Ekinezya Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Ekinezya Çayı kış rahatsızlıklarına iyi gelir. Bağışık sistemini güçlendirici faydaları vardır. Günde 2 bardaktan fazlası zararlı olabilir.

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı, geçmişten beri süre gelen kullanımıyla oldukça popüler bir kış çayıdır. Papatyagiller ailesine ait olan bu bitki, oldukça şifalıdır ve her zaman tıbbi amaçlarla kullanılmıştır.

Ekinezya çayı özellikleri şu şekildedir; bitki Amerika’da keşfedilmiş ve bütün dünyaya yayılmıştır. Ekinezyanın boyu 50-150 cm arasındadır. Çiçekleri erguvan rengindedir. Çiçekleri tek tek ya da birden fazla olacak şekilde bir arada açabilir. Çiçek yaprakları 15 adet civarında ve yaklaşık 4 cm uzunluğundadır.

Ekinezyanın çiçekleri mayıs ayından ekim ayına kadar tekrar tekrar toplanabilir. Güneş alan yerlerde kolaylıkla yetişebilir. Ülkemizde de başta Manisa olmak üzere birçok yerde yetiştirilmeye başlanmıştır.

Geçmişte yılan sokması ve şarbon tedavisinde etkili bir rol alan bu bitki, tıptaki gelişmelerde büyük bir paya sahiptir. Günümüzde sıklıkla kış aylarında tüketilir ve soğuk algınlığına karşı çok iyi bir destekçidir.

Ekinezya Çayı Nasıl Saklanır?

Oldukça faydalı olan, özellikle kış aylarında insanların sıklıkla tükettiği ekinezya çayı nasıl saklanır derseniz, özel bir muhafaza şekline ihtiyaç duymaksızın genel geçer olan saklama koşullarına ihtiyaç duymaktadır.

Her bitki gibi ekinezya da çok fazla alınıp, uzun süre evde muhafaza edilmemelidir. Evdeki saklama koşulları ne kadar iyi olursa olsun 2-3 aydan fazla muhafaza edilmeyecek şekilde satın alınmalıdır.

Evde serin ve güneş görmeyen bir yerde, beyaz bez torba içinde muhafaza edilirse çok doğru olur. Eğer cam kavanoz veya naylon torba içinde saklanacaksa, hava alması için küçük bir açıklık bırakılmasında fayda vardır. Aksi takdirde bitki özelliğini yitirebilir.

Ekinezya çayı tüketilecek kadar demlenmelidir. Demlendikten sonra kısa süre içinde tüketilmelidir. Bekletilen bir bitki çayının etkisi kalmayacağından ve hatta bozulacağından taze tüketmek oldukça önemlidir.

Ekinezya Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ekinezya bitkisi birçok sektörde kullanılmaktadır. Sağlık için yararlı ve etkili olan bu bitki; ilaç, kozmetik, meşrubat sektöründe kullanılmaktadır.

Ekinezya bitkisi üç farklı türde karşımıza çıkmaktadır ve bu farklılık özelliklere de yansıdığı için kullanım alanlarını da etkilemektedir. Dar yapraklı, lila rengi ve mor yapraklı çeşitleri vardır.

Ekinezya tohumu ve kökleri de farklı şekillerle kullanılmaktadır. Ekinezya hapı, ekstresi de üretilmektedir. Ekinezya yağı, kozmetik sektöründe de birçok farklı amaçla kullanılmaktadır.

Ekinezya çayı yemeklerde nasıl kullanılır merak konusudur. Ekinezya bitkisi çayı yapılarak da sağlık açısından birçok amaçla tüketilmektedir. Ekinezya çayı nasıl yapılır derseniz, klasik demleme yöntemi ile yapılmaktadır.

Ekinezya çayı nerede satılır diye merak edenler için, şunu söyleyebiliriz. Güvenilen aktarlardan ya da güvendiğiniz internet sitelerinden alabilirsiniz. Eğer bitkiyi çok iyi tanıyorsanız, kendiniz de toplayabilirsiniz.

Ekinezya Çayının Faydaları

Ekinezya çayı bitkisinin faydaları, alternatif tıpta kullanılmasını sağlamaktadır. İnsan sağlığı için birçok faydası olan bir bitkidir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına karşı tedavi ve önleyici amaçla kullanılmaktadır. Ekinezya çayının faydaları saymakla bitmez. Ekinezya çayı faydaları aşağıdaki gibidir:

·       Bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkisi vardır.

·       Kış aylarında soğuk algınlığına karşı korur.

·       Enfeksiyonlara ve bakterilere karşı vücut direncini arttırır.

·       Kansere karşı korur.

·       Hücre yenileyici özelliği vardır.

·       Sindirim sistemindeki oluşabilecek sorunları önler.

·       Ülsere karşı korur.

·       Alerjik reaksiyonları önler.

·       Beyaz kan hücrelerinin sayısını arttırır.

Ekinezya Çayı Nelere İyi Gelir?

Yüksek antioksidan içeriği ile mucizevi etkileri olan ekinezya, vücutta yaşanan birçok sıkıntıyı giderici etkiye sahiptir.

Bazı hastalıklarda tedavide etkin rol alırken, bazı hastalıkların ise iyileşme süresini kısaltan özelliği vardır. Ekinezya çayı nelere iyi gelir, ekinezya çayı ne işe yarar ve hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır öğrenelim:

1.     Üst solunum yolları sıkıntılarına iyi gelir.

2.     Migren ağrısı dahil olmak üzere bağ ağısını azaltır.

3.     Romatizmal hastalıklarda tedaviyi destekleyici özelliği vardır.

4.     Kurdeşen hastalığının tedavisinde etkin rol oynar.

5.     Çeşitli cilt hastalıklarına ve cilt yüzeyinde oluşan problemlere (yara, egzama, akne, sivilce, sedef) iyi gelir. Bu sıkıntılara yönelik olarak kullanılan ilaçların birçoğunda bulunmaktadır.

6.     Ağız yaralarına iyi gelir. Ağız kokusunu ortadan kaldırır. Gargara şeklinde kullanılır.

7.     Suçiçeği, kabakulak, kızamık gibi hastalıkların iyileşmesinde etkili bir rolü vardır.

8.     Sinirsel bozukluklara iyi gelir. Sakinleştirici özelliği vardır.

9.     Vücutta ödem varsa atılmasına yardımcı olur. Detoks özelliği vardır.

10. Halsizliğe karşı enerji verir.

11. Diş ağrında etkilidir.

12. Boğaz iltihabının kurumasını sağlar.

13. Uykusuzluk sorununu ortadan kaldırır.

14. Vajinal enfeksiyonların tedavisinde etkin bir rolü vardır.

15. Saçlarda ve kaşlarda yaşanan seyrelme sorununa iyi gelir. Kepeklenme problemini ortadan kaldırır.

16. Ekinezya çayı adet sancısı konusunda yardımcı olur, ağrıyı azaltır.

Ekinezya Çayının İçindeki Vitaminler

Ekinezya bitkisi içeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde birçok sağlık probleminde iyileştirici etki sağlarken, birçoğunun da oluşmasını engelleyerek sağlığa hizmet eder. Ekinezya çayının içindeki vitaminler oldukça faydalıdır.

Ekinezya çayı besin değeri oldukça yüksektir. Ekinezya çayı İçindekiler; bakır, magnezyum, sodyum, kalsiyum, protein, demir, A vitamini, yağ asitleri, C vitamini, B2, E vitaminidir.

Ekinezya Çayının Kalorisi

Sağlık için tüketimi oldukça faydalı olan ekinezya çayı kalori değeri oldukça düşüktür. Uzmanlar tarafından şekersiz tüketilmesi önerilen ekinezya çayının kalorisi ise sadece 3’tür. İçinde 0,3 gr karbonhidrat bulunan çay, sağlıklı yaşamı destekler niteliktedir.

 Ara öğünlerde tüketildiği takdirde ve sporla desteklendiğinde zayıflamaya yardımcı olur. Sağlıklı beslenme rutininde listede olması gereken bir çaydır.

Ekinezya Çayının Zararları

Ekinezya çayı da birçok bitki gibi içeriği bilinmeden ve sahip olunan bir hastalık varsa tüketimine dikkat edilmesi gereken bir üründür. Özellikle belli hastalıkları olup düzenli ilaç kullanan kişilerin kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir.

Ekinezya çayının zararları arasında, öncelikle bazı ilaçlarla kullanıldığı takdirde bu ilaçları baskılayan etkisi sayılabilir. Karaciğer, kolesterol, alerji gibi sıkıntıların tedavisi amacıyla kullanılan ilaçlarla ve doğum kontrol hapıyla birlikte kullanılmamalıdır.

Ekinezya çayı yan etkisi olarak alerji riski sayılabilir. Papatyagiller familyasından gelen bir bitki olduğundan bu tür bitkilere alerjisi olanlar tarafından tüketilmemelidir. Alerjik reaksiyonlara, mide bulantısına, baş dönmesine sebep olabilir.

Ekinezya çok uzun süre, fazla miktarlarda tüketilmesi önerilen bir bitki değildir. Aşırı tüketim bağışıklık sisteminde çeşitli sıkıntılara yol açabilir. Karaciğer nakli olan bir kişi uzun süre tüketirse, karaciğerinde hasara yol açabilmektedir.

Astım problemi olanların kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Özellikle geçirilecek bir operasyon öncesi tüketimi kesilmelidir. Ekinezya kola, siyah çay, kahve gibi içeceklerle tüketilmemelidir.

Hamilelerde ekinezya çayı kullanımı önerilmez. Bebek emziren kadınların, tiroit sıkıntısı olanların, eklem iltihabı problemi yaşayanların, diyabet hastaları tükettiği takdirde, ekinezya çayı zararları ortaya çıkmaktadır.

 

 

58304