HCG Değerleri Ne Anlam İfade Eder? Neyi Gösterir?

Beta HCG

Beta HCG, hamileliğin erken dönemde öğrenilmesi için tercih edilen bir hormon testi olarak bilinir. Halk arasında yaygın adıyla hamilelik hormonu olarak bilinen Beta HCG, genel olarak kanda görülür. Kişinin gebe olup olmadığını gösterir. Beta HCG hormonu hem gebelik testlerinde hem de evde idrar ile yapılan hamilelik testlerinde belirlenebilir. Ancak evde yapılan testlerde yanlış çıkma olasılığı yüksektir. Bu nedenle güvenilirlik oranı kan testine nazaran daha düşüktür. Bu hormon adına yapılan testleri Beta HCG, gebelik testi gibi diğer adlar ile duymak mümkündür.

HCG
HCG Değerleri Ne Anlam İfade Eder? Neyi Gösterir?

Beta HCG, hamilelik ile içli dışlı olan bir olmasına karşın, altında bulunan bazı hastalıklara bağlı olarak da artış gösterebilir. Kişinin hamile olup olmadığına karar verilirken dikkate alınan bir hormon olan Beta HCG, normal insanlarda 0-10 mlU/ml arasında olduğu görülür. Genel olarak ise bu değer 0 ve 0’a çok yakın değerler olarak seyrettiği bilinir. Hamileliğin oluşmasının ilk zamanlarında kendini belli edecek düzeyde bir artış gösterir. Bu açıdan hamileliğin tespiti için oldukça önemli olan bir hormondur.

Beta HCG seviyesini arttıran en yaygın sebep olarak hamilelik bilinir. Ancak hamileliğin tespit edilmesi için HCG testi tek başına yeterli gelmez. Hamilelik dışında bu hormonu arttıran başka nedenler de olabilir. Düşük durumu, gastrik, karaciğer tümörü, down sendromu, çoğul gebelik, bazı mide kanserleri, yumurtalık kanseri ve diğer kanser çeşitleri bu nedenlere örnek olarak gösterilebilir. Bunların yanı sıra bazı besinlerin tüketimi de Beta HCG seviyesini arttırmaya neden olur. Beta HCG seviyesinde herhangi bir yükselme olmadığı zaman ise bu değerin ortalama 0 ve 0 seviyesine yakın olduğu görülür. Düşük Beta HCG değerleri nedenleri içinde ise ani düşükler, dış gebelik yer alır.

Beta HCG testinde pozitif sonuç alındığı zaman kişi yüksek ihtimal hamiledir. Hamilelik haricinde Beta HCG hormon düzeyinde değişikliğe neden olan faktörler arasında erken evrede yaşanan düşük, doğum kontrol hapları, bazı kanser türlerinin olması, alınan bazı antibiyotikler ve hormon içeren ilaçlar yer alır. Kısırlık tedavisinde alınan bazı ilaçların içerisinde Beta HCG hormonu bulunabilir. Bu nedenle testlerde yüksek görülen her değer hamileliğe işaret etmez.

Hamilelik Haftasına Göre Beta HCG Değer Aralığı Ne İfade Eder?

Hamilelik durumu olmayan kadınlarda kanda seyreden Beta HCG değeri 0 ila 10 mlU/ml arasındadır. Bu seviye üzerinde görülen sonuçlarda, kadın eğer doğurganlık çağında ise hamilelikten şüphelenilir. Hamilelik günlük olarak ilerleme gösterirken Beta HCG hormonu da doğru orantılı olarak yükseliş göstermektedir. Gebelik dönemlerine göre Beta HCG değerlerinde artış görülmesi olasıdır. Gebelik dönemine göre olması gereken Beta HCG hormon düzeylerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

–  3. haftadan sonra 5 ila 50 mlU/ml arasında,

–  4. haftadan sonra 5 ila 426 mlU/ml arasında,

–  5. haftadan sonra 18 ila 7.340 mlU/ml arasında,

–  6. haftadan sonra 1.080 ila 56.500 mlU/ml arasında,

–  7. ve 8. haftadan sonra 7.65 ila 229.000 mlU/ml arasında,

–  9. ve 12. haftalarda 25.700 ila 288.000 mlU/ml arasında,

–  13. ve 16. haftalarda 13.300 ila 254.000 mlU/ml arasında

–  17. ve 24. haftalarda 4.060 ila 165.400 mlU/ml arasında,

–  25. ve 40. haftalarda 3.640 ila 117.000 mlU/ml arasında seyreder.

daYlhh07

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir