Timsah Yumurtası Yenir mi? Yemeklerde Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Timsah yumurtası kahvaltılar yenir ama fazla tüketilmemelidir. Kalbe ve kolesterole iyi gelen faydaları vardır. Hafta 3 taneden fazlası zararlıdır.

Timsah yumurtası

Timsah yumurtası, büyük yapıya sahip kabukları sert olan bir yumurta türüdür.  120-140 gram ağırlığı olmaktadır. Besin değeri açısından zengin olduğu için faydalarını görebilmek için tüketilmektedir. Kahvaltılarda haşlanarak ya da kızartılarak tercih edilebilir

İçeriğimizde ve Timsah Yumurtası Timsah Yumurtası Yenir mi Timsah Yumurtası Kullanımı Timsah Yumurtası Yemek konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Kokusu biraz ağrı olduğu için kahvaltılarda tüketilmek istenmiyorsa yemeklerin içerisine eklenebilir. Hamur işlerinde, kurabiyelerde, keklerde ve omletlerde kullanıldığında koku kaybolmaktadır

Ülkemizde timsah yumurtasına pek rastlanılmadığı için timsah yumurtası yenir mi konusu insanlar tarafından merak edilmektedir. Ülkemizde en çok tavuk yumurtası tüketilir.

Fakat timsah yumurtasının da inanılmaz faydaları bulunur ve mutlaka düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Düzenli kullanımda kısa zaman içerisinde sağlığı olumlu yönde etkiler.

Timsah yumurtası nasıl saklanır?

Timsah yumurtası özellikle beyin ağlığına çok iyi gelir ve bu sebeple kullanılır. Genelde hamur işlerinde tercih edilir. Hamur işlerinde tercih edilmesinin nedeni kokusunun kaybolmasıdır. Timsah yumurtası nasıl saklanır?

Timsah yumurtasını saklamak için serin ve güneş görmeyen bir yer tercih edilmelidir. Güneş görmeyen ve seri yerde uzun bir süre muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığında bekletilecek ise bir hafta içerisinde tüketilmelidir. Özellikle yaz mevsiminde sıcak çok odluğu için timsah yumurtası kısa zamanda bozulabilir

Timsah yumurtası buzdolabında saklanır ise daha sağlıklı olmaktadır. Buzdolabında uzun sür muhafaza edilmelidir. Buzdolabında 1 aya kadar bayatlamadan kullanılır.

Dilediğiniz yemeğin içerisine istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Fakat günde1 adetten fazlasının tüketilmesinin yan etkileri olabilir. Cönkü besin değeri açısından yüksek seviyededir.

Timsah yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır?

Timsah yumurtası ülkemizde çok fazla duyulan bir yumurta değildir. Fakat tüketildiğinde yararlarını kısa zamanda ortaya çıkarır. Peki, timsah yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır? Yemeklerde kullanılacağı zaman hamur işi, kek ve kurabiyelerin içerisine eklenebilir.

Tavuk yumurtasını ne kadar ekliyorsanız daha az timsah yumurtası eklemeniz tavsiye edilir. Örneğin tavuk yumurtası 2 tane ekliyorsanız timsah yumurtasından 1 adet kullanmalısınız

Aynı zamanda timsah yumurtası kahvaltılarda tüketilebilen bir besindir. İster kızartarak ister haşlayarak isterseniz de omlet şeklinde tüketimini yapabilirsiniz. Faydalarını görebilmek için mutlaka düzenli bir şekilde haftada 2 defa tüketilmesi önerilir.

Timsah yumurtası faydaları

Yumurta sağlık açısından faydaları ile bilinir. Fakat timsah yumurtası bilindik bir yumurta değildir. Timsah yumurtasının da inanılmaz faydaları vardır. Bunun için düzenli bir şekilde kullanılması ve vücuda alınması önemlidir. İşte timsah yumurtasının faydaları aşağıdaki gibidir

·       Timsah yumurtası iyi kolesterolün yükselmesini sağlar

·       Çok besleyicidir içericisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. Hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürür.

·       Kalp sağlığına çok iyi gelir ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini en aza indirir. Kalp krizi geçirme ihtimalini en aza indirir

·       Günlük alınması gereken vitaminlerin vücuda alınmasını sağlar. Vücutta vitamin eksikliği var ise, vitamin eksikliğini giderir

·       İçerisinde lutenin ve zeaksatin vardır ve göz sağlığına çok iyi gelerek göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür

·       Demir eksikliğini tedavi eder

·       Tok tutucu özelliği vardır. Zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketilebilir.

·       Bnetin sağlığına çok iyi gelir. Hafıza güçlendirici etkisi vardır. Unutkanlık sorununu ortadan kaldırır

·       İçerisinde d vitamini vardır. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar ve kemik erimesi ihtimalini düşürür

·       Kansere yakalanma oranını düşürür

·       Vücutta bulunan iltihabın giderilmesini engeller

·       Kişiye enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik kalmasını salar

Timsah yumurtası nelere iyi gelir?

Timsah yumurtası kahvaltılarda ve yemeklerde ölçülü bir şekilde tüketilmelidir. Tavuk yumurtasına göre daha büyüktür ve besleyicidir.

Peki, timsah yumurtası nelere iyi gelir? Timsah yumurtası iyi kolesterolün yükselmesini sağlar. Çok besleyicidir içerisinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. H

astalıklara yakalanma ihtimalini düşürür. Kalp sağlığına çok iyi gelir ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma ihtimalini en aza indirir. Kalp krizi geçirme ihtimalini en aza indirir

Günlük alınması gereken vitaminlerin vücuda alınmasını sağlar. Vücutta vitamin eksikliği var ise, vitamin eksikliğini giderir. İçerisinde lutenin ve zeaksatin vardır ve göz sağlığına çok iyi gelerek göz hastalıklarına yakalanma ihtimalini düşürür.

Demir eksikliğini tedavi eder. Tok tutucu özelliği vardır. Zayıflamak isteyen kişiler tarafından tüketilebilir. Bnetin sağlığına çok iyi gelir. Hafıza güçlendirici etkisi vardır. Unutkanlık sorununu ortadan kaldırır

İçerisinde d vitamini vardır. Kemiklerin kuvvetlenmesini sağlar ve kemik erimesi ihtimalini düşürür. Kansere yakalanma oranını düşürür.

Vücutta bulunan iltihabın giderilmesini engeller. Kişiye enerji verir ve kişinin gün boyu enerjik kalmasını salar. Cilt ve saç sağlığına da çok iyi geldiği bilinir. Saçlarda meydana gelen dökülmeleri giderir. Tırnakların kuvvetlenmesini sağlar

Timsah yumurtasının içindeki vitaminler

Timsah yumurtası besin değeri açısından zengindir. İçerisinde bol miktarda k vitamini ve a vitamini bulundurur. Düzenli bir şekilde tüketilmesi önemlidir ve aşırıya kaçılmamalıdır.  Günlük olarak tüketilmemeli ve haftada 2-3 defa tüketilmelidir.

Timsah yumurtası kalorisi

100 gram timsah yumurtasının içerisinde 112 kcal kalori barındırır Bu sebeple fazla tüketilmemeli ve ölçüsü kaçırılmamalıdır. Düzenli tüketildiğinde ve az ölçüde vücuda alındığında inanılma zararlarını ortaya çıkarır. Besleyici olduğu kadar lezzetlidir.

Timsah yumurtası zararları

Timsah yumurtası çok fazla kişi tarafından bilinip tüketilmeyebilir. Fakat besin değeri açısından çok zengindir ve içeriği zengindir. Bu sebeple mutlaka ölçüsü kaçırılmadan tüketilmelidir. Ölçüsü kaçırılmadan tüketildiğinde tam bir mucizevidir ve şifa deposudur. Fazla kullanıldığında zararları ve yan etkileri olabilir.

Çok tüketildiğinde kolesterolün yükselmesine sebep olabilir ve alerji yapabilir. İlk defa tüketecek iseniz mutlaka az tüketmeli ve vücudun herhangi bir tepki verip vermediğine bakılmalıdır.

Eğer alerjik reaksiyon gelişmediyse düzenli bir şekilde haftada 3 defa tüketilebilir. Haftada 3 defadan fazla tüketilmesi zararlı olabilir. Bu sebeple dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

 

 

58183