Tirebolu Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tirebolu çayı astım hastalarına iyi gelen vitaminleri barındırır. Az içidliği takdirde faydalıdır. 2 fincandan fazlası ise zararlı olabilir.

Tirebolu Çayı

Çay, dünyada en çok tüketilen içecektir. Çay bitkisi ile demlenerek içilen sıcak çay ve değişik bitkiler ile hazırlanan soğuk veya sıcak olarak tüketilen bitki çayları. İki ana çay kategorisi vardır: gerçek çaylar ve bitkisel çaylar.

Bu içerikte ve Tirebolu Çayı Hastalıklar İyi Gelir Faydaları Zararları Tirebolu Çayı Faydaları 7 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Camellia sinensis olarak bilinen çay bitkisi yılda 3 kez toplanan yaprakları kullanılarak çay elde edilir. Yaprakların kalitesi, yetiştiği yer ve iklime göre değişen çaylar içinde Tirebolu yöresine ait az miktarda yetişen Tirebolu çayı özel bir yere sahiptir.

Dünya çapında üretilen çayın 4 de 3 ü siyah çay kalan kısmı ise yeşil çay ve az bir miktarda %22’sini yeşil çay ve %2’sini oolong çay (kısmen oksitlenmiş yeşil çay) oluşturmaktadır.

Siyah çay oksitlenmiş yeşil çaydır. En zengin aromaları içinde bulunduran keyifle içilen çayların başında Tirebolu 42 çayı adıyla bulunan Tirebolu siyah çayı gelmektedir.

Giresun’a bağlı Tirebolu’da yetiştirilen Tirebolu çayı, hoş kokusu ve yumuşak tadı ile tercih edilir. Seylan çayı olarak bilinen yoğun tat ve aroma içeren çay, diğer

42 Numara Tirebolu Çayı olarak bilinen parlak kırmızı rengi ile ağızda bıraktığı buruk ve yoğun çay aroması ile çok beğenilen çay el ile 2.5’lük yapraklar toplanarak elde edilir. Tirebolu çayı doğal çay olarak bilinir ve ilaç ve kimyasal madde içermez.

Tirebolu Çayı Nasıl Saklanır?

Tirebolu çayı 500 gr lık ambalajlarda satılmaktadır. Ambalajı açılmadığı sürece rutubetsiz bir ortamda uzun yıllar saklanabilir. Ambalajı açıldığında bulunduğu ortamın koku ve nemini içine alır. Hava ile teması kendine özgü lezzetini kaybetmesine neden olur.

Tirebolu çayı nasıl saklanmalıdır? Vakumlu tercihen cam malzemeden yapılmış kavanozlarda saklanmalıdır. Özellikle su ile temas etmesi ve nemlenmesi önlenmelidir.

Tirebolu Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Tirebolu çayı, siyah çay gibi porselen demlikte demlenmelidir ve çay demlemek için kullanılan porselen demliğin deterjan ile değil su ile temizlenmesi gerekir. Çay için kireçsiz ve klorsuz su kullanılır. Kaynayan su bir süre bekletildikten sonra demliğe alınır. Su demliğe dökülmeden önce demlik sıcak su ile çalkalanmalıdır.

Suyun üzerine her fincan için bir çay kaşığı Tirebolu çayı konur ve dört beş dakika demlenmeye bırakılır. Tirebolu çayını demlemek için beş dakika beklenir ve en güzel tadı bu şekilde elde edilir.  Çayın kendine özgü aromasını kaybetmemesi için farklı çaylar ile karıştırılmadan içilmelidir.

Tirebolu Çayı Faydaları

Kişi başı çay tüketiminde ilk sırada olan ülkemizde milli içecek olan sıcak demlenmiş çay sofralardan eksik olmaz.  Küçük büyük herkesin severek tükettiği en kaliteli cay olan Tirebolu çayının sağlık açısından faydaları oldukça fazladır.   

·       Tirebolu çayı kalp sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Siyah çayda oldukça fazla miktarda flavan-3 ols, flavonoller, theaflavinler ve gallik asit türevleri bulunur.

Bu maddeler kalp hastalarında dolaşım bozukluklarına karşı onarıcı etki gösterir.  Ayrıca, felce yol açabilen damar tıkanıklıklarını kan damarlarını rahatlatarak giderir.  Tirebolu çayı tüketenlerde kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

·       Siyah çay anti-oksidan özellik gösterir.  Kansere karşı korur. Tirebolu çayı cilt, akciğer, prostat ve meme kanserine karşı koruyucu özellik göstermektedir. Araştırmalar çay tüketiminin tümör gelişmesini engellediğini ortaya koymaktadır.

·       Tirebolu çayı diyabet hastalarında özellikle tip 2 diyabet açısından faydalıdır. Glisemik indeksi azaltır.

·       Tirebolu çayı faydalarının başında ruh sağlığını iyileştirmesi gelir. Düzenli çay tüketimi stres seviyesini azaltır ve sinir sistemi açısından oldukça rahatlatıcıdır.  

·       Yeşil çay tüketimi, Parkinson hastalığı ve Alzheimer gibi beyin fonksiyonları hastalıklarına karşı olumlu etkileri nedeniyle tıbbi olarak da tavsiye edilmektedir.

·       Çay yorgunluğu alır.  Sindirim sistemini rahatlatır. Doğal bir sakinleştirici özellik gösterir.  Stresi azalttığı için düzenli çay içenlerin genel sağlığı iyileştirdiği söylenebilir hastalığına bağlı bilişsel düşüşün önlenmesinde de umut verici olduğunu göstermiştir.

·       Tirebolu çayının sindirim sistemine yararları da bulunmaktadır. Mide bulantısı ve ishale karşı tedavi edici özellik gösterir ayrıca bağırsak iltihabını azaltıcı etkisi olan tanenler içerir.

 Çayda bulunan bazı tanenler, hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir. Antioksidan ve antienflamatuar etki gösterir. Bu etkiler için çayın içerdiği tanenler ile ilgili araştırmalar devam etmektedir.

·       Çay enerji verir. Yorgunluğu aldığı için dinç hissetmeye ve odaklanmaya yardımcı olur. Kafein içerdiği için uyarıcı etkisi vardır. Kan akışına olumlu etki eder ve beyin fonksiyonlarını güçlendirir.

·       Tirebolu çayının astım hastaları için de rahatlatıcı etkisi vardır. Nefes almayı kolaylaştırır.

·       Siyah çay anti bakteriyel ve mikrop öldürücü özellik gösterir. Diş eti iltihabını azalttığı ve diş çürüklerini önlediği bilinmektedir. Genellikle yemeklerden sonra içilen sıcak çay diş ağızda bakteri üremesini ciddi ölçüde azaltır.

·       Tirebolu çayı diğer siyah çaylar gibi içerdiği poliçenler ile Parkinson gibi nörolojik hastalıkları önlemeye yardımcıdır.

·       Demlenmiş çayın temiz bir bez ile alınıp ılık halde şişkin ve yorgun gözlere uygulanması ile ciddi bir rahatlama görülecektir.

·       Demlenmiş Tirebolu çayının çayın ıslak halde yaprakların ayaklarda bulunan yara ve çatlakları iyileştirdiği ve ayak kokusunu da önlediği bilinmektedir.

Tirebolu Çayı Nelere İyi Gelir?

Tirebolu çayının en dikkat çeken özelliği tenin ve kafein içermesidir. Ayrıca poliçenle de içerir. Çok miktarda kafein içeren kahve gibi konsantrasyonu artırır.

Zihinsel ve fiziksel yorgunluğu giderir. Ağız ve diş sağlığı için faydalı antioksidandır. Tirebolu çayı etkileri kolon kanserine karşı korur. Şekersiz çay 0 kaloridir ve her diyet listesinde izin verilen içeceklerdendir.

Tirebolu Çayı İçindeki Vitaminler

Kuru siyah Tirebolu çayı, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, çinko, magnezyum, folik asit açısından zengindir. Demir eksikliği nedeniyle görülen kansızlıklarda çay tüketimi önerilmez.  Çay yapraklarında kafein, tein, teofillin, teobromin alkolitleri, tanen, uçucu yağ ve az da olsa B vitamini bulunur. Bağımlılık derecesinde çay içme isteğine neden olan içerdiği kafeindir.

Tirebolu Çayı Kalorisi

1 bardak şekersiz çayda 0 (kcal) kalori bulunur.

1 bardak şekersiz çayda karbonhidrat bulunmazken, 0.07 gram protein bulunur.

1 bardak şekersiz çay yağ, lif ve kolesterol içermez.

1 bardak şekersiz çay 0.7mg sodyum, 11.9mg potasyum ve 5.6mg kalsiyum içerir.

Tirebolu Çayı Zararları

Her bitkisel çay gibi Tirebolu çayının da bazı zararları bulunmaktadır. Aşırı tüketimi demir eksikliği ve kansızlığa neden olabilir.

Mide bulantısı, çarpıntı ve elde titremeye yol açabilir. Geç saatlerde tüketimi uykusuzluğa yol açar. Tanen içerdiği için Tirebolu çayı kabızlık yaşanmasına yol açabilir. İçerdiği kafeinin neden olduğu bazı zararlar bulunmaktadır. Kafein çok miktarda tüketildiğinde sinir sistemini etkileyerek sinirli ve gergin olmaya neden olur.

Çayın içerisinde bulunan kafein günlük olarak alınması gereken miktarın üzerinde alınırsa sindirim sistemini uyararak ishale sebep olur.

Ayrıca, çay vücutta merkezi sinir sistemini de etkileyerek kişinin olaylar karşısında sinirli ve gergin olmasına neden olur. Kafein çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Ülser, gastrit gibi rahatsızlığı olanlar aşırı çay tüketmekten kaçınmalıdır.

Kadınlarda regl öncesi ağrı, gerginlik gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Fazla Tirebolu çayı tüketimi sık idrar çıkmaya yol açar. Çok çay içme su ihtiyacını karşılamaz. Bu nedenle vücutta ödeme yol açar. Çok sıcak çay içmeden kaynaklandığı düşünülen yemek borusu kanserine yol açabilir.

İnsülin direncini artırdığı bilinmektedir. Karaciğer ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız çok fazla çay tüketmeyin.

Dişleri sarartmaktadır. Buna engel olmak için çay içtikten sonra su içerek ağızda gargara yapılabilir.

Çok çay tüketenlerin Tirebolu çayının zararlı etkilerden korunmak için mutlaka çok su da tüketmesi gerekir.

27611