Ödem Nedenleri ve Tedavisi

Ödem oluşumu daha çok kadınlarda rastlanan bir durumdur genelde yüzüğünüzün sabah kalktığınızda parmaklarınızdan çıkmaması, çoraplarınızın bacaklarda iz bırakm..

Ödem oluşumu daha çok kadınlarda rastlanan bir durumdur genelde yüzüğünüzün sabah kalktığınızda parmaklarınızdan çıkmaması, çoraplarınızın bacaklarda iz bırakması, ayakkabılarınızın dar gelmesi ve kıyafetlerinizin aniden dar gelmesi gibi bulgularla kendini göstermektedir.

İçeriğimizde ve Ödem Ödem Nedenleri Ödem Tedavisi Ödem Belirtileri Ödem Çeşitleri Ödem Hastalığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Ödem kadınların hamilelikle de sıkça rastladıkları bir rahatsızlıktır fakat hamilelikte yaşanan dolaşım bozukluğu ya da ciddi hastalıklardan biri zehirlenmeyi işaret etmektedir.


Ödem genelde insanların çoğunda görülen geçici bir durumdur fakat ödem kadınların daha sık yaşadığı bir olaydır. Vücutta sıvı birikimi olarak bilinen fakat tanımlanan ve bazen de bazen de ciddi hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkan bir bulgu olarak dikkate alınması gereken bir durumdur. Ödem vücudun dokuları arasındaki bölmelerde ya da vücut boşluklarında sıvı birikiminin oluşmasıyla ortaya çıkar.

Ödem kişilerde kendini ellerde, bacaklarda, ayaklarda ve yüzünde oluşan şişliklerle tanımlayabilir. Bu şişmeler gerilen cilt yapısından dolayı ağrılar oluşturabilir.

Ödem yaşayan kişilerin mutlaka ödem sıklığını ya da buna neden olan durumlara dikkat etmesi ve takip geliştirmesi gerekmektedir. Her sabah uyandığınızda şişlikler yaşıyorsanız doktora giderek altında yatan nedenlerin araştırılmasını sağlamalısınız.

Ödem oluşumu genelde yaşam tarzınızla da gelişen bir durumdur. Beslenmenizde aşırı tuz tüketimi yapıyorsanız vücut su tutarak bu suyu atamayarak doku içinde birikmesine neden olmaktadır.

Yetersiz ve mineral eksikliği yaşayan kişilerde de oldukça sık yaşanır ödem. Yaşam tarzınızda spor yapmıyorsanız ya da tamamen hareketsiz biriyseniz ödem oluşumu da kaçınılmaz demektir. Yine beslenmeye yani aşırı karbonhidratlı yiyecekler ile beslenmeye bağlı ortaya çıkar. Kadınlarda sıkça yaşanan adet dönemi öncesi ödem oluşumu gelişmektedir. Günümüzde yaşam tarzına bağlı stres ya da uykusuzluklarda ödem oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir.

Hormon ilaçları ya da kortizon kullanımına bağlı gelişen ödem oluşumu gerçekleşmektedir. Yaşam tarzınızda beslenmeniz ve su tüketiminize önem göstermelisiniz obezite hastalığında da ödem durumu sıkça yaşanan bir rahatsızlıktır aynı kiloda kalmaya özen göstermelisiniz.

Bu ödem gelişmeleri yaşam tarzınız sebebiyle ortaya çıkan hastalık gelişimi olmadan ortaya çıkan ödemin tarifidir. Ödem bazı hastalıklarında belirtisi olabilir. Ödem özelliklede böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği, kalp kapağı hastalıkları, periferal vasküler hastalıkları, karaciğer hastalığı, flebit, varisler, lenf drenaj yetersizliği, yanık, inmobilite gibi hastalıkların bulguları olarak gelişebilir.


Ödem yaşam tarzınıza bağlı gelişiyorsa bunu takip edip önlemler aldığınızda ödemden kurtulabilirsiniz. Ödem bir hastalığı işaret ediyorsa belirtileri saptanarak hastalığın tedavisiyle ortadan kalkacak bir rahatsızlıktır.

96379