Tarçın Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Tarçın özellikle diyabetlilere iyi gelir. Düşük kalorilidir, diyette kullanılır. Ağrı kesici faydaları vardır. Gebelik döneminde zararlıdır.

Tarçın Çayı

Tarçın kabuklarının sıcak ya da kaynamış su içerisinde demlendirilmesiyle birlikte oluşan çaydır. En yararlı bitki çaylarından bir olan tarçın çayı acı bir tada sahip olması nedeniyle bal ya da şeker ile tatlanması sağlanabilir. Bazı yerlerde de zencefil ile karıştırılarak tüketilebilmektedir.

Bu içerikte ve Tarçın Çayı Hastalıklar İyi Gelir Kalorisi Faydaları Zararları Tarçın Çayı konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Çubuk tarçın çayı en çok tercih edilen şekli olarak bilinmektedir. Birçok konuda yararlı olduğu bilindirilen tacın çayı özellikle kalp sağlığı ve kan şekerini dengelemesi nedeniyle çok sık tüketilmektedir.

Tarçın Çayı Nasıl Saklanır?

Tarçın çayı son dönemlerde birçok evde yapılan bitkisel çaylardan biri olarak bilinmektedir. Yapıldığında taze olarak tüketilmesinde fayda vardır.

Böylelikle içinde bulunan vitamin ve minerallerden en iyi derecede faydalanabilirsiniz. Tarçın çayı nasıl saklanır yerine tarçın nasıl muhafaza edilir şeklinde bilgiler karşınıza çıkacaktır.

Kabuk tarçın ya da toz haline getirilmiş olan tarçın saklanması aşamasında dikkat edilmelidir. Çok çabuk bozulabilme ihtimaline karşı önlemlerin alınması gerekmektedir.

Kısa süreli bir muhafaza düşünülüyorsa buzdolabı poşetine konarak saklama yapabilirsiniz. Sadece burada dikkat edilmesi gereken hava alması engellenmelidir.

Aynı zamanda daha uzun süreli bir muhafaza sağlanmak istenirse bunun için hava almayacak cam bir kavanoz kullanılabilir.

Nemli ve gün ışığına maruz kalmadan muhafaza edilmesinde fayda vardır. Eğer fazlaca bir tarçına sahipseniz küçük kavanozlarda muhafaza edilmesinde fayda vardır. Bu şekilde olduğunda diğer kavanozlar açılıp kapanma olmayacağından tazeliklerini koruyacaklardır.

Tarçın Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Tarçının toz ya da kabuklu hali ile çay demlenebilmektedir. Vücut için birçok faydası mevcuttur. Tarçın çayı yemeklerde nasıl kullanılır diye bir arama yapıldığında genel olarak karşınıza tarçın çayı nasıl yapılır şeklinde bilgiler edinilebilmektedir.

Tarçının kabuk halinde olan şekli kaynamış suyun içine atılır ve 5-10 dakika daha kaynaması sağlanır. Suyun rengi değişecektir. Altını kapattıktan sonra 15 dakika kadar demlenmesi sağlanarak tüketimi yapılabilir. Aynı zamanda toz haline getirilmiş tarçın da çay yapımında kullanılabilmektedir.

Fakat toz halinde olan ve sarı renge sahip olan tarçın mutfakların da vazgeçilmezi olmaktadır. Birçok yemek için baharat olarak kullanılmakta ve hoş bir tat vermektedir. Sağlık açısından da faydalı olduğundan dolayı yemeklere bir miktar konulması önemli bir detay olarak bilinmektedir.

Tarçın Çayının Faydaları Nelerdir?

Tarçın çayının faydaları nelerdir diye bakıldığında çok çeşitli faydaları olduğu karşınıza çıkmaktadır. Gerek içinde bulundurduğu vitaminler gerekse vücuda olan olumlu etkileri göz önüne alındığında düzenli olarak tüketilmesinde fayda vardır.

·       Tarçın çayı kan dolaşımının hızlanmasını ve dengelenmesini sağlamaktadır. Kanda oluşması muhtemel ve istenmeyen pıhtılaşmanın önlenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle de bu probleme bağlı hastalıkların önlenmesini sağlamaktadır.

·       Sindirim sistemi üzerindeki önemli etkileri bulunduğu verilen bilgiler arsındadır. Bu nedenle de mide rahatsızlıklarına da iyi geldiği belirtilmiştir. Özellikle mide de oluşan krampları engellemektedir.

·       Tarçın çayı adet söktürücü özelliği ile de bilinmektedir. Özellikle bu dönemde oluşan kramp ve sancılara da iyi gelmekte ve oluşan şikayetleri ortadan kaldırmaktadır.

·       Vücutta oluşan şeker eksikliği ile birlikte meydana gelen el ve bacaklardaki titremelerin azaldığını ve zamanla ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

·       Aynı zamanda özellikle kış aylarında ortaya çıkan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı direnç sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini önemli oranda güçlendirmektedir.

·       Tarçın çayı doğal bir ağrı kesici olarak düşünülmektedir. Bu nedenle de özellikle tarçın çayı regl sancılarına iyi gelmektedir. Anti bakteriyel bir özellik sağlamakta olup, enfeksiyona bağlı hastalıkların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

·       Hafızada oluşan yorgunlukların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda fiziksel olarak gelişen yorgunluk ve strese karşı da etkilidir.

·       Yemeklerden önce içildiğinde de daha çabuk hazmı kolaylaştırdığı belirtilmektedir. Bu da tarçın çayı aç karnına mı içilir sorusunun da cevabı niteliğinde olabilmektedir.

Tarçın Çayı Nelere İyi Gelir?

Tarçın çayı vücutta meydana gelmesi muhtemel olan birçok hastalık için önleyici durumdadır. Bu nedenle de düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir. Tarçın çayı nelere iyi gelir diye bakıldığında en başta sindirim sistemi üzerindeki etkileri çok konuşulanlar arasındadır. Bu sistem üzerindeki olumlu etkileri sayesinde idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir.

Özellikle gebelik sonrasında süt artırımı için de kullanıldığı belirtilmiştir. Bu da tarçın çayı anne sütünü arttırır mı konusunda araştırma yapan annelerin yardımına koşmaktadır. Hazmı kolaylaştırması nedeniyle anneden bebeğe geçen gaz probleminin de ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Tarçın Çayının İçindeki Vitaminler Nedir?

Tarçın çayı içindeki vitaminler göz önüne alındığında çok önemli bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Bu açıdan bakıldığında da içerdiği A ve B vitaminlerinin yanında K vitamini de içermektedir.

Bütün bu vitaminlerin dışında içermiş olduğu minerallerde çok önemlidir. Potasyum ve Kalsiyum içermesi nedeniyle de kemikleri geliştirici özelliği de bulunmaktadır. Ayrıca magnezyum, demir ve oldukça zengin olarak lif içermektedir.

Tarçın Çayının Kalorisi

Tarçın çayı özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri sebebi ile düzenli bir şekilde tüketilmesi gereken çaylardan biri olarak görünmektedir.

Aynı zamanda yok denecek kadar az olan kalorisi ile birlikte diyet listelerinde de en başta gelmektedir. Tarçın çayının kalorisi bir fincanı göz önüne alındığında 5 kalori olarak hesaplanmaktadır. Tarçın çayı ile zayıflama konusunda da sağladığı doğal şeker ile birlikte dışarıdan şeker alımının önüne geçmektedir.

Tarçın Çayının Zararları Nelerdir?

Her ne kadar yararları üzerinde durulsa da aşırı tüketim sağlandığında farklı zararlara yol açmaktadır. Tarçın çayının zararları konusunda aşırı tüketiminden kaynaklanan problemler ortaya çıkmaktadır. Özellikle gebelik döneminde tüketimi esnasında bir uzmana danışılması uygundur.

Çok fazla tüketimi sağlandığında da kabızlık ile karşı karşıya kalınacağı belirtilmektedir. Düzenli tüketim aşamasında günde 1 fincan tüketilmesi sağlanmalıdır. Kronik hastalıklara sahip olan kişilerde kullanımı için bir uzmana danışılması önemlidir.

 

 

 

 

4310