Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Evde Tedavisi?

Kalp çarpıntısı, insanların istirahat halindeyken kalbin normalden daha hızlı bir şekilde atmasıdır. Kalp ritmi böylece bozulur ve kalp çarpıntısının gerçekleşmesi meydana gelir. Kalp atış hızının dengelenmesi, ritim bozukluğunun oluşmaması, kısacası kalp çarpıntısının olmaması için izlenmesi gereken adımlar mevcuttur.

Bu içerikte ve Kalp Çarpıntısı Neden Olur Nasıl Geçer Evde Tedavisi Kalp Sağlığı Kalp Rahatsızlı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Kalp ritmi egzersizler sonucu değişiyorsa ve bozuluyorsa bu normaldir. Çünkü sinüs taşikardisi meydana gelir ve bu olay normale döner. Ayrıca sinüs taşikardisi stresli durumlarda ve travma yaşanılan durumlarda da meydana gelir.

Yani bu durumlarda kalp ritmi bozukluğu kalp çarpıntısını değil yalnızca adrenalin sonucu oluşan sinüs taşikardisi oluşturur. Kalp çarpıntıları ise istirahat halindeyken ansızın gelir ve ritmi bozduracak bir durum olmadan ortaya çıkar. Peki kalp çarpıntısı neden olur?

Kalp çarpıntısının gerçekleşmesinin çeşitli sebepleri bulunuyor. Kalp ritminin bozulmasını tetikleyen etkenleri öğrenmek isteyen kişiler nedeni öğrenip tedaviye başlayabilirler.

Kalp ritmi bozukluğu kalp hızının dakikada 60 ile 100’ün dışına çıkmasından oluşur. Tabii ki 4 5 atma istisnalar dahilindedir ancak dakikada 40 ya da dakikada 120 kalp atış hızına sahip bir insanın kalp çarpıntısına maruz kaldığı söylenebilir.

Kalp çarpıntısının olma sebebi ise kalp dokusunda bir anormallik oluşmasıdır. Kalp dokusunda oluşan anormal bir durum hızlı elektrik sinyalleri üretimi sonucunda gelişir ve kalp çok hızlı atarsa da kanın vücuda pompalanma verimi düşer. Bu durumda ise kalbin kendisi de dahil olmak üzere vücudun geri kalan bölgelerine kan akışı azalır.

Yani kalp çarpıntısını oluşturan şey kalp dokusunda oluşan anormalliktir. Ve kalp çarpıntıları bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genellikle ise bu anormallik çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkar.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur? Nasıl Geçer, Evde Tedavisi?

Kalp Çarpıntısı Neyin Belirtisidir?

Kalp çarpıntısının bazı hastalıkların belirtisi olduğu da bilinmektedir. Özellikle 55 yaş üzerinde görülen bu rahatsızlık kimi zaman bir risk uyandırmasa da kimi zaman istenilmeyen hastalıkları belli eder.

Kalp çarpıntısı neyin belirtisidir sorusunun cevabının en çok rastlanıldığı yanıt inme hastalığıdır. Kalp çarpıntısına maruz kalan bireylerin inme riski olduğu gözlenmiştir. Anormal kalp ritmi denilen aritmi inmelerin üçte birinin sebebi olmuştur. Özellikle yaşlı insanlar anormal kalp ritmini diyabet, hipertansiyon, kalp yetmezliği daha önceden inme, geçici istemik atak ya da başka bir kalp damar hastalığıyla beraber geçirmişse bu durum inme riskini 4 5 kat arttıracaktır.

Kalp çarpıntısı genellikle tedavi edilir ve riskin çoğu ortadan kaldırılır. Ancak ciddi durumların da oluştuğu bir gerçektir ve bu durumlarda bireyler ölümcül inme hastalığına maruz kalabilirler. Bu nedenle kalp çarpıntısını yaşayanlar mutlaka doktora danışmalıdır.

Kalp Çarpıntısına Neden Olan Hastalıklar

Kalp Çarpıntısına Neden Olan Hastalıklar

Kalp çarpıntısının oluşmasını sağlayan çeşitli hastalıklar mevcuttur. Bu hastalıklar geçmişte yaşanılan hastalıklardır ve o hastalıklar da kalp ritminin bozukluğunu tetikleyen hastalıklardan olabilirler.

Bu çarpıntıya neden olan bir hastalık kalp tümörüdür. Kalpte oluşan bir tümör kalp dokusunu bozarak kalp çarpıntısına neden olabilir. Ayrıca bir diğer kalp hastalığı olan kalp kapakçık hastalığı da yine başka bir kalp hastalığı olan kalp çarpıntısını meydana getirecektir.

Kalp çarpıntısına neden olan hastalıklar arasında kalbin doğumsal anomalilleri, belirli ilaçlara tepki, fazla alkol tüketimi, uyuşturucu maddelerin kullanımı bulunmaktadır. Elektrolit dengesizliği, kroner arter hastalığı, kalp yetmezliği, kalp kası hastalığı da etkendir. Kalpteki enfeksiyonlar, hipertansiyon, tiroid bezinin fazla çalışması, sigara içmek ve bazı akciğer hastalıkları dahildir.

Bu hastalıklar kalpte çarpıntısı neden olur sorusunun da cevabıdır. Özellikle de bu durum neden olacak hastalık geçirildikten belirsiz bir süre sonra ortaya çıkar. Yani kalpte sigara içmekten dolayı çarpıntı yaşayacak bir kişi onu sigaraya başladıktan 1 yıl sonra da 10 yıl sonra da görebilir. Bu nedenle her zaman dikkatli olunmalıdır.

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Kalp Çarpıntısı Nasıl Geçer?

Kalp çarpıntısı nasıl geçer sorusunun ilk ve temel yanıtı sakin olmaktır. Çünkü panik yapmak çarpıntıyı daha da tetikler. Çarpıntıyı hisseden bir birey sakin olmalıdır. Daha sonra ise gevşeyip bir yere oturmalıdır. Bundan sonra ise birey sakin olup soğuk bir içecek içmeli ve şiddetli öksürüp, ellerini soğuk suya sokup ıkınmalıdır. Bu çarpıntıyı geçiren bir olaydır.

Bu olayların yanında çarpıntı halen devam ederse kişi tekrardan şiddetli öksürmeli, ellerini yine soğuk suya sokmalı ve ıkınmalıdır. Ancak bunun devamında bir de yüz ve elleri soğuk su ile yıkama metotları uygulanabilir. 

Bu işlemlerden sonra yine kalp çarpıntısı geçmediyse kişi besinlere de başvurabilir. Çünkü bazı besinler çarpıntıya iyi gelir ve tedavi uygulamayı sağlar. Böylece çarpıntıdan kurtulmak olasıdır.

Kalp Çarpıntısına Ne İyi Gelir?

Kalp çarpıntısına neyin iyi geleceğinin yanıtı da yine bizde, İgrus adresindedir. Kalp çarpıntısını yaşayan bireyler çarpıntıyı geçirmek için çeşitli yollara başvurmak ister ve bu tehlikeli olaydan kurtulmayı hedefler. Bu nedenle ise çeşitli tedavi yöntemleri aranır, kalp çarpıntısına ne iyi gelir gibi düşünceler oluşur. 

Kalp çarpıntısı neden olur sorusunun hemen ardından neyin iyi geleceği merak konusudur. İyi gelecek şeyler ise doğal besinlerde bulunabilir. Bu besinlere mecra köşk bitkisi, lavanta bitkisi, ökse otu bitkisi, oğul otu bitkisi, karabaş otu bitkisi dahildir. Ayrıca kuşkonmaz bitkisi, civan perçemi bitkisi, papatya bitkisi, maydanoz bitkisi, kekik bitkisi, fesleğen bitkisi iyi gelir. Nane bitkisi, biberiye bitkisi, ada çayı bitkisi, gül yaprağı, kantaron çiçeği, alıç çiçeği, mine çiçeği, mürver çiçeği, portakal çiçeği ve akdiken çiçeğidir. Bu bitkiler ayrı ayrı veya karıştırarak kaynatılıp içilebilir. Günde ise 1-2 bardak tüketilmelidir.

Eğer kalp çarpıntısı tüm bu işlemlere rağmen devam ediyorsa bir ambulans çağrılmalı ve müdahaleler hastane içerisinde yapılmalıdır. Çünkü artık sıradan bir çarpıntı olmadığı anlaşılmıştır ve çarpıntı doktor müdahalesi ile güvenle atlatılabilir.

Kalp Çarpıntısı Yapan Yiyecekler

Kalp Çarpıntısı Yapan Yiyecekler

Kalp çarpıntısı yapan pek çok yiyecek mevcuttur. Kalp çarpıntısı neden olur sorusunun bir diğer yanıtı ise sağlıksız beslenmedir. Bu yiyeceklere aşırı yağlı yiyecekler dahildir. Bunlara sürekli pizza gibi yemekler tüketilmesi, sürekli kilo aldıracak yemekler tüketilmesi dahildir.

Ayrıca kişinin gündelik hayatında sürekli hazır yemekler ile beslenmesi de kalp çarpıntısını tetikleyecek durumlardandır. Kalp çarpıntısı yapan yiyecekler tek tek sayılamaz ancak genellikle bu yemekler fast food ya da hazır yemeklerden oluşur.  

Ayrıca yiyecek olarak sayılmasa da tüketilen bir ürün olduğundan uyuşturucu, alkol ve sigara da kalp çarpıntısını tetikleyecek başlıca şeylerdir. Bu nedenle kalp çarpıntısını tetikleyen faktörler arasındaki bu besinlerden uzak durulmalı ya da sık tüketilmemelidir.

Kalp Çarpıntısı Evde Tedavi

Kalp çarpıntısı neden olur sorusunun yanıtından sonra evde tedavi işlemleri bir uzman gözetimiyle başlayabilir. Çünkü çarpıntı kimi zaman risksiz olabilmektedir. Bu nedenle kalp çarpıntısı evde tedavi ile de sonuç verebilir.

Kalp çarpıntısını evde tedavi etmek için öncelikle doktorun verdiği ilaçlar düzenli olarak tüketilmelidir. Bu ilaçlarla beraber tedaviyi hızlandırmak isteyen bireyler kalp çarpıntısına iyi gelen besinleri tüketmeli ve eğer gücü kuvveti yeterse düzenli egzersizler yapmalıdırlar. En kötü ev içinde düzenli bir yürüyüş yapmak da tedaviyi hızlandırır.

Ayrıca kalp çarpıntısı neden olur sorusunun bir cevabı da çeşitli hastalıklar olduğundan dolayı evde tedavi işlemini yaparken kalp çarpıntınızı tetikleyen hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Bu hastalıklar dikkate alındıktan sonra çarpıntınızı tetikleyen hastalıkların tedavisi için yaptığınız uygulamaları çarpıntı tedavisinde de kullanabilirsiniz. Böylece pek çok konu hakkında bilgi veren sinoplukoca.com ile bilgilendikten sonra siz de çarpıntınızı yenebilir ve sakin bir şekilde atlatabilirsiniz.

26467