Vajina Şişmesinin Nedenleri! Vajina İç Dudakları Neden Şişer?

Vajina şişmesi

Vajina şişmesi kadınların sıklıkla başına gelebilecek rahatsızlıklar arasında olabilir. Bu duruma sebep olan faktör ise çok çeşitli sebeplere dayandırılabiliyor. Örneğin cinsel ilişki sonrasında da vajina şişkinliği olabileceğini söylemek gerek. Fakat bu durum mantar enfeksiyonundan farklı bir iltihaba kadar geniş bir yelpazeden de kaynaklanıyor olabilir. Şişme vajinanın dudaklarında ya da iç kısmında klitoriste meydana gelebilir. Genel olarak en sık gözlemlenen vajina şişmesi nedenleri ise şu şekildedir.

Vajina
Vajina Şişmesinin Nedenleri! Vajina İç Dudakları Neden Şişer?
 • Alerjen durumlar neden olabilir

Alerji vücudumuzun pek çok noktasını etkileyebileceği gibi vajina için de risk faktörü oluşturmaktadır. Vajinada oluşabilecek alerjilerde en sık rastlanan durum iç çamaşırından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda regl döneminde kullanılan ped ya da tampona karşı bir alerji gelişebilir. Yine hijyenik vajina solüsyonları, vajina sabunu ve vajina bakım ürünlerinden dolayı da alerjik reaksiyon oluşabilir. Öyle ki cinsel ilişki esnasında partnerin kullandığı prezervatiflerin de vajinada alerji yaratarak şişme meydana getirmesi mümkündür.

 • Enfeksiyonlar en sık görülen sebeplerdendir

Vajinal enfeksiyonlar görülen şişme vakalarının çok büyük bir çoğunluğunda ana etkendir. Öncelikli olarak vajinada enfeksiyon oluşması pek çok farklı sebeple ilişkilendirilebilir. Dolayısıyla mantar enfeksiyonu dahil tüm iltihaplanmalarda vajina dudakları şişebilir. Ayrıca vajina şiştiği gibi kaşıntıyla, yanma hissiyle, kötü kokuyla, akıntılarla rahatsızlık verici etkiler gösterebilir.

 • Kist varsa tespit edilmelidir

Vajina kist ve apse oluşumu için gayet uygun bir yerdir. Ki burada en büyük yanılgı elle hissedileceği şeklindedir. Fakat vajinanın iç kısmında, iç dudaklarda oluşacak bir kist ya da apse kesinlikle fiziksel olarak hissedilmeyebilir. Fakat varlığından dolayı vajina şişmesine sebep olabilir.

Vajina Şişmesini Tetikleyen Diğer Sebepler

Vajinanın şişmesi çoğunlukla altında yatan bir sebebe dayanır. Şişme reaksiyonu bu sebeplerin bir semptomudur. Vajina şişmesini tetikleyen bazı unsurlar ise şöyle sıralanabilir.

 • Genital Herpes(Herpes Simpleks Tip1 ya da Tip2 virüsü)
 • Gebelik
 • Fournier Gangreni
 • Kalp yetmezliği
 • Vajina kanseri
 • Vajina tümörleri
 • Venöz yetmezlik
 • Deformasyona uğramış bir lenf damarı

Vajina Şişmesi İçin Alınabilecek Önlemler

Vajina şişmesi gibi istenmeyen bir durumla karşılaşılmaması için alınabilecek bazı önlemler var. Kadınların bilhassa vajina bakımı ve temizliği konusunda daha hassas davranmaları bunun önüne geçmek için yeterli olabilir.

 • Regl dönemlerinde tampon kullanmak yerine hijyenik ped kullanmak
 • Prezervatif olmadan cinsel ilişkiye girmemek
 • İç çamaşırlarının pamuklu dokuya sahip olması
 • İç çamaşırlarının sıkı olmaması. Bol ve rahat olması
 • Tuvalet kağıdı kullanırken boyalı, kokulu ve katkı maddeli olanlar yerine düz, sade ve katkı maddesiz olanları tercih etmek
 • Vajina temizlik ürünlerini alırken kozmetik ürünlerden uzak durmak

Vajinada Şişme Nasıl Geçer?

Vajina şişmesi teknik olarak vajinanın iç yapısında meydana gelebilir. Aynı zamanda dış dudaklarda, klitoriste ve tamamında da gözlemlenebilir. Dolayısıyla fiziksel olarak vajinada bir şişlik gördüğünüzde ilk yapmanız gereken şey bir kadın doğum uzmanından randevu almaktır.

Şikâyetlerinize istinaden istenilecek olan kan testi, idrar testi ve alerjen testlerinin akabinde doktorunuz altında yatan sebebi teşhis edecektir. Teşhise bağlı olarak da size vereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız gerekir. Ayrıca vajina şişmesi nasıl geçer sorusuna yanıt olarak birkaç farklı doğal yöntemden söz edebiliriz.

 • Düzenli ve Sağlıklı Beslenme

Vücudumuzun sağlıklı olmasının beslenme ile doğru orantılı olduğunu söylemek gerek. Aynı zamanda vajina sağlığı için de bu durum geçerlidir. Vajinal bir problem yaşamamak için besin lifi ve B vitamini son derece önemlidir. Ayrıca antioksidan gıdalar tüketmeniz tavsiye edilir. Keza antioksidan besinler olası vajina enfeksiyonlarının tedavisi için savaşacaktır. B vitamini vücudumuzda bağışıklık sistemimizi güçlendiren en önemli etkenler arasındadır. Besin lifi yönünden zengin yiyecekler tüketmek ise toksinleri vücudumuzdan atmayı mümkün kılar. Bilhassa kiraz, biber, meyve, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzeleri düzenli olarak tüketmeniz önerilir.

 • Sarımsak

Güçlü bir anti-bakteriyel olmasının yanı sıra anti-fungal oluşuyla da sarımsak önemli bir yiyecektir. Vajina şişmesi gibi durumlar için de sarımsak yenmesi tavsiye edilmektedir. Birkaç diş sarımsağı ufak parçalara bölerek yutabilirsiniz. Sarımsakları yutamıyorsanız su ile birlikte tüketebilir ya da ağzınızda bir miktar çiğnedikten sonra yutmayı deneyebilirsiniz.

 • Papatya

Papatya doğal bir biçimde anti-bakteriyel ve anti-septik olmasının getirisi olarak pek çok derdin şifası olarak görülüyor. Vajina şişmesi gibi bir sorunla karşılaştıysanız poşet çay formundaki papatya çayını 5 dakika kadar sıcak suda bekletin. Ardından çay poşetini bardağın içerisinden çıkararak buzdolabına atın. Soğuduğundan emin olmanız için 5 dakika gibi bir süre yeterli olacaktır. Akabinde çay poşetini vajinanın içerisine yerleştirerek elinizle sıkmak suretiyle papatya çayının vajinal kanallara zerk olmasını sağlayın. Vajina enfeksiyonlarına ve alerjilerine iyi gelecektir. Her gün iki kez olmak üzere sabah ve akşam uygulanabilir.

 • Su Tüketimi Önemli

Vajina şişmesinin temel sebebi vajinada bulunan iltihap, iltihap kaynaklı bir enfeksiyon ise bunun vücuttan atılması gerekir. Dolayısıyla günde 10-12 bardak su tüketmek sağlıklı bir yaşam için en önemli kriterlerin başında gelir. Bol su içerek vajina şişmesine çare bulabilirsiniz.

 • Vajinaya Yoğurt Tedavisi Yapılışı

Doğal antibiyotik olarak anılan yoğurt iki aşamada pozitif bir süreç yaratır. Vücudumuza zararlı olan bakterilerle savaşarak onları yok eden yoğurt aynı zamanda faydalı bakterilerin de hızla artmasına olanak sağlar. Enfeksiyon ve benzer sebeplerden pH dengesi bozulmuş olan vajinanın yeniden normal pH derecesine ulaşmasını mümkün hale getirir. Uygulama için yoğurdu vajinanıza sürmeli birkaç saat bekletmelisiniz. Birkaç saatlik bekleme süresinin ardından vajinanızı güzelce bol suyla yıkayarak temizlemeyi ihmal etmeyin. Vajina şişmesi şikâyeti olanların günde iki kez yoğurt ile vajina tedavisi yapması tavsiye edilir.

S8X1nU4B

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir