Ödem Atmanın En Kolay Yolu! İdrar ile Atmak Mümkün mü?

Ödem Atmanın En Kolay Yolu! İdrar ile Atmak Mümkün mü?Vücudun farklı bölgelerinde yer alan dokularda sıvı birikmesiyle görülen şişkinlikler ödemlerdir. Ödemlerin oluşmasının altında birçok farklı sebep yatar. Vücutta en sık görüldüğü yerler bacak, ayak, kollar, eller ve bel bölgesidir. Kullanılan ilaçlar, hareketsizlik, kilo, hamilelik, enfeksiyon ve daha birçok problem Vücutta ödem problemini oluşturur.

Ödem tanısını koymak için ufak bir muayene ve hastanın yaşam tarzını dinlemek çoğu zaman yeterlidir. Bazı durumlarda tahlil veya analizler de gerekli olabilmektedir.

Vücudunuzda bulunan gereksiz sıvının yarattığı ödemi atmanın en kolay yolu beslenmenize dikkat etmektir. Yapacağınız ufak değişiklikler ile ödemlerinizden kurtulabilirsiniz. Sizleri düzenli bir hayat yaşamaya zorlayan ödem problemini çözmeniz için bilmeniz gereken tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor.

Ödem Nasıl Atılır?
Ödem Atmanın En Kolay Yolu

Ödem Nasıl Atılır?

Ödem atmanın en kolay yolu vücutta bol su tüketmek ve hareket etmektir. Soydum tüketimini azaltmak gerekir. Gün içerisinde alınan besinlere dikkat edilmelidir. Ödem atıcı besinler tüketilmelidir. Salatalık, maydanoz, avokado, bitkisel çaylar, yeşil sebzeler, karanfil ve tarçın, kiraz sapı çayı, ananas vücuttaki ödemi atmada faydalı yiyeceklerdir.

Ödem nasıl atılır merak edilen konulardan biridir. Düzenli egzersiz, yürüyüş yapmak vücutta biriken ödemin çözülmesine yardımcı olmaktadır. İmkanı olanlar yüksek tempolu sporlar yapabilirler. Terlemeniz vücudunuzda biriken ödemi atmanızı hızlandıracaktır.

Ödem Atmanın Yolları
Ödem Atmanın Yolları

Ödem Atmanın Yolları

Vücutta bulunan ödemlerin nasıl atılacağı konusunda etraflıca bilgiyi şu şekilde paylaşabiliriz:

 1. Tuzu Azaltmak: Yemeklere konulan fazla tuzun lezzetine alışmış olsak da vücudumuz için zararlıdır.Sık ve ayarsız tüketildiğinde ödem oluşturmaktadır. Vücudunuzdaki ödemden kurtulmak için ekstra tuz ilave etmeyin ve yemeklerinizi pişirirken tuzdan olabildiğince kaçının.
 2. Ödemi Azaltan Yiyecekler Tüketmek: Ödem atmanın en kolay yolu düzenli beslenmekten geçmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz yiyecekleri yeterli miktarda tüketmek ödem atmanın yolları arasındadır.
 3. Stresi Azaltmak: Toplumumuzda sıklıkla rastlanan problem beraberinde vücutta biriken ödemi getirmektedir. Vücut uzun dönem stres altında kaldığında kortizol hormon seviyesi yükselir. Kortizol hormonu vücutta suyun birikmesine ve buna bağlı kilo oluşmasına sebep olur. Çoğu insan strese bağlı olarak yemek yeme düzenini de bozmaktadır. Stressiz bir hayat yaşamak çağımızda kolay ve mümkün olmasa da elinizden geldiğince azaltmaya çalışmalısınız.
 4. Düzenli Uyku: Rahat ve kaliteli bir uyku hayatınızın tümünü etkilemektedir. Uyku, böbreklerin çalışma potansiyelini arttırarak sodyum ve su dengesini korur. Yeterli ve kaliteli bir uyku hayat düzeniniz ve vücut sağlığınız için çok önemlidir.
 5. Sıvı Tüketimi: Vücudunuzun önemli dengesini oluşturan su ve sıvı tüketimi bu konuda da kendisini esirgememektedir. Su içme alışkanlığınız yoksa yazımızın devamında yer alan içecekler ile vücudunuzun sıvı dengesini koruyabilirsiniz.
En Hızlı Ödem Nasıl Atılır?
En Hızlı Ödem Nasıl Atılır?

En Hızlı Ödem Nasıl Atılır?

Her konuda olduğu gibi ödem atmanın kolay en yolu için de sizlere İgrus olarak doğal ve bitkisel yolları önereceğiniz. En hızlı ödem nasıl atılır diyorsanız:

 • Ödem atmanın en hızlı yollarından biri aç karnına yoğurt yemektir. Sabahları kahvaltıdan önce ya da kahvaltı yerine yoğurt tüketebilirsiniz. İçerisine maydanoz katmanız ödem atmanızı hızlandıracaktır.
 • Bol bol ananas tüketin.
 • Vücudunuzun ihtiyacı olacak kadar günde en az 2-3 litre su için. Suyunuzun içerisine limon, tarçın, salatalık gibi besinler katabilirsiniz.
 • Karbonhidratı azaltın. Hamurlu yiyeceklerden uzak durun.
 • Asitli, yüksek şekerli, gazlı ve katkı maddesi içeren besinlerden uzak durun.
 • Yüksek kalorili tatlıları beslenme rutininizden çıkartın.

Ödem Atmak İçin Ne İçmeli?

Hızlı ve kolay ödem atmanın en bilindik yolu bol sıvı tüketimidir. Bol su tüketiminin yanında taze sıkılmış sebze ve meyveler sıklıkla içilebilir.

Ödem atmak için ne içilmeli derseniz şunları diyebiliriz: Nar suyu, ananas suyu, yeşil çay, kaynatılmış maydanoz suyu, sıkılmış salatalık ve yeşil elma suyu ödem atmayı kolaylaştıran ilk sıradaki içeceklerdir.

İdrarla Atılır Mı?

Ödem İdrarla Atılır Mı?

Ödem idrarla atılır mı sorusunun cevabı evettir. Ödemi vücuttan atmak için bilinen iki yöntem vardır. Bunlardan biri idrar yoluyla vücuttan atmak olurken diğeri terleyerek atmaktır. Tükettiğiniz ödem söktürücü sıvılar ile biriken ödemi idrar yoluyla vücudunuzdan atacaksınız. İlk zamanlarda idrarınızda renk değişikliği gözlemleyebilirsiniz.

Yüzdeki Ödem Nasıl Atılır?

Yüzdeki ödem nasıl atılır sorusu da önemlidir. Bu ödemler  genellikle yanak ve gıdı bölgesinde görülür. Estetik açıdan hoş bir görünüm yaratmayan ödemden kurtulmak mümkündür. Düzenli olarak yüz masajı uygulamak, iyi beslenmek, spor yapmak yüzünüzdeki ödemi atmanız için faydalı olacaktır.

Karın Bölgesinde Ödem Nasıl Atılır?

Karın bölgesinde ödem nasıl atılır diyorsanız birtakım yollar izleyebilirsiniz. Vücudunuzda oluşan ve istenmeyen ödemler sizleri sağlıklı ve düzenli bir hayat yaşamaya itmektedir. Sağlıklı beslenen, iyi uyuyan ve spor yapan kişilerde ödem görülmez. Sizlerin de vücudunuzdaki ödemlerden kurtulması için hayatını böyle şekillendirmesi gerekir.

Karnınızdaki ödem için yeşil sebzeler tüketmek, karnı düzleştirici sporlar yapmak, maydanoz, salatalık gibi yiyecekleri tüketmeniz gerekir. Kış aylarında başlayacağınız ödem detoksu ile yaz aylarına güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

ayaktan nasıl atılır

Ayaktaki Ödem Nasıl Atılır?

Ayaktaki ödem nasıl atılır sorusuna yanıt da bu yazımızda. atmanın en kolay ve etkili yolu bol bol yürüyüş sağlığınız elverişli ise koşu yapmanızdır. Yukarı da yer alan ödem atmanın en kolay yolu ile ilgili tüm süreçleri yaptığınızda yanına birde uzun ve sık yürüyüşleri eklediğinizde ayaklarınızdaki ödemlerden kurtulacaksınız. Ayaktaki ödemler genellikle hamilelik döneminde oluşur. Ödemin etkisiyle büyüyen ayak numaraları da öylece kalmaktadır. Bundan kurtulmanın en etkili yolu yürüyüş ve beslenmedir.

50731