İlkbahar Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlkbahar Mevsimi

Bahar, Dünya’da kıştan sonra gelen ve yazı haber veren dört mevsimden biridir. Yılın bu zamanında günler uzar ve hava daha iyi, daha sıcak olur. Baharın gelişi yeniden doğuş demektir. Doğanın yeniden doğuşu, birçok hayvan kış uykusundan uyanır ve üreme dönemine girer. Ayrıca pek çok kuş, hava sıcaklıkları nedeniyle evlerine geri döner.

İlkbahar
İlkbahar Mevsimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bahar mevsimi daha fazla açık havada yürümek ve dışarıda, doğada vakit geçirmek demektir ve ayrıca yılın bu zamanı meditasyon için en iyisidir: Endişeleri unutun, zihninizi temizleyin ve sadece doğanın güzelliğine ve sesine konsantre olun.

İlkbahar Mevsimi Özellikleri

 • Geçiş mevsimidir,
 • Hava sıcaklığı artar, ılık ve esintili hava hâkim olur,
 • Daha fazla güneş ışığı vardır, toprak, su, hava ısınır,
 • Sıcaklık farklılıkları ve basınç farklılıkları azalır,
 • Kuşlar evine döner,
 • Her yerde yavru hayvanlar görünmeye başlar,
 • Suç oranlarında azalışlar yaşanır,
 • Açık havada gezmek, piknik yapmak mümkündür,
 • Ağaçlar yeniden yeşillenir,
 • Bitkiler karbondioksiti emer, oksijen verir,
 • Lezzetli ve taze ürünler bulmak mümkündür,
 • Farklı renkte çiçekler açmaya başlar.

İlkbaharda Yaşanan Değişimler

İlkbaharda Doğa

Bahar mevsiminin geldiğinin ilk işareti karların erimesi ve kardelen denilen çok güzel ilk çiçeklerin ortaya çıkmasıdır. Ayrıca kuşlar yerleşim yerlerine dönerek yeni ağlarını kurmaya başlarlar.

Farklı türde bitkiler, ağaçlar yeşermeye, büyümeye başlar, taze yeşil yapraklar kendini gösterir, çiçekler ise farklı bir hava katar. Çiçekler açıyor ve herkes bu muhteşem kokuyu havada hissedebilecek ve çiçeklerinin güzelliğinin tadını çıkarabilecek!

Günler uzar ve geceler kısalır, bu da dışarıda olmak için daha fazla zamanımız olduğu anlamına gelir!

Bahar Olayları

İlkbaharın en bilinen olayları karın erimesi, taşması, tomurcukların ağaç ve çalılarda belirmesidir.

Ayrıca gök gürültülü fırtınalara hazır olun, ancak uzun sürmeyecek ve yağmurdan sonra muhteşem bir gökkuşağını beklemeyecekler!

İlkbahar mevsimi her zaman benzersiz ve sıra dışı formlarla gökyüzüne rüzgârlar ve çok sayıda bulut getirir, bu yüzden sadece yukarı bakın ve hayal gücünüzü kullanarak bulutların nasıl göründüğünü tahmin etmeye çalışın.

Baharın bir diğer ana şarkısı çözülmedir. Her zamanki gibi bunu ağaçların yanında ve tarlalarda görebilirsiniz.

Bitkiler

Bildiğiniz gibi, bahar doğanın yenilenme zamanıdır, yılın bu zamanında her gün daha fazla yeni çiçek ve diğer bitkiler göreceksiniz. İlkbahar mevsiminde çiçekler, soğan veya tomurcuklardan sonra çiçek açar. Ağaçlarda ve çalılarda yeni, yeşil ve taze yapraklar görünecek, çimenler her gün daha yeşil ve daha yeşil olacak.

İlginç gerçek! Baharın geleneksel ilk çiçeği, ilk gül anlamı da taşıyan çuha çiçeğidir. Bu çiçeğin çiçeklenme dönemi pembe, mor, sarı, beyaz ve hatta mavi gibi farklı ve parlak renklerden oluşur.

İlkbaharın başlarında ortaya çıkan bir başka harika çiçek, güneşe benzeyen parlak sarı bir renk getiren Eranthis’tir!

Hercai Menekşe, bu mevsimin ilk günlerinden görebildiğimiz bir yıllık Bahar çiçeğidir. Birkaç rengi ve parlak ortası var. Bu muhteşem çiçeği bir yere dikin, evinizde bir köşeye koyun ve sizi her gün memnun edecek.

Ayrıca bahar, örneğin roka, havuç, pancar, turp, lahana, brokoli, karnabahar, domates ve patlıcan gibi bazı sebzelerin ekimi için en uygun zamandır.

Hayvanlar

Birçok hayvan kış uykusundan uyanır. Kış döneminde uyuyarak enerji tasarrufu yaptılar ve baharın gelmesiyle birlikte yeni hayata ve mevsime hazırlar!

İlkbaharda çoğu hayvanın yenilerini doğuran bir üreme dönemi vardır. Bu neden daha çok ilkbaharda oluyor? Bitki büyümesi, daha sıcak ve hoş hava ve elbette yeni doğan hayvanlar için daha iyi koşullar nedeniyle daha fazla yiyecek var.

Kuşlar

İlkbaharda birçok kuş ötmeye başlar, bu şekilde bir eş bulmaya ve yuva yapmaya başlarlar. Yılın bu zamanı bunun için en uygun zamandır. İlkbaharda her yerde yuva için malzeme bulabilirler: kuru ot, yosun ve diğer…  Ayrıca yiyecek bulmaları daha kolaydır.

Ancak kuşların tüm baharatları kendi evlerini yaratmayı sevmez. Örneğin guguk kuşu yuva yapmaz, bu tür kuşlar başka bir kuş yuvasına yumurtlamayı tercih eder.

Toprak

Vernal ekinoksu (Mart ekinoksu) – Kuzey Yarımkürede, bu, Güneş’in göksel kürenin güney yarımküresinden kuzeye geçtiği andır. Güney Yarımkürede, aksine, Eylül ekinoksu ilkbahar olarak kabul edilir ve Mart ekinoksu sonbahar olarak kabul edilir. Ekinoks gününde, ekvatordan bakıldığında Güneş kesinlikle doğudan doğar ve batıdan batar.

Yeryüzündeki ilkbahar ekinoksu (ve sonbahar ekinoksu) gününde, dünyanın kutupları hariç, gün neredeyse geceye eşittir. İlkbahar ekinoksu 19 Mart kadar erken veya 21 Mart kadar geç olabilir.

Kuzey yarımküre

Bildiğiniz gibi, Kuzey Yarımküre, Ekvator’un kuzeyinde bulunan Dünya’nın bir parçasıdır. Burada Bahar 1 Mart’ta geliyor ve 31 Mayıs’ta bitiyor. Mayıs ayı boyunca Dünya’nın bu kısmı daha fazla doğrudan güneş ışığı alır.

Güney Yarımküre

Güney Yarımküre konumu, Ekvator’a Dünya’nın güney kısmıdır. Buradaki mevsimler, Kuzey Yarımküre mevsimlerinin tersidir. Bahar 1 Eylül tarihi itibariyle başlar ve 30 Kasım itibariyle sona erer.

Nevruz

Orta Asya’da kutlanan Nevruz, yeni yaşamı, doğanın yeniden doğuşunu ve yeni başlangıçları simgeler. Bu gün insanlar her zaman evlerini temizler ve farklı özelleştirilmiş geçit törenlerine katılır, aileleri ve arkadaşlarıyla tanışır, kafe ve restoranlarda yemek yemeye gider.

Bahar mevsimi doğa için olduğu kadar insan hayatı için de çok önemlidir. Yeni bir şeyler yapmaya başlamanın, doğayla vakit geçirmenin ve eğlenmenin tam zamanı!

Bahar Yaratıcılığı Artırıyor

Aynı Michigan Üniversitesi araştırması, güneşli bahar havasında dışarıda vakit geçirmenin sadece bir ruh hali güçlendirici olmadığını, aslında insanların düşünme şeklini değiştirebileceğini buldu. Araştırmacılar, açık havada olmanın katılımcıların zihinlerini genişlettiğini ve onları yeni bilgilere ve yaratıcı düşüncelere daha açık hale getirdiğini buldu. Projelerinizi bahar aylarında hazırlayabilirsiniz.

MHJYbrpT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir