Hıçkırık Neden Olur? Nasıl Geçer, Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık, canlıların varoluşundan bu yana pek çok kez rastlanılan bir kasılmadır. İnsanlar hıçkırığı bir rahatsızlık veya hastalık gibi görmezler. Ancak uzun süren ya da geçmeyen hıçkırıklar ise ufak ufak bazı hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle ise kişiler öncelikle ne olduğunu öğrenmek isterler. Peki nedir ve hıçkırık neden olur?

Yazımızda ve Hıçkırık Hıçkırık Nedenleri Hıçkırık Tedavisi Hıçkırık Nasıl Geçer H ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Hıçkırık, canlının göğüs kafesini karın boşluğundan ayıran, nefes almada önemli bir role sahip olan kas diyaframının istemsiz bir şekilde kasılması sonucu oluşur. Bu kasılmadan sonra ses telleri aniden kapanır. Ses telleri aniden kapanınca da genellikle ‘’hık’’ sesi çıkar. Bu ise hıçkırık neden olur sorusunun temelidir. Ancak tetikleyen başka durumlar da vardır. 

Bu durumlar çoğunlukla istemsizce fazla hava yutmaktan, aşırı yemek yemekten ya da aşırı şiddetle gazlı içecek tüketmekten oluşabilir. Aşırı alkol tüketiminden, mide bağırsak sisteminde ani değişim olarak adlandırılan gastrointestinalden kaynaklanır. Genellikle psikolojik nedenler sonucuyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık gelip geçicidir ve geçmesi için yapılması gereken yöntemler mevcuttur.

Hıçkırık Nasıl Geçer?

sinoplukoca.com sayesinde hıçkırığın nasıl geçeceği en doğru şekillerle anlatılır. Sitemizde yanlış bir bilgi bulamayacağınız gibi hıçkırığı geçirme yöntemleri de tamamen doğru kaynaklardan elde edilmiştir.

Hıçkırığı geçirecek etkili pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere ise;

  • Aksırmak, nefes tutmak, buzlu su ile gargara yapmak, toz şeker ya da sert bir ekmek parçası yutmak, limon ısırılarak, dili dışarı doğru çıkarmak. Kese kağıdının içinde birkaç saniye solumak dahil olacaktır. Bu yöntemlerin aksine pek çok yöntem de mevcuttur.
  • Buruna sirke çekmek, amonyak ya da limon koklamak, kaşıkla dilin gerisine dokunarak öğürmek ya da yüzü soğuk suyla yıkamak dahildir. Kısacası hıçkırığı geçirmek için pek çok yöntem mevcuttur. Ancak en çok uygulananları ise belirli sayılardadır.

Hıçkırık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hıçkırık tutması pek çok yöntem ile de tedavi edilebilmektedir. Genellikle bilime dayalı olan bu tedaviler halk arasında çok kullanılan yöntemlerin aksine doktorların önerileri sonucu ortaya çıkmış simyadan bağımsız yöntemlerdir. Bu yöntemlerin daha doğru olacağına inanılması da hıçkırık tedavi yöntemleri nelerdir sorusunu oluşturur.

Tedavi yöntemleri arasında uzmanlar genellikle solunum manevraları yapılmasını önerir. Solunum manevralarının hıçkırık için etkili olan türü ise valsalva manevrası olmaktadır. Bu solunum manevrası türünde ağız yoluyla nefes alınır, burun kapatılır ve hava ile burunda küçük bir basınç oluşturulur ve geçmesini sağlar. Bu yöntem kişilerin kulak zarlarının dışa doğru hareket etmesini de sağlar.

Böylece daha sağlıklı ve kesin yöntemle geçirilmesi sağlanır. Bu solunum manevralarına 20-30 saniye nefes tutmak, 10 saniye nefes tutup su içmek gibi şeyler de dahildir. Ayrıca bir nesnenin içinde solumak da yine uzmanların hıçkırığı geçirmek için önerdiği yöntemlerdendir. Bazı istisnalar dahilinde geçirmek için farklı yollara başvurulur ve bu yollar ise geçmeyen için kullanılır. 

Geçmeyen Hıçkırık Neden Olur?

Geçmeyen Hıçkırık Neden Olur?

Geçmeyen hıçkırık tutmuş bireylerin kafasında oluşan sorulardandır. geçmek bilmediğinden dolayı bireyler artık şüpheye düşmüş olabilirler. Bu nedenle geçmeyen hıçkırık tedavisi de merak uyandıran unsurlardandır.

Hıçkırık neden olur sorusunun aksine bir de geçmeyen hıçkırığın neden oluştuğu mevcuttur. Geçmeyen hıçkırık, pek çok nedenden dolayı oluşmuş olabilir. Genellikle ise inatçı hıçkırık adıyla adlandırılan bu hıçkırık sıcak yeme ya da fazla baharat tüketiminden meydana gelebilir. Bu mide içerisinde reflü yaratarak daha sonrasında ise bazen 48 saatten uzun süren hıçkırıkları meydana getirebilir. 

Bu durumda neden olunduğu kesin olarak bilinmeyebileceğinden dolayı bir doktora danışılmalıdır ve tedavi olunmalıdır. Genellikle inatçı hıçkırıklar için geleneksel yöntemler denenir. Yine etkisiz olursa doktorlar ilaç tedavisine başvuracaktır.

Reflüde Hıçkırık Olur Mu?

Reflüde hıçkırık olur mu sorusu neden olur sorusundan sonra kişilerin gelmektedir. Reflü ile hıçkırık arasında sıkı bir ilişki vardır. Reflü ve hıçkırık ilişkisine bu durumu yaşayanlar mutlaka dikkat etmelidirler.

Gizli reflü denilen semptomatik olmayan reflü durumunun ilk habercisi genellikle hıçkırık olmuştur. Gizli reflü hastalığını oluşturan hıçkırık reflü tedavi edilmeden geçmez. Bu nedenle reflüde hıçkırığa rastlayan insanlar mutlaka bir uzmana danışmalıdır.

Uzmanlar öncelikle reflüyü tespit etmelidir. Reflüde ameliyata götürecek durumlar mide fıtığı, ilaç tedavisine rağmen devam eden şikayetler, yemek borusu içinde doku hasarı, kansere doğru giden doku değişmeleri durumlarıdır. 

Bu durumlardaki reflüyü ise hıçkırık tetikleyebilir. Bu nedenle hıçkırık tutan bir insanın hıçkırığına reflü dahil oluyorsa tedavi için doktora danışmak gerekir. Genellikle ilaç, bazen ise ameliyat ile reflüde hıçkırık durumu tedavi edilmiş olur.

Hıçkırığa Neden Olan Hastalıklar

Hıçkırığa Neden Olan Hastalıklar

Hıçkırığı ortaya çıkaran hastalıklar mevcuttur. Genellikle hıçkırık gelip geçici olsa da çeşitli durumlarda hıçkırığa bazı hastalıklar neden olmuş olabilir. Hıçkırık ise bu durumda bir haberci olarak görülür.

Hıçkırığa neden olan hastalıklar arasında ise yukarıda bahsedildiği gibi reflü gösterilebilir. Reflü, hıçkırık oluşumuna neden olmaktadır. Ancak hıçkırığa neden olan hastalık yalnızca reflü değildir. Bu hastalıklara gastrit, pankreatit, peptik ülser, safra kesesi hastalıkları ve hızlı yeme içme ve anksiyeteye bağlı olarak istemsiz ve aşırı derecede hava yutulması dahildir.

Hıçkırığa neden olan hastalıkların bilinenleri bunlardır. Haricinde bir hastalık hıçkırığa neden oluyorsa genellikle önemsiz olduğundan uzmanlar tarafından göz ardı edilmiştir ve hıçkırığa neden olan hastalıkların arasına dahil edilmemiştir. Ancak bu hastalıklar hıçkırığa neden oluyorsa hıçkırığı ve hastalığı geçirmek için ilaçlar kullanılmaktadır. Peki hıçkırığa iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Hıçkırığa İyi Gelen İlaçlar

Hıçkırığa iyi gelen ilaç çeşitlilikleri mevcuttur. Aynı zamanda bu ilaç çeşitleri mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır. Bu durum ise oluşabilecek riskleri kaldırır. Zaten bu ilaçlar genellikle reçeteli olarak alınabilen ilaçlar olacaktır.

Hıçkırığa iyi gelecek ilaçların içerisinde bulunması gereken çeşitli maddeler mevcuttur. Bunlar ise alınacak ilacın içerisinde bulunmazsa bir faydası olmayacaktır.

Hıçkırığa iyi gelecek ilaçların içerisinde baklofen, klorpromazin veya metoklopramid bulunmalıdır. Bu maddelerin bulunduğu ilaçlar hıçkırığın geçmesinde etkili olacak ve aynı zamanda kişilerin hıçkırığına neden olan hastalığın da geçmesine bir nebze katkı sağlayacaklardır.

Hıçkırığa İyi Gelen Besinler, Bitkiler

Hıçkırık tedavisi için genellikle doğal yollar kullanılır. Hıçkırığın tehlikeli olanına çok nadir rastlanılır ve hıçkırık genellikle sorunsuz olarak gelir. Bu durumda ise rahatsız olan kişiler rahatsızlığın geçmesi için çeşitli yollara başvururlar. Bu yollarda genellikle besinler, bitkiler gibi şeyler bulunur.

Hıçkırığa iyi gelen besinler, bitkiler arasında ise sirke, su, şeker, limon, limon suyu, bal, buz gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler hıçkırığın geçmesinde etkili olan besinler ve bitkilerdir.

Bu besinler ile hıçkırık geçirilebilir ve kişilerin sahip olduğu rahatsızlık ortadan kaldırılır. Bu yöntemler uzmanlar tarafından da tavsiye edilmekte ve kullanılmasında bir risk bulunmamaktadır. Böylece kişiler hıçkırık neden olur sorusundan sonra akla gelen ilk soruların yanıtını bulmuştur.

19837