Mide Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tedavisi

Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı neden olur ve mide ağrısına ne iyi gelir gibi sorunlar ile ilgili daha pek çok sorunuz cevabı sinoplukoca.com’da. İgrus olarak siz okuyucularımızın hayata dair her türlü sorusuna cevap vermek için sitemizde güncel bilgilerle hazırladığımız yazılarımızı yayınlamaktayız. 

Mide Ağrısı ara sıra herkesin başına gelen, gün içerisinde kişiye çok ciddi sıkıntı veren bir rahatsızlıktır. Basit bir ağrı gibi gözüken bu rahatsızlık ileride ortaya çıkabilecek daha ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Bu nedenle hafif bir ağrı olmadığını düşündüğünüz ve uyguladığınız tedavi yöntemleri sonucu geçmeyen ağrılar için hekiminize başvurmayı unutmayın.

Gündelik hayatta karşılaşabileceğimiz mide ağrısı şikayeti, hafif ağrılarla kendini gösteriyorsa dispepsi yani hazımsızlık sonucu meydana gelmiş olabilir. Ağrınız şiddetli değilse daha önce evde uygulayıp başarılı olmuş çözümleri yeniden kullanabilirsiniz.

Mide Ağrısı Nedenleri?

Mide ağrısının en basit hali hazımsızlık sonucu meydana gelen halidir. Hazımsızlık sonucu oluşan mide ağrısını evde basitçe hazırlanan birkaç yöntemle azaltmak mümkündür. Fakat şiddetli ağrıların daha büyük sonuçlar doğurabileceği de unutulmamalıdır. 

Reflüden ülsere, ülserden gastrite kadar daha pek çok mide rahatsızlığının işareti olabilir. Bu noktada kendinize sormanız gereken ilk soru “Ağrı ne kadar şiddetli?” olmalıdır. 

Mide ağrısına ne iyi gelir sorusunu sormadan önce ağrının nedenlerine bakmak gerekir. Bu rahatsızlığın pek çok nedeni bulunmaktadır. Hazımsızlığın yanında ülser, gastrit ve ilaç kullanımları da sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklara ve diğer nedenlere ayrıntılı bir şekilde bakacak olursak:

Mide Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tedavisi
Mide Ağrısı Neden Olur, Ne İyi Gelir? Tedavisi

Mide ağrısının nedenleri:

  • Gastrit: bu rahatsızlık sonucu kişiler mide ağrısının yanında mide yanması, bulantı ve yemek sonrası karında şişkinlik yaşarlar.
  • Reflü: mide ekşimesi ve göğüs bölgesinde yanma mide ağrısı ile kendini gösterir. Genellikle bu rahatsızlığın şiddeti yemek yenildikten sonra uzanıldığında artar.
  • Midede çözülebilen, mide içerisindeki mukozaya zarar verebileccek bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçların kullanımı sonrası midede ağrı yaşanması olasılığı az da olasa vardır.
  • Mide ağrılarının en büyük sebeplerinden biri de beslenme şeklidir. Bol yağlı ve bol baharatlı yiyecekleri sürekli tüketmek mide ağrısına sebep olabiliyor. Fast food gibi yiyecekler, asitli içecekler, acısı bol olan baharatlar ve turşular zaman zaman mide ağrısı nedenleri arasında olabilir. 
  • Kışın yaşanılan grip, nezle ve üşütme gibi rahatsızlıklardan dolayı da bu sorun meydana gelebilir.
  • Yukarıdaki sebeplerin yanında mide ağrısının psikolojik nedenleri de yadsınamayacak kadar fazladır. Stres, deprsyon ve kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklar sonucu da sorunun yaşanması oldukça yaygın görülen durumlardandır. Stres ve kaygı unsuru ortadan kalktığında ağrıların hafiflediği gözlemlenmiştir.

Mide Ağrısı Nasıl Geçer? 

Gördüğünüz gibi bu rahatsızlığa sebep olabilecek pek çok neden var. Bu nedenle öncelikle mide ağrısınınnedenleri iyi tespit edilmeli. Böylelikle nasıl bir yöntem izleneceği daha kolay saptanabilmektedir. İgrus ile mide ağrısı nasıl geçer? sorusunun cevabı sizlerle…

Mide ağrısı yaşayan kişilerin öncelikle yapması gereken şey ağrının neden olduğu ve ağrının şiddeti olmalıdır. Bu sıkıntı, hazımsızlık ya da yenilen yiyecek sonucu meydana geldiyse evde uygulanacak birkaç yöntem ile bu durum kolaylıkla ortadan kalkabilir. Ağrının sebebi psikolojik sorun temelli ise psikolojik sorunun temel sebebi tespit edilmeli böylelikle artık şiddetini kaybedecektir.

Bu gibi yöntemlerin yanında sorun hala geçmiyorsa ve çok şiddetliyse aile hekimine ya da uzman doktora başvurulması gerekmektedir.

Mide Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?
Mide Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir?

Mide ağrısına hangi ilaç iyi gelir diye biraz araştırma yaptığımızda karşımıza çıkan ilaç seçenekleri çok fazla olmaktadır. Fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ilaçları almadan ve kullanmadan önce alırken eczacınıza ya da hekiminize danışmanızı öneririz.

Mide ağrısı çeken insanların ilk yaptıkları şey genellikle ecza dolaplarına yönelmek olmaktadır. Aslında ağrının sebebi bilinmediğinde kullanılan ilaçlar sonucu olumsuz durumla karşılaşmak oldukça fazla yaşanan durumlardandır. Öncelikle bilmeniz gereken şey böyle bir şikayetiniz olduğunda uzman bir hekime danışmanız en doğrusu olacaktır. 

Mide Ağrısına İyi Gelen Yiyecekler ve İçecekler

Daha önce de bahsettiğimiz gibi mide ağrısının nedenleri çok çeşitli sebeplerle olabilmektedir. Bu nedenle hafif ağrı yaşadığınızda evdeki birkaç yiyecek ve içecekle bu durumu ortadan kaldırabilirsiniz. Mide ağrısına iyi gelen yiyecek ve içecekler nelerdir:

Tarçın midenizi yatıştırmayı sağlayan yiyeceklerden biridir. Mide yanması, mide ağrıması gibi durumlarda sıklıkla tercih edilir. İsterseniz demlediğiniz bir bitki çayına koyarak isterseniz de bir kase yoğurt ile tüketebilirsiniz.

Süt ve yoğurt mide dostu olarak bilinmektedir. Bu sıkıntıyı yaşayan kişilerin çok az miktarda tükettiği süt ve yoğurtun midelerini rahatlattığı gözlemlenmiştir. Fakat laktoz intöleransınız bulunuyorsa bu besinleri tüketmeniz iyi sonuçlar doğrumayabilir.

Mide ağrısına ne iyi gelir diye bakıldığında bu yiyeceklerin en başında lifli besinler gelmektedir. Muz lif bakımından zengin olan ve bu soruna iyi gelen besinlerden biridir. Muz mideyi rahatlatır ve kolayca sindirilir.

Kimyon bir baharat olarak mideye en iyi gelen besinlerden biridir. Yemeklere az miktarda konulan kimyon sayesinde yaşayacağınız hazımsızlıkların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca bir bardak kaynamış suya bir miktar kimyon koyup kimyon çayı elde edebilirsiniz. Hazımsızlık ve mide ağrısı yaşadığınız zaman bu çayı tüketebilirsiniz.

Miğde ağrısıne ne iyi gelir diye sorarsanız papatya çayı, genellikle stres ve depresyonla savaşan insanların tercih ettiği bir çaydır. Fakat son zamanlarda yapılan araştırmalar papatya çayının mideyi de rahatlattığı ortaya çıkmıştır. Bu rahatsızlığın psikolojik sebeplerden meydana geldiğini düşünüyorsanız günde bir fincan papatya çayı içmeniz midenizi rahatlatacaktır.

Yemeklerden sonra yaşanan şişkinlik ve hazımsızlıklık sonucu birçoğumuzun ilk tercihi maden suyu olmaktadır. Maden suyu içerisinde bulunan mineraller sayesinde asit-baz dengesizliği sebebiyle yaşanan mide ağrısı problemi ortadan kalkmaktadır. Maden suyu hazımsızlık probleminizi ortada kaldıracağı için rahatsızlığınız da geçecektir.

sinoplukoca.com olarak mide ağrısına iyi gelen yiyecek ve içecekleri sizinle paylaştık. Bütün bunların yanı sıra bu sorunun başka nedenlerden meydana geldiğini düşünüyorsanız hekiminize gözükmeniz gerekmektedir.

Evde Tedavi ile Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde Tedavi ile Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide ağrısı ara sıra herkesin canını sıkan bir durumdur. Bu rahatsızlık yediğiniz yemekler, stres ya da başka sebeplerle meydana gelebilmektedir. Bu hususta önemli olan ağrının şiddetidir. Ağrınız hafif şiddetli seyrediyorsa ve sebebi bildiğiniz bir olguysa bu durumda evde yapabileceğiniz kolay çözümlerle bu rahatsızlığı ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde tedavi ile mide ağrısına ne iyi gelir diye düşüldüğünde akla ilk gelen şey papatya çayı olmaktadır. Papatya çayının stres vb. durumlarda sinir sistemini rahatlattığı bilinmektedir. Bunun yaında papatya çayının mideyi de rahatlattığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle mide ağrısı belirtileri yaşadığınız da bir fincan papatya çayı tüketmenizi öneririz.

Yemeklerinize eklediğiniz bazı baharatlar midede soruna sebep olabildiği gibi bazıları da midenizi rahatlattığı ve mide ağrısını geçirdiği bilinmektedir. Bu noktada kimyon, tarçın ve nane midenizin dostu diyebileceğimiz baharatlardır. Yemeklere ve yoğurda eklediğiniz bu baharatlar sayesinde ağrınız geçecektir.

İgrus olarak sizlere her zaman en doğru ve güncel bilgileri ulaştırmak bizim en nihai amacımızdır. Bu yazımızda sizlere mide ağrısına ne iyi gelir konusundan bahsettik. 

17340