, belirtileri, hangi yiyecekler iyi gelir, tedavi ile nasıl geçer, bitkisel yollar nelerdir, detaylı bir şekilde değineceğiz.

Birçoğumuz İshali çok küçümsüyoruz. Küçük yaştaki çocukların hayatını kaybetmesindeki temel nedenlerden birinin ishal olduğunu bilmiyoruz. Basit bir hastalık olarak algılansa da günlük hayatımızı çok olumsuz etkiliyor. İşlerimiz aksar, mutsuz oluruz ve gün boyu kendimizi halsiz hissederiz.

İshal (Diare) Nedenleri, Nasıl Geçer, İshale İyi Gelen Besinler
İshal (Diare) Nedenleri, Nasıl Geçer, İshale İyi Gelen Besinler

İshal Nasıl Anlaşılır, Nedenleri Nelerdir?

Herkesin genel bildiği dışkının aşırı şekilde sulu olması ile ishal anlaşılır. Günde 1 defa böyle bir sorun yaşıyorsanız bu aslında ishal belirtisi olmayabilir. Anlık yediğiniz, içtiğiniz bir şey dokunmuştur ve birkaç saatte geçer. WHO ( Dünya Sağlık Örgütü) 3 veya daha fazla şekilde sıvı dışkılamayı ishal olarak tanımlamaktadır.

Sıvı dışkılama tek başına sorun olmasa da sürekli tuvalete gitmeyi istemek, mide bölgesinde yoğun ağrı, su ihtiyacının sürekli artması, mide bulantısı, istifra (kusma), sıvı eksikliği nedeni ile halsizlik ve ateşlenme ishalin belirtileri arasındadır.

İshalin (diarenin) diğer sebepleri genelde yaşadığımız şehir ile alakalıdır. Şehirde yaşayanlar köylerdeki gibi temiz su içme olanağı bulamayabilir. Kanalizasyonların düzgün korunmaya alınmaması nedeni ile çevreye yaydığı bakteriler de ishale neden olur.

Sürekli dışarıdan hazır yemek tüketmek, yetersiz beslenme, kullanılan malzemeler nedeni ile bulaşan bakteriler ishale neden olur. Tırnak temizliği, düzenli duş almama, kişisel bakıma öneme vermemek de ishalin nedenlerindendir.

Küçük yaştaki çocuklarda meydana gelebilecek ishalin boyutları çok tehlikeli olabilir. Bu yüzden, etraftan duyduğunuz basit bilgiler ile tedaviyi çocuğunuzda uygulamayın ve hemen uzman birine gidin.

İshal Bitkisel Olarak Evde Nasıl Tedavi Edilir?

İshalin evde doğal yollar ile tedavisi için basit bir karışım yeterli olacaktır. 5 bardak ılık suyu kaba doldurun, içerisine 1 çorba kaşığı şeker ve yarım yemek kaşığı tuz ilave ederek iyi karıştırın. 100 milim, yarım su bardağı olarak tüketin. İshali bitkisel yolla tedavi ettiği için çocuklarınız için de bu yöntemi kullanabilirsiniz.

İshalde en çok bilinen yanlış, sıvı dışkılama nedeni ile sıvı tüketimini bırakmaktır. Tam tersi, vücut zaten bol miktarda sıvıyı kaybetmiştir ve ihtiyacı eskisinden daha fazladır. Halsizliğin giderilmesi için bol miktarda su tüketilmelidir. Suyun kaliteli olmasına özen gösterin, mümkünse çeşmeden içmeyin.

İshale Ne İyi Gelir, İyi Gelen Yiyecekler Listesi

İshale iyi gelen gıdalar genelde lif içermektedir. Bu besinler sindirim sistemini düzene sokmasından ötürü ishali kolay yolda keser.

Patates haşlama, püre ishale iyi gelir mi? Bilinen en eski ve bitkisel tedavi yöntemidir. Sade olarak püresini veya haşlamasını az tuz ile tüketirseniz ishale iyi gelir.

Muz ishali keser mi? Muz bildiğiniz üzere kabızlığa neden olur. Bu yüzden abartmamak koşulu ile tüketeceğiniz muz ishali önler. Ayrıca vücudun vitamin ihtiyacını karşılar ve halsizliği keser.

İbrahim Saraçoğlu İshal Tedavisi: İshalin doğal yol ile giderilmesi için İbrahim Saraçoğlu bizlere oldukça basit bir kür tarifi verdi. Karanfil ishale iyi gelen gıdalar arasında yerini aldı. 1 litre suyun içerisine 25 adet kuru karanfil atın ve biraz bekleyin. Yemeklerden önce birer bardak tüketmeniz ishali önler.

Pirincin ishale faydaları: Beyaz pirinç her ne kadar fazla kiloların en büyük dostu olsa da ishal zamanı pirinç veya pirinç suyu tüketmek ishali keser. Göz kararı bir kaba pirinç doldurun ve sıcak su içerisinde 45-60 dakika boyunca bekletin. Pirinç suyu ishale iyi gelen yiyeceklerden biridir.

Kahve ile ishal tedavisi: Benim de sıklıkla kullandığım en etkili ishal kesme yöntemi kahvedir. Ben genelde bir tatlı kaşığı kuru kahveyi yiyip üstüne su içiyorum ve faydasını görüyorum. Kahvenin üzerine biraz limon ilave ederseniz daha etkili bir ishal tedavisi olacaktır.

İshale iyi gelen havuç nasıl hazırlanır? Havuç, ishalin bitkisel tedavisi için kullanılan en sağlıklı yöntemlerdendir. 2-3 tane orta boy havucu soyduktan sonra sıcak su içerisinde haşlayın. Daha sonra havuçları püre haline getirerek kaba koyun. Saatte 3 kere birer kaşık yiyin ve ishalinizin geçtiğini fark edeceksiniz.

İshal için bitkisel çay önerisi: İshalin başta sizlere sıvı kaybettirdiğinden bahsetmişti. Zencefil çayı sayesinde vücudunuzdaki sıvı oranı dengelenecek, halsizliğiniz gidecek, aynı zamanda ishalin doğal yolla geçmiş olacaktır.

Bal ishali geçirir mi? İshale çoğunlukla bağırsaklardaki bakteriler neden olur. Bu gibi durumlarda bal tüketimi ile ishalin tedavisi mümkündür. Ilık su içerisine göz kararı bal atıp karıştırın. Günde 2-3 defa tüketin ve ishale iyi geldiğini görün.

Kola, gazoz, aspirin, soda ile ishal geçer mi? Çocukluğumuzdan beri bilinen en basit ishal tedavisi yöntemidir. Gazoz içerisine atılacak 2 adet aspirin ile ishal anında geçer. Çünkü vücuttaki bakteriler asitli içecekler ve aspirin sayesinde yok olur.

10484

1 Yorum

arkadaş bi durmaz mı nasıl bir rüyaydı Allahım

Yorumlar kapalı.