Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır? Kan ve İdrar Testi Hatalı Çıkar mı?

Gebelik testi, planlı çocuk sahibi olmak isteyenlerin düzenli olarak yaptığı testlerdendir. Bazen de kaza sonucu olabilir ve adet zamanı gecikince yapılır. Tabii, regl döneminden 5-7 gün geçmesi etkili sonuç verecektir. Kesin sonuç için kan testi yaptırmak gerekir. Lakin hamilelik göstergesi olan Beta HCG değerlerinin yüksekliği başka nedenlere de dayanabilir. Kan testi çok düşük de olsa hatalı çıkar. Kan testiyle beraber ultrason kontrolü ile kesin sonuca ulaşılabilir.

Hamilelik için Kan Testi Sonuçlarının Yanlış Çıkma İhtimali

Hamilelik tespiti için kan testinin çok ender yanlış sonuç verdiği birçok kadın doğum uzmanının ortak görüşüdür. Bazı hastalıklar da bu değeri yükseltebilir ama az rastlanır. Evinizde uygulayacağınız testler de idrarla yapılır ve onlardaki hata payı kan testine oranla daha fazladır. Özellikle erken gebelik testi ile ilgili yorumlar bunu gösteriyor. Tabii, bazı kadınların zamanlamayı doğru yapamaması da test sonuçlarının net sonuç vermemesine neden oluyor.

Beta HCG’nin 10’dan yüksek olması gebeliği gösterir ama düşük olması da dış gebelik belirtisi olabilir. Bazen son adet tarihinin yanlış yazılması, testin zamanında yapılmaması bu değerlerinde normalinden düşük çıkmasına neden olabilir. Eğer ki anne adayı düşük sorunu yaşadıysa yine Beta HCG değeri düşebilir. Bu gibi durumlarda 2-3 gün aralıklarla yine test yapılır. Beta HCG değeri ikiz hamilelik ya da gelişemeyen bebeklerde de görülebilir. Eğer genetikte kanser rahatsızlığı varsa ve sizde de olma ihtimali yüksek kanser çeşitleri de Beta HCG değerini artırır.

Gebelikte Kan Testini Yapmak için En Uygun Zaman

Bebek sahibi olmak isteyen aileler bir program yaparak ilişkiye başlıyor. Bazı kadınlar ilişkiden birkaç gün sonra test yaparak sonuç almak istiyor ama uygun zaman olmadığından negatif sonuç alıyorlar. Hamilelik testi için en uygun zaman adet gecikmesinden 5 – 7 gün geçmesidir. Test sonucu pozitif çıksa da hemen bir kadın doğum doktoruna giderek kan testi yaptırmalısınız. Açlık – tokluk fark etmez. Beta HCG 10 mIU / ml üstündeyse gebe teşhisi konur ve ultrasonla kese kontrol edilip kesinlik kazandırılır.

Kan Testi Ne Kadar Güvenilirdir? Gebelikte Bu Testte Hata Payı Var mı?

Hamileliği net olarak gösteren en güvenilir test kan testidir. Tabii, bazen hatalı neticeler alınır. Az kişi de görülse de uzmanınız konuyla ilgili size açıklama yapacaktır.

Hamilelik testini uygun zamandan önce yapmak da sonuçların hatalı çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden birliktelikten sonra on iki gün geçmesi gerekir. Yine negatif çıkarsa birkaç gün sonra tekrar test yapılabilir.

Hamilelik testini her yerde yaptırdınız ama hepsinde de gebe değilsiniz yanıtını aldınız. Yine ender görülen bir durumda, Beta HCG değer bulunmaz ve bu yüzden hamile olmanıza rağmen testlerde gebe olmadığını görülebilir. Testin yinelenmesi gerekir.

Gebelikte kan testlerinin yanlış çıkma nedenleri arasında ilaç kullanımı da vardır. Yani bu ilaçlar Beta HCG seviyesini artırabilir ve bu da gebe olmasanız da pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden test öncesinde veya sonuçlar incelendiğinde hangi ilaçların size reçete edildiğini doktora iletmeniz gerekir.

Gebelik için Kan Testi Nasıl Yapılır?

Döllenme sonrası kadınların hormonlarında çok yoğun değişimler gözlenir. Beta HCG tavan yapar ve bunun için kan testi yapılır. Sağ veya sol kolunuzdaki damarlarda bir miktar kan alınır. Özel laboratuvara gönderilerek sonuçlar incelenir ve genelde yarım gün içerisinde belli olur. Eğer kanı sabah 9-10 saatlerinde verdiyseniz öğlen 1-2 gibi alabilirsiniz.

Beta HCG değerleri genelde gebeliğin haftasına göre farklılıklar gösterir. Gebelik için tarih son gördüğünüz adet günü baz alınarak hesaplanır. Hangi hafta Beta HCG değeri kaç olmalı?

  • 3 haftalık gebelikte 5-50 mIU/L
  • 4 haftalık gebelikte 5-426 mIU/L
  • 5 haftalık gebelikte 18-7340 mIU/L
  • 6 haftalık gebelikte 1080-56500 mIU/L
  • 7-8 haftalık gebelikte 7650-229000 mIU/L
  • 9-12 haftalık gebelikte 25700-288000 mIU/L
  • 13-16 haftalık gebelikte 13300-254000 mIU/L
  • 17-24 haftalık gebelikte 4060-165400 mIU/L
  • 25-40 haftalık gebelikte 3640-117000 mIU/L

Gebelik Kan Testi ile Kaçın Gün Net Belli Olur?

Gebelikte Beta HCG değer kanda hızlı sonuç verir. İdrar testi için biraz daha beklemek gerekir. Döllenme gerçekleştikten sonra yumurtalık rahimle birleşince 6-8 gün geçtikten sonra gebe olup olunmadığı öğrenilebilir. Eğer sürekli kan vermek, doktora gitmek istemiyorsanız erken veya normal gebelik testlerinden sonuç aldıktan sonra kan testi yapılmalıdır.

Cinsel İlişkiden Kaç Gün Geçtikten sonra İdrar Testi ile Gebelik Belli Olur?

Beta HCG sadece kanda bulunmaz. İdrarda da yer alır. Zaten bu sayede evde gebelik testine idrar damlatarak öğrenebiliyoruz. Bazen anne adayları çok aceleci davranıp gebe olmadığını düşünse de uygun zamanda yaparak daha iyi netice alabilirler. Gebelik testini erken öğrenmek her açıdan avantajlıdır. Anne adaylarının vitamin – mineralleri eksiksiz alması gerekir.

Gebelik ne kadar geç öğrenilirse vitaminlerin alınması da gecikir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilişkiden 12 gün geçmesini bekleyin. Bir de yumurtlama tarihine ilişki programı yapmayı ihmal etmeyin. Adet biter bitmez yumurtlama olmayacağı için bu zamanda ilişkide gebelik biraz daha zor olacaktır, beklemek gerekecektir.

Kan Testlerinde Beta HCG Değeri Kaç Olursa Pozitif Kaç Olursa Negatif

Hamilelik sonrası kan testinde Beta HCG seviyesi 5 mIU / ml’nin altında ise gebelik teşhisi konmaz. Genelde 10 üst gebelik kabul edilse de kesinlik 25’i geçtikten sonra söylenebilir. Çünkü 6 ve 24 aralığındaki değerler şüphelidir. Bu yüzden kadın doğum doktorunuz 2-3 gün sonra benzer testin yine yapılmasını isteyebilir.

3934