Vajinada Neden Sivilce Çıkar? Vajina Sivilcelerine Bitkisel Çözüm

Sivilce cilt dokusunun her noktasında görülebilecek bir problemdir. Vajinada ve vajina içerisinde de sivilce oluşumu son derece mümkündür. Hatta bunun sebepleri arasında stres gibi psikolojik faktörlerin yanı sıra farklı alternatiflere de rastlamak mümkündür.

Bu makalede ve Vajinada Sivilce Sivilce Nedenleri Vajina Sivilceleri Bitkisel Çözüm Vajina Sivilceleri Tedavi hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Vajinada
Vajinada Neden Sivilce Çıkar? Vajina Sivilcelerine Bitkisel Çözüm

Vajinada Sivilce Çıkmasının Nedenleri

Vajinada sivilce çıkması durumunda buna neden olan faktör tespit edilip ona göre tedavi edilmelidir. Keza çok sayıda sebebe bağlı olarak vajina içerisinde sivilce çıkabilir.

 • Ter

Terlemek özellikle genital bölgelerde kaçınılmaz bir durumdur. Kilot tam olarak vajinanın üzerini örter ve dolayısıyla nefes almasını engeller. Terlemeye sebep olan bu durum zamanla gözeneklerin kapanmasına ve bu tıkalı gözenekler sebebiyle sivilce oluşumuna neden olur.

 • İç Çamaşırı Bedeni

Çok sıkı ve cilde yapışan iç çamaşırları giymek ciddi anlamda zararlıdır. Özellikle terlemeyi tetiklemesi ile beraber sivilce oluşumunda etkilidir.

 • Hormon Değişiklikleri

Hormonların değişimiyle beraber sebum üretimi maksimum noktalara ulaşabilir. Sebum üretimindeki artış ise sivilcelerin çoğalması anlamına gelir.

 • Kıl Kökü İltihabı (Folikülit)

Kıl kökleri genital bölgede mevcuttur. Buna bağlı olarak sıkan iç çamaşırları giymek, terleten iç çamaşırları tercih etmek, nefes almayan çamaşırlar giymek ve tahrişe sebep olmak kıl köklerinde oluşabilecek iltihaplara kapıyı aralar. Aynı zamanda hijyenik olmayan bir küvet kullanarak duş almaktan genital bölgedeki kılların çok sık tıraş edilmesine kadar çok sayıda etken de Folikülit nedenleri arasında sayılmaktadır. Folikülit ise çok miktarda vajina sivilcesine yol açabilmektedir.

 • Regl Sivilceleri

Adet dönemi sivilcesi olarak anılan ve aslında her zaman görülmeyen bu sivilceler geçicidir. Zira adet dönemiyle beraber görülür ve adet dönemi bittiğinde kaybolurlar. En büyük sebeplerden birisi hali hazırda iç çamaşırından dolayı havasız kalan vajinanın ped ile beraber daha da havasız kalması, daha fazla terlemesi ve daha sıcak bir ortamda bulunmasıdır.

 • Kontakt Dermatit

Kontakt dermatit olanlarda genital bölgede sivilce görülmesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Zira kontakt dermatit cilt ile temas eden herhangi bir şeye cildin reaksiyon göstermesi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden bazen iç çamaşırı, bazen kullanılan temizlik ürünü kontakt dermatitten ötürü vajinada sivilce yapabilir. Kontakt dermatit için reaksiyon türleri arasında şunlar çok sık karşılaşılanlardır.

 1. Parfüm, deodorant, losyon, solüsyon ve pudra gibi kozmetik ürünler
 2. Regl döneminde kullanılan hijyenik ped ve tamponlar
 3. Prezervatif, kayganlaştırıcı veya benzer cinsel uyarıcı ürünler
 4. Koku içerikli köpükler, sabunlar, jeller ve şampuanlar
 5. Vajina temizliği için kullanılan antiseptik ürünler
 6. Reçetesiz satılan genital bölge ilaçları

Vajinada Çıkan Sivilce İçin Bitkisel Tedavi

Vajinada sivilce nasıl geçer diye merak edenlere doktor muayenesi ve reçete edilen ilaçların haricinde alternatif doğal metotlardan da bahsedebiliriz.

 • Lavanta Yağı

Lavanta yağı özellikle antiseptik oluşuyla beraber pek çok cilt rahatsızlığı için kullanılmaktadır. Bilhassa cildi tahriş olan ve hassas yapıda olanlar için kurtarıcı rol üstlenmektedir. Lavanta yağını vajina sivilcesi için de kullanmakta bir sakınca yoktur. Vajinanızı iyice temizledikten sonra kurulayıp ardından bir damla kadar lavanta yağını sivilce çıkan noktaya masaj yaparak uygulayın. Lavanta yağı gün içerisinde 2-3 kez tekrar tekrar uygulanabilir. Bu sivilce tamamıyla yok olana kadar sürdürülebilir.

 • Neem Yağı

Neem yağı enfeksiyonlara karşı son derece etkilidir. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar için ciddi bir doğal çözüme dönüşmüştür. Sivilcelere karşı da etkili olduğu bilinir. Pamuğu neem yağının içerisine batırarak vajinada çıkan sivilcenin üzerine sürerek uygulayın. Her gece yatmadan evvel uygulamanız halinde kısa sürede sivilceden kurtulabilirsiniz.

 • Çay Ağacı Yağı

Anti-septik ve anti-bakteriyel bir yağ olmasının yanı sıra pek çok rahatsızlık için de çay ağacı yağı kullanılabiliyor. Mantar enfeksiyonu, cilt enfeksiyonu ve saçkıranın yanı sıra sivilce tedavisinde de tercih edilebilmektedir. Uygulama aşamasında yalnızca bir damla çay ağacı yağını bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağının içerisine ilave edin. Güzelce karıştırdıktan sonra vajina üzerinde bulunan sivilceye uygulayın. Sivilce geçene kadar günde 2-3 kez tekrarlayabilirsiniz.

 • Elma Sirkesi

Elma sirkesi pek çok alanda kullanılan anti-bakteriyel ve anti-fungal özelliğe sahiptir. Cildin pH dengesini koruduğu gibi farklı sağlık problemlerine de iyi gelmektedir. Bu bağlamda uygularken bir bardak elma sirkesinin içerisine aynı miktarda su eklemeniz gerekecektir. Bu karışımla vajinanızı güzelce yıkayarak sivilce olan bölgeyi de temizlemiş olursunuz. Günde 3-4 kez uygulanmasında dahi herhangi bir sakınca olmadığı gibi normal zamanlarda da vajina temizliği için kullanılabilir.

 • Sıcak Kompres

Sıcak kompres uygulaması vücudumuzun pek çok noktasında işe yaramaktadır. Sıcak suyun içerisine steril bir bezi batırarak iyice ıslattıktan sonra suyunu sıkıyoruz. Böylece sıcak bir havluya sahip olmuş oluyoruz. Bu sıcak havluyu vajinamıza koyarak özellikle sivilcenin üzerine denk getirerek birkaç dakika kadar bekletiyoruz. Havlu soğuduğunda işlemi tekrarlamak için havluyu tekrar ıslatıp tekrardan sıkarak uygulayabiliriz. Günde 2 kez tekrarlamak suretiyle sıcak kompres vajina sivilcelerine karşı olumlu sonuçlar verir.

 • Epsom Tuzu

Aynı zamanda İngiliz tuzu olarak da bilinen doğal arındırıcıyı kullanarak vücudunuzdaki pek çok noktadaki yarayı iyileştirebilirsiniz. Kuru cilt tedavisinde de kullanılmaktadır. Eğer küvetiniz varsa küvetinizi doldurabilir, banyo yaptığınız suya ekleyebilir veya yalnızca vajinanızı yıkayabilecek kadar bir kabın içerisine koyabilirsiniz. Örneğin bir bardak İngiliz tuzunu bir küvet suyun içerisine atmak doğru kullanım oranıdır. Küveti doldurduktan sonra vajinanız suyla temas edecek şekilde oturarak bir süre bekleyin. Ardından vajinanızı temiz bir havluyla kurulayın ve sivilce geçene kadar epsom tuzu ile arındırma işlemini tekrarlayın. Her gün 2 kez uygulamanızda bir sakınca yoktur.

Bitkisel de olsa her yöntemi uygulamadan önce bir hekimin onayını almalısınız.

kozrcYEX

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir