Sırt Ağrısı Neden Olur? Sebepler Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sırt ağrısı; çoğunlukla omurga kemiği bozuklukları (skolyoz, kifoz veya lordoz), kemik erimesi gibi iskelet sistemine bağlı problemlerden kaynaklanmaktadır. Bunların dışında kas güçsüzlükleri, bel ve sırt fıtıkları önemli etkendir. Kanal darlıkları gibi kas-sinir sistemine bağlı rahatsızlıklardan ya da kalp-damar hastalıklarından da kaynaklanabilmektedir.

Sırt ağrısı neden olur merak ettiğiniz konulardan biri olabilir. Çok çeşitli sağlık sebeplerden kaynaklandığı için, hassas olunması gerektiği halde ne yazık ki, çoğunlukla önemsenmeyen bir rahatsızlıktır.

Sırt ağrısı neden olur sorusuna cevaplar, ağrının özelliklerine veya şiddetine göre belirlenebilir. Sırt ağrısına sebep olan sağlık sorunları incelendiğinde ilk sırada stres kaynaklı duruş bozukluğu sebep olarak görülür. Stres altındaki birey istemsizce omurgasındaki kasları kasarak, boyun omurlarının duruş pozisyonunun bozulmasına neden olur. 

Sırt Ağrısı Neden Olur

Sırt Ağrısına Neden Olan Sebepler Nelerdir?

Kişide boyun omurgasının düzleşmesi neticesinde omuza doğru giden sinirlerin omurilikten çıkış kısımları daralır ve bu sebeple sinirler baskı altında kalır. Bu baskının etkisiyle sırt kasları gerilir ve uzun süre gerilme yaşanmasına bağlı sırt ağrısı meydana gelir. 

  • Zamanla gergin kalan kaslardaki dokularda fibrozit adı verilen düğümler ortaya çıkabilir. Genellikle bazı kişilerde sırt ağrısının devamlılık kazanması ile kambur duruş meydana gelebilir. Bunun sebebi; omurgaya aynı zamanda sırt kaslarına binen yükün artması ile sırt ağrısının şiddetlenmesine neden olmasıdır. 
  • Koroner kalp hastalıkları, akciğer problemleri gibi daha ciddi kronik hastalıklar nedeniyle oluşan ağrıların sırta yayılması neticesinde, hasta sırt ağrısı hissedebilir. Sırt ağrısına sebep olan sağlık sorunları, meydana geldikleri organ ve sistemlere göre sınıflara ayrılırlar.
  • Uzun çalışma saatleri boyunca ergonomik olmayan koşullarda çalışmak zorunda kalanların daha çok sırt ağrısı yaşadıkları görülmektedir. Bu kişilerin sırt kaslarında bir güç uygulanması ağrının artmasına neden olmaktadır. Ağrı sırtın herhangi bir bölesinde hissedilebileceği gibi genel olarak sırtta da hissedilebilir. Sırt ağrınızın süreklilik kazanması veya şiddetinin artması durumlarında da mutlaka uzman bir hekime başvurmanız gerekmektedir.
  • Vücut anatomisine uygun olmayan hareketler yapmak da sırt kaslarının zorlanmasına ve buna bağlı sırtta ağrı oluşmasına neden olabilir. Uzun süreli klimalı ortamlarda çalışma durumunda sırt kasları kasılı kalır ve sinirlerin sıkışmasına ve ağrıya neden olabilir.  Ağır yük taşımak ve aşırı yorgunluk durumlarında da sırt kasları zorlanarak ağrı meydana getirebilir.
  • Ayrıca boyun ve sırt bölgesinde kas ve kemik dokularındaki kireçlenmelerden dolayı sırt ağrısı ortaya çıkabilir. Sırt ağrısına nedenlerinden bir diğeri de osteoporozdur. Osteoporoz hastalarında sırt ağrısı görülmesi, altta yatan ciddi omur kırıklarının habercisi olarak değerlendirilir. Bu kişilerde ağrı çok şiddetli olabilir, zamanında tedavi edilmezse omurgada ciddi eğriliklere ve şekil bozuklukları meydana gelebilir.
  • Özellikle çocukluk çağında sıklıkla görülen “S” şeklindeki eğriliklere skolyoz adı verilmektedir. Bu rahatsızlığın en önemli belirti sırt ağrısıdır. İlerleyen yaşlarda ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği için skolyozun erken teşhis ve tedavi edilmesi çok önemlidir.
  • Özellikle hastanın kürek kemiklerinde yoğun hissettiği ciddi sırt ağrılarında kalp krizi veya bununla ilişkili koroner kalp hastalıklarından şüphelenilmelidir. Bazı karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında da sırtta hissedilen veya sırtta omuz hizasından kaburgaların bitimine doğru hissedilen ağrılara neden olabilir.
  • Bazı durumlarda ise hastalar özellikle mide ve duodenum ülserlerinde sırta vuran, mide bulantısı ve mide yanmasının da eşlik ettiği bir ağrı sırt ağrısı şikayeti ile başvurabilir.
  • Romatolojik bir hastalık olan ankilozan spondilitte (AS), bel kemiği ile kalça kemiği arasındaki bölgenin iltihaplanması sonucu sırta yayılan ağrılara neden olabilir. Ciltteki sinir uçlarının viral enfeksiyona bağlı iltihaplanmasıyla da sırt ağrısı oluşabilir.
  • Sırt ağrısına neden olan sebeplerden biri de boyun fıtığıdır. Bu durumda özellikle belirli boyun hareketleri sonucunda baskı altında kalan sinir hattı boyunca elektrik çarpması şeklinde şiddetli ağrı meydana gelebilir. 

 Açıkladığımız nedenlerin dışında omurilik iltihabı, lordoz, alkaptonüri, paroksismal noktürnal hemoglobinüri gibi çok farklı hastalıklarda da sırt ağrısı meydana gelebilir. Tedavileri ve yaklaşımları birbirinden farklı olan bu hastalıkların birbirinden ayrılabilmesi için sırt ağrısı şikâyeti olan kişi en kısa zamanda tam donanımlı bir hastaneye başvurmalıdır.

Sırt Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Sırt Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Sırt ağrılarını ağrı süresine göre akut ve kronik şeklinde ikiye ayırmak gerekmektedir. Akut sırt ağrısı 1-6 hafta sürerken, kronik sırt ağrısı ise 6 haftadan daha uzun süren sırt ağrıları için denilmektedir.

Başka bir yönüyle sırt ağrısı birincil kas-iskelet sisteminin sırt bölgesindeki problemleri ve ikincil altta yatan başka sebebe bağlı- sırt ağrıları olarak da sınıflandırılmaktadır.

 Sırt Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sırt ağrısı şikâyeti bulunan kişinin tedavisine altta yatan nedene bağlı olarak karar verilir. Bu amaçla sırt ağrısı ile eşlik eden şikâyetler tespit edilir. Yapılan gerekli fizik muayene sonrasında bazı tetkiklere başvurulur. Bilgisayarlı tomografi (BT), manyetik rezonans görüntüleme (MRG), elektromiyelografi (EMG) gibi ek tetkikler de istenilebilir. Elde edilen sonuçlar değerlendirilerek tanı konulur.

Sırt ağrısı kas-iskelet sistemine bağlı rahatsızlıklardan kaynaklı ise kişiye vücut duruşunu düzeltecek egzersizler ve günlük hayat tarzında değişiklikler önerilir. Aynı zamanda ortopedik ve ergonomik ürünlerin kullanımı tavsiye edilebilir.

Sırt ağrısının şiddeti ve yerleşimine göre ağrı kesiciler, kas gevşetici ve ağrılı bölgeye uygulanan merhemler reçete edilebilir. 

İlaç tedavisi ile istenilen sonuç elde edilemediğinde ise; fizik tedavi, akupunktur, masaj, nöral terapi, soft lazer ve benzeri alternatif uygulamalar uygulanır. 

Sırt Ağrısına Nasıl Geçer?

Sırt Ağrısına Nasıl Geçer?

Yukarıda anlatılan tedavi seçeneklerinin yanında sırt ağrısına yönelik yapılabilecek en etkili uygulama ideal bir kiloya ulaşmak ve sağlıklı beslenmektir. Bununla birlikte düzenli egzersiz yapmak da faydalı olacaktır. Bu şekilde sırt ağrısına iyi gelen uygulamalar denenerek ve günlük alışkanlıklar değiştirilerek sırt ağrısı şikâyetlerinden kurtulabilirsiniz. Yine de uzun süren ve şiddetli sırt ağrısı olduğunda uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Sırt ağrısından kurtulmak için hareketler yaparak sırt kaslarının güçlendirilmesi vücut duruşunu olumlu etkileyerek şikâyetlerin azalmasını sağlanabilir. Uygun sertlikte ortopedik yatakta yatmak, destekli sütyen kullanmak önemlidir. Vücut pozisyonunu dik tutmaya çalışmak gibi küçük ama etkili yaşam tarzı değişiklikleri de sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olan etkilerdir.

Sırt Ağrısı İçin Evde Yapılacak Faydalı Egzersizler Nelerdir?

Hareket egzersizine başlamadan önce ısınma hareketlerini mutlaka yapmalısınız. sinoplukoca.com olarak sırt ağrıları için evde yapılacak egzersizlerin neler olduğundan bahsedelim:

Düz bir duvarın önüne geçerek ellerinizle başınız hizasından duvara dayanın ve öne doğru esneme hareketi yapın. Bir sandalyede otururken ellerinizi baş arkasında birleştirip geriye doğru esneme hareketi sırt ağrısı için evde yapabileceğiniz egzersizlerdendir.

Sırtınızı duvara yaslayarak o pozisyonda sabit halde kollarınızı indirip kaldırmanız da sırt ağrınızı azaltacak bir egzersizdir.

Önceki hareketin ardından, kürek kemikleri birbirine yaklaştırılıp uzaklaştırılarak da egzersiz yapılabilir.

Bacaklarınızı uzatarak yere oturmak ve yine bacaklarınızı yandan tutup göbeğe doğru eğilmek, tam bu pozisyonda iken sabit kalıp kolları kaldırıp indirmek de sırt ağrısına iyi gelir. Kürek çekme egzersizleri de yine sırt ağrısı için faydalı olabilir.

Son olarak doktor kontrolünde D vitamini takviyesi almak yani vücuttaki D vitaminini belirli bir seviyede tutmak da sırt ağrısının giderilmesinde çok faydalıdır.

Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte sırt ağrısı neden olur sorusu sıkça karşılaşılan sorulardan biridir. Kadınlarda hamilelikte artan hormonların etkisiyle vücuttaki eklemlerde gevşeme olur. Bu şekilde vücut doğuma hazırlanmaktadır. Bu hazırlanma süreci omurganın fizyolojik alışkanlığını bozar ve sırt ağrısına neden olabilir. 

Hamilelik döneminde bebeğin ve anne rahminin büyümesi ile birlikte vücudun ağırlık merkezi öne doğru yer değiştirir. Bu durum omurganın taşıdığı yükün artmasına neden olur. Bu duruma bir sonuç olarak vücudu dengede tutabilmek için kasların gerginliğinin artması ise sırt ağrısı oluşur.

Hamilelik süresince oluşabilecek sırt ağrılarına yönelik olarak, doktor önerisiyle sıcak veya soğuk baskı yöntemi uygulanabilir. Aynı zamanda beli destekleyecek ergonomik hamile yastıkları kullanılabilir. Hamilelik süresinde ağırlık merkezini olumsuz etkileyeceği için yüksek topuklu ayakkabı tercih edilmemelidir. Bunların dışında sırt üstü yatmama, masaj uygulamaları önemlidir. İstirahat ve çeşitli sırt kaslarınızı güçlendirecek egzersizler de hamilelik sırasında oluşan sırt ağrısını gidermek için yapılabilecek diğer uygulamalardır.

48257