El Şişmesine Neden Olan Bazı Faktörler

El şişmesi çoğunlukla fizyolojik sebeplere dayansa da farklı sebeplerden meydana gelebilir. Özellikle kronik el şişmesi gibi sürekli sorun yaşayanların mutlaka muayene olması gerekir.

El Şişmesi Neden Olur?

El Şişmesine Neden Olan Bazı Faktörler nelerdir?El şişmesi çoğunlukla fizyolojik sebeplere dayansa da farklı sebeplerden meydana gelebilir. Özellikle kronik el şişmesi gibi sürekli sorun yaşayanların mutlaka muayene olması gerekir.

Çünkü enfeksiyon, ödem gibi sorunlar haricinde eklem ve doku sorunlarına rastlanabileceği doğrudur. Bunun için baz alacağınız faktör el şişmesine neden olan etkenlerdir.

Bazen yaptığımız fiziksel hareketler kaslarımızı ve dokuları zorlar. Ağır bir egzersiz programında ağırlık çalışmak ellerin şişmesine neden olabilir. A

ğır yük taşımak ve ellerimize normali performansının üzerinde bir yük bindirmek bu durumu sağlayacaktır. Yine çevresel faktör olarak hava şartları veya bu gibi alternatifler sebebiyle ellerde şişme gözlemlenebilir.

En çok görülen sebepler arasında da bunlar vardır. Ancak bu durum ciddiyetten uzak bir rahatsızlık olduğunu göstermez.

Halk arasında pek telaffuz edilmese de karpal tünel sendromu ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkar. Bunun ardından ise enfeksiyonlar ya da ödem oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bunların insanın kendi başına tayin edebileceği sebepler olmadığı aşikâr.

Eğer Elleriniz arada bir fiziksel aktivitelerde oluşan yoğunluktan şişiyorsa üzerinde durulmayabilir.

Ancak durduk yere ellerde şişme yaşanıyorsa mutlaka altında yatan bir sebep vardır. Bunun üzerine gitmek ve tedavisi için doktora başvurmak zorundasınız.

El Şişmesine Neden Olan Bazı Faktörler
El Şişmesine Neden Olan Bazı Faktörler

El Şişmesinin Nedenleri

El şişmesi için gerekli olan şartlar pek çok rahatsızlık tarafından sağlanabilir. En çok görülenleri ise yukarıda belirttik.

Bunu daha iyi sentezlemek adına farklı muayene seçeneklerine yönelmek durumundayız. Ancak doktorunuzun muayenesi sonucunda el şişmesi nedenleri için bariz bir sonuç elde edebilirsiniz.

·        Karpal Tünel Sendromu

Genellikle ofis çalışanlarında ve bilgisayar başında oturanlarda yaşanan bir sorundur. Karpal tünel sendromu vakalarında en çok rastlanan sebep ise mouse kullanımıdır.

Bilgisayar kullananların mouse ile işlem yaparken farkında olmadan geliştirdikleri bilek hareketi sıkıntılı bir süreci başlatır.

Bunun düzenli olarak yapılması ise ciddi sağlık sorunlarına yol açar. Karpal tünel sendromu bilek ve el arasındaki sinirlerde sıkışma ve hasara yol açar.

Bu yalnızca el şişmesi ile sınırlı kalmaz. Elde karıncalanmalar, uyuşmalar ve benzeri reaksiyonlar gözlemlenebilir.

·        Ödem

Bir şişme reaksiyonunun en sık rastlanan sebebi ödemlerdir. Ödem ise vücutta fazla biriken suyun dokular içerisinde kalarak atılamamasıdır.

Vücudun hemen her noktasında oluşabilir. Eller ise bunlardan birisidir. Çoğu zaman ödem olan insanlarda kronik rahatsızlıklar görülmesi ise tesadüf değildir.

Bilhassa kalp hastalıkları bunun en bariz örneğidir. Yine tuz tüketimini arttırmış kişilerde daha sık rastlanır.

Tek böbrekle yaşayan insanlar veya böbrek yetmezliği sorunuyla karşılaşan kişiler risk altındadır. El şişmesi ödem ile ilgili bir reaksiyon olabilir.

·        Alerjen

Farklı alerjenlerin farklı reaksiyonlarla vücudumuzda alarm durumuna geçtiği bilinir. Aslında bunun fizyolojik bir alerji olma ihtimali bile vardır.

Alerjiniz olan bir nesneye ya da yüzeye dokunmak, bir hayvana dokunmak veya buna benzer alternatifler sayılabilir. Yine yediğiniz bir şey ellerde şişme için alerjik bir sebep yaratabilir.

·        Kireçlenmeler

Kireçlenme sorununun yine ofis çalışanlarında daha sık gözlemlendiği söylenebilir. Aktif biçimde elleriyle çalışan insanlar yine risk grubundadır.

Fakat kireçlenme teşhisi için doktor muayenesi şart olduğu için belirtileri yanıltıcı olabilir.

·        Kullanılan İlaçlar

Bazı ilaçların şişme noktasında yan etkileri bulunabilir. Özellikle halk arasında bu normal karşılanır.

Fakat yan etkiler şiddetli ve sürekli ise mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Örneğin diyabet, tansiyon, hormon, stereoid, kalp ve iltihap söken ilaçlar bu gruptadır.

Ağır antidepresanlar ise yine el ve vücudun diğer bölgelerinde şişme yapabilir.

·        Yaralanmalar

Doku zedelenmesi, tendon kopması, parmak kemiğinin gerilmesi, doku yırtılması, kas yırtılması, kas hasarı gibi sonuçlara sebep olan tüm yaralanmalar elde şişme yapacaktır.

Bu şişme için mutlaka doktora başvurmanız önerilir. Özellikle ortopedist tarafından muayene edilerek hem kemik ve iskelet yapısında zarar olup olmadığı hem de kaslarda şişmenin neyden kaynaklandığı tespit edilebilir.

·        Çeşitli Rahatsızlıklar

Tabi ki farklı hastalıkların ellerde veya ayaklarda şişme gibi etkiler doğurabileceği unutulmamalıdır.

Bunlar arasında Romatoid artrit, tendinit, osteoartrit, ganglion kisti, bursit ve enfeksiyon bulunur. Vücudunuzun herhangi bir noktasındaki yaranın enfeksiyon kapması bile elde şişme yaratabilir.

·        Kas Zorlanması

Özellikle spor yaparken uygulanacak ağır egzersiz programları burada önem taşımaktadır. Bu yüzden ellerinizin kısa süreli olarak şişmesi normaldir.

Aynı durum fiziksel aktivitelerde de geçerlidir. Ağır bir yük kaldırarak taşımak, elinizin ağır bir cismin altında kısa süre kalması veya aynı pozisyonda yük altında bulunmak gibi durumlar sayılabilir.

·        Diğer Faktörler

Aslında el şişmesi için kesinlikle bir doktor muayenesi gerekmektedir. Örneğin hipotiroidi olan insanlar bile el ve ayaklarında şişme olduğu şikâyeti ile doktora başvurabiliyor.

Ayrıca donuk omuz, lenf ödemi ve damar rahatsızlıkları başlıca etkenler arasında sayılıyor.

Kawasaki hastalığında yakalananlarda kronikleşen bir el şişmesi gözlemlenebiliyor. Obezite riski taşıyanlarda ise bu el şişmesi hem daha şiddetli hem de daha sık gözlemleniyor.

Tuz kullanımı ve damarlardaki tuz miktarının ani şekilde artmasıyla birlikte hiponatremi teşhisi konulabiliyor. Bu durum yine el şişmesi ile belirtileri ortaya çıkan bir hadisedir.

Böbrek yetmezliği veya böbrek tabanlı herhangi bir sorun dahi ellerde şişme yapabilir. Hatta gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklampsi tanısıyla beraber bu durumun normal olduğu kanısına varılabilir.

28811