Yaz Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yaz Mevsimi

Yaz Mevsimi, ilkbahar ayından sonra gelir ve yaz bittiğinde de ardından sonbahar gelir. Senenin bu mevsiminde; günler sıcak ve uzun olur, yazı ise geceler diğer mevsimlere göre çok kısadır. Güneş etkisini fazlaca gösterir ve canlılar dışarı çıkmaya başlar.

Tatile gitmek, deniz kenarında vakit geçirmek ve güneşlenmek için en iyi zaman olduğu için herkes yazı sever, tabii bunaltıcı sıcaklardan nefret edenler hariç. Açık havada spor yapmak, aile ve arkadaşlarla vakit geçirmek, piknik yapmak için harika bir zaman. Yılın bu zamanında herkes kendini daha mutlu hisseder çünkü kalın giysiler giymenize gerek yoktur ve gece bile yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Yaz Mevsiminde Değişimler

Doğa

Yaz mevsiminde doğa parlak renklerle doludur, etraftaki her şey çiçek açar, kuşlar şarkı söyler ve etrafınızdaki doğanın güzelleştiğini görebilirsiniz.

Bitkiler ve ağaçlar meyve veriyor, farklı renklerle bir sürü çiçek açıyor ve herkes havada harika kokuyu hissedebiliyor. Havanın mükemmel olduğu sıcak günler hayvanların üremesini sağlar!

Bu dönemde günler gerçekten uzun ve geceler sıcak ve kısa, bu da herkesin dışarıda olmak için daha fazla zamanı olduğu ve yaz mevsiminin tadını çıkaracağı anlamına geliyor!

Yaz Olayları

Yaz mevsiminde en aktif olan güneştir, yani doğadaki her şey yaşamı, üremeyi ve beslenmeyi desteklemek için güneşten çok fazla enerji alır. Yaz günlerinin sıcaklığı, hayvanlar ve bitki faaliyetleri için yaşam boyu koşullar yaratır.

Bu mevsimde bazı bölgelerde zamanlar fırtınalar da görünebilir. Bu sıcak mevsimde doğanın canlılığını koruması ve ekinlerin hızlıca ve sağlıklı büyümesine, son olarak da hasat edilmesine yardımcı olur.

Biliyor musun, o yaz gökkuşağını görmek için en iyi mevsim! Bu şaşırtıcı ve gerçekten güzel fenomen, güneş ışınlarının ve suyun şbirliği ile yaratılmıştır.

Bitkiler

Bildiğiniz gibi yaz, bitkilerin ve çiçeklerin büyüyüp çiçek açması için en iyi zamandır! Sıcak hava ve güneşli günler nedeniyle çok hızlı büyüyorlar ve aynı zamanda dağılma şansları da var! Rüzgar, bitkilerin tohumlarını saçmasına yardımcı olur ve tüm doğanın refahında büyük rol oynar.

Ayrıca yaz aylarında güneş ışığı bitkiler ve ağaçlar için çok önemlidir, çünkü fotosentez için mükemmel koşullara sahiptirler. Bu süreçte bitkiler faydalı besinler alır ve sonrasında bizler de nefes almak için temiz hava alırız.

En popüler yaz çiçeği Begonya’dır, iri ve rengarenk çiçekleri nedeniyle herkes bu güzel bitkileri sever ve tüm yaz boyunca güneşte olduğu gibi gölgede de yaşayabilirler.

Lobelia, küçük çiçeklerden harika bir şelale oluşturabilen ve bahçelerde gerçekten güzel görünen yıllık yaz çiçeğidir. Her zaman mavi ve menekşe renkleri ile güzelleşir!

Ayrıca yaz, fasulye, kereviz, mısır, salatalık, edamame, brokoli, bamya, kavun ve patlıcan gibi bazı sebzelerin ekimi için en uygun zamandır.

Hayvanlar

Yaz döneminde hayvanlar faaliyetlerinin zirvesine sahiptir. Avlanmaya giderler, çoğalırlar ve elbette yılın bu zamanında, kış ve sonbaharda onlar için gerçekten gerekli olacak olan enerjiyi depolamaya başlarlar.

Hayvanlar için yaz, yılın en iyi zamanlarından biridir. Yiyecekleri çoktur, yaşayacak yerleri vardır ve sıcak hava nedeniyle özel bir barınağa ihtiyaç duymazlar.

Kuşlar

Yaz mevsiminde kuşlar en aktif üreme dönemine sahiptir. Onlar da yuva yapıyor ve yeni nesle hayat verecek yer arıyorlar. Kuşlar civcivler için yiyecek ararlar ve havaların ısınması onlar için kolaydır.

Ayrıca yaz sonunda kuşlarda yeni tüyler çıkmaya başlar. Bu, kışın kendilerini daha rahat ve sıcak hissetmelerine yardımcı olacaktır. Kuşların ayrıca soğuduğunda daha fazla enerjiye sahip olmaları için vücutlarındaki yağ seviyesini artırmaları gerekir.

Toprak

Yaz gündönümü, her yıl 20 veya 21 Haziran’da Kuzey Yarımküreye düşen en uzun gündüz saatlerine sahip gündür.

Kuzey Yarımkürede Haziran gündönümü yaz gündönümüdür. Güney Yarımkürede, kış gündönümü, gün ışığının en kısa olduğu gündür.

Yaz gündönümünde gün yılın en uzun, gece ise en kısadır.

Kuzey yarımküre

Bildiğiniz gibi, Kuzey Yarımküre, Ekvator’un kuzeyinde bulunan Dünya’nın bir parçasıdır. Burada Yaz 1 Haziran’da gelir ve 31 Ağustos’ta sona erer. En sıcak ay Temmuz’dur, çünkü bu zamanda Dünya daha fazla düz güneş ışığı alır.

Güney Yarımküre

Güney Yarımküre konumu, Ekvator’a Dünya’nın güney kısmıdır. Buradaki mevsimler, Kuzey Yarımküre mevsimlerinin tersidir. Yaz 1 Aralık’ta başlar ve 28 Şubat’ta biter. Yıl Sıçrama ise – 29 Şubat. Ve Güney Yarımküre ülkelerinde, örneğin Avustralya, Yeni Zelanda, Şili’de kış yaz mevsimindedir (Haziran-Ağustos) ve hatta biraz kar yağabilir.

8win5ZT4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir