Büyüme Hormonu Yetersizliği Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Büyüme Hormonu Yetersizliği Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi Büyüme hormonu yetersizliği genelde genetik nedenler ile olur. Testlerle teşhis edilerek tanı konur. Tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Büyüme Hormonu Yetersizliği

Büyüme Hormonu Bazı kişilerde yeterli seviyede büyüme hormonu üretilmemesi sebebiyle; kemik, kas ve organların büyümesi eksik kalmaktadır.

İçeriğimizde ve Büyüme Hormonu Yetersizlik Nedenleri Tanı Tedavi Büyüme Hormonu Yetersizliği hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Büyüme hormonu beyinde yer alan hipotalamus ve hipofiz bölgelerinde üretilir. Bu bölgelerde üretilen ve düzenlemesi yapılan büyüme hormonları, kana salgılanarak kemik, kas ve organların gelişmesine yardımcı olur. 

Büyüme hormonu yetersizliği sebepleri, insan aklında yer alan hipofiz bezinin yeterli seviyede büyüme hormonu üretememesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. 

Büyüme Hormonu Yetersizliği Tehlikeli Bir Hastalık Mıdır?

Büyüme Hormonu

İnsan vücudunun sağlıklı bir bütün olarak gelişmesi ve büyümesi gerekir. Sağlıklı bir insan vücudunun temel yapı taşları olan kemik, kas ve organların gelişimini etkileyecek bir hastalık, insan sağlığı açısından tehlikeli olmaktadır.

Büyüme hormonu yetersizliği belirtileri erken evrede fark edilip müdahale edilmediği durumlarda kişinin kemik, kas ve organları yeteri kadar gelişemez.

Bu durum vücut bütünlüğü ve vücut sağlığı açısından kişiyi tehlikeye sokabilir. Özellikle küçük yaşlarda görülen bu hastalığın, büyüme hormonu yetersizliği ilaçları ile önüne geçilmesi gereklidir. 

Ağır ve hafif olarak iki farklı boyutta olabilen büyüme hormonu eksikliği insanlarda farklı şekillerde ortaya çıkabilir.

Ağır boyutta yaşanabilecek bu hastalık, aşırı boy kısalığına sebep olabilir. Özellikle küçük yaşlarda ve bebeklerde büyüme hormonu yetersizliği görülmesi, kişinin fiziksel ve biyolojik gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. 

Büyüme Hormonu Yetersizliği Neden Olur?

Büyüme Hormonu

Büyüme hormonu yetersizliği genetik sebeplerle ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Ülkemizde yetersiz beslenme sebebiyle de ortaya çıkabilen bu hastalık, aynı zamanda nedeni bulunamayan hastalıklar arasında yer almaktadır. Büyüme hormonu yetersizliği nedenleri:

•  Kalıtsal (genetik) bozukluklar, büyüme hormonu salgılayan hipofiz bezinin gelişmesini engelleyebilir. Bu durum da büyüme hormonu yetersizliğine sebep olabilir. 
•    Doğum sırasında hipofiz bezinin zarar görmesi, büyüme hormonu eksikliğine yol açabilir.
•    Şiddetli kafa travması ve beyinde yer alan tümör, kist gibi sebepler büyüme hormonu eksikliğine sebep olabilir. 
•    Kişinin doğumdan itibaren yetersiz beslenmesi büyüme hormonu eksikliğine yol açabilir.
•    Büyüme hormonu yetersizliği nedenleri bazen ise, İdiopatik (nedeni bulunamayan) şekilde ortaya çıkabilir.

Büyüme Hormonu Yetersizliği Kimlerde Görülür?

Büyüme hormonu yetersizliği, genellikle genetik sebeplerle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu sebeple ailesinde benzer bir rahatsızlığı olan bebeklerde büyüme hormonu yetersizliği görülebilir.

Ayrıca çeşitli sebeplere beyinde yer alan hipofiz bezinin zarar görmesi de bu hastalığa yol açabilir. Ülkemizde 4 bin çocukta 1 rastlanan büyüme hormonu yetersizliği, anne karnında yeterli şekilde beslenmeyen bebeklerde ortaya çıkabilir.

Bir bebeğin büyümesi ve gelişimi ortalama 18 yaşına kadar sürebilir. Özellikle yaşıtlarına göre geride olan ve büyüme hormonu yetersizliği belirtileri gösteren çocukların erken bir evrede fark edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Küçük yaşlarda fark edilmeyen büyüme bozuklukları ileriki yaşlarda büyük sıkıntılara yol açabilir. 

Büyüme Hormonu Yetersizliği Hastasının Şikâyetleri Nelerdir?

Büyüme hormonu yetersizliği görülen bir kişinin en önemli şikâyeti boy kısalığıdır. Bunun dışında büyüme hormonu eksik olması durumunda kişi farklı hastalıklarına yakalanabilir.

Kas, kemik ve organlara yeteri kadar büyüme hormonu salgılanmaması kişilerde çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Büyüme hormonu yetersizliği belirtileri:

    •    Yıllık boy uzama oranının olması gerekenden daha düşük olması
    •    Boy uzunluğunun yaşıtlarına göre geride olması
    •    Büyüme hormonu yetersizliği baş ağrısı ve görme sorunlarına yol açabilir. 

Büyüme Hormonu Yetersizliği Tanısı Nasıl Konur?

Yaşıtlarına göre boy kısalığı ve gelişim bozukluğu görülen çocukların hastaneye götürülüp muayene ettirilmesi gerekmektedir.

Hastanede doktorlar tarafından yapılan çeşitli testlerle çocuklarda yada bebeklerde büyüme hormonu yetersizliği olup olmadığı tespit edilebilir. Bu konuda aileler ve doktorlar tarafından kolayca test edilen durum boy uzunluğudur. Bir bebek ortalama 50 cm ve 3 kilo civarında doğmaktadır.

Bu sayıların altında olan bebeklerin gelişimine dikkat edilmelidir. Ortalama 50 cm uzunluğunda doğan bir bebek; ilk yıl 25 cm, ikinci yıl 12 cm kadar uzatmaktadır.

3-4 yaşlarında ise 7-8 cm uzayan çocukların, ergenlik dönemine kadar yılda ortalama 5,5-6 cm uzaması gerekmektedir. Bu rakamların altında uzayan çocukların büyüme hormonu yetersizliği ilaçları ile tedavi olması gerekebilir. 

Büyüme hormonu yetersizliğinden şüphelenen çocuklarda yıllık büyüme hızı hesaplanır. Yapılan incelemede büyüme hızında bir eksiklik görülürse, çeşitli testler uygulanır.

Bu testler; tam kan testi, kemik yaşı grafiği ve biyokimya testleri olarak çocuğa uygulanır. Yapılan testler ile birlikte büyüme hormonu eksikliğinin seviyesini ölçmek için, hap ya da ilaç verilerek vücudun büyüme hormonu salınımı sağlanır. 

Büyüme Hormonu Yetersizliği Tedavisi Mümkün Mü?

Büyüme hormonu yetersizliği ilaçları ile hastanın tedavi edilmesi mümkündür. Bu hastalığın tedavisi uzun süreli olabilir. Tedavi sırasına kişinin büyüme seviyesi kontrol edilir ve duruma göre tedavinin dozu artırılabilir ya da azaltılabilir.

Birkaç yıl sürebilen büyüme hormonu yetersizliği tedavisi sırasında doktorların hastayı her ay kontrol etmesi gerekir. Yapılan kontroller sırasında hastanın kan şekeri ve kemik yoğunluğu ölçülür. 

Büyüme hormonu yetersizliği tedavisi sırasında; beyinde yer alan hipofiz bezinin ürettiği büyüme hormonu laboratuvar ortamında üretilir ve deri altından hastaya enjekte edilir. Büyüme hormonları enjekte ile cildin hemen altındaki yağ dokusuna işlenir ve bu sayede vücut ihtiyacı olan hormonları büyüme hormonu yetersizliği ilaçları ile temin etmiş olur. 

4983