Tere Hangi Tür Yemeklerde Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Tere sos yapımlarında ve salatalarda kullanılır. Soğuk algınlığına iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi azdır. Çok yenirse mideye zararları olabilir.

Tere

Tere, turpgiller familyasından genellikle yaprakları salata olarak yenilen bir bitkidir. Vücuttaki yağ yakılmasını hızlandırdığından tüketilmesi önerilmektedir.

Bu yazıda ve Tere Yemekler Kullanım Faydaları Zararları Türk mutfağı Sağlık Beslenme hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İnce yaprakları piştiği zaman acı bir tat alınmasına sebebiyet vermektedir. Bu sebepten ince yaprakların çiğ olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Tere Anadolu’da bolca yetişen bir bitkidir. Ancak ana vatanı Asya olarak bilinmektedir. Yabani tere ıspatan olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle sigaranın zararlarını azaltması sebebi ile tüketilmesi önerilmektedir.

Tere Nasıl Saklanır?

Tere çok uzun süreler saklanabilecek bir bitki değildir. Ancak yapılacak olan doğru işlemler ile terenin saklama süresi uzatılabilmektedir. Tere nasıl saklanır? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilmektedir;

Tere sap kısımlarına yakın bir noktadan kesilerek temizlenmelidir. Bu işlem sonrasında herhangi bir kesme işlemi uygulanmadan bütün olarak bol su altında yıkanmalıdır. Bu sayede tere üzerinde bulunan tüm kirler giderilir.

Bir kaba içerisinde sirke ilave edilmiş su hazırlanmalıdır. Yıkanan tüm tereler sirkeli suyun içerisinde atılır. Ortalama 6 – 10 dakika bekledikten sonra suyun içerisinden çıkarılabilirler. Arından tercihe bağlı olarak yine yıkanmaları mümkündür.

Tamamen temizlenmiş olan terelerin üzerinden mutlaka fazla su alınmalıdır. Bu işlem basit bir kağıt havlu ile yapılabileceği gibi mutfak havlusu ya da sebze kurutucusu ile de yapılabilmektedir.

Kurulama işleminin ardından tereler tüketileceği kadar paketlenerek buzdolabında saklanabilir. Bu yöntem sayesinde en az 1 hafta tereler tazeliğini korumaktadır.

Tere Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Acımsı bir tadı olduğunda tere otunun yaprakları ve tohumları farklı şekillerde kullanılmaktadır. Tere tohumları kullanılacağı zaman doğrudan tek başlarına yemek mümkün olmaya bilmektedir. Bal ya da yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi önerilmektedir.

Tere yapraklarından ton balıklı ve rokalı salata yapılabilmektedir. Salta dışında tere makarna soslarında ve çorbalarda pişirilmeden kullanılabilmektedir. Tıbbi bir bitki niteliği taşıdığından kaynatılarak suyu içilebilir ya da lapa olarak da tüketilebilir.

Tere Faydaları

Tere otu birçok farklı açıdan insan sağlığına fayda sağlamaktadır. Bu bağlamda düzenli tere tüketimi sağlığın olumlu yönde gelişmesine katkı sağlamaktadır. Tere faydaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

·        Hafızanın güçlendirilmesine katkı sağlamamaktadır.

·        İnsan zihninin canlandırılmasına imkan tanır.

·        Demir açısından oldukça zengin olduğundan kanın temizlenmesinde etkilidir.

·        Soğuk algınlığına ya da öksürüğe karşı kullanılabilmektedir.

·        Balgam söktürücü özelliği bulunmaktadır.

·        Tohumu içerdiği demir ve protein ile anne sütünü arttırmaktadır.

·        Sigaranın vermiş olduğu zararların azaltılmasında etkilidir.

·        Yapraklarından yapılacak olan lapa cildin güzelleşmesine katkı sağlamaktadır.

·        Tere suyu saç köklerini besleyici bir özelliğe sahiptir. Saç dökülmesini azaltır.

·        Metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamada etkin bir tol oynar.

Tere Nelere İyi Gelir?

Tere sağladığı faydaların yanında birçok farklı rahatsızlığa da iyi gelmektedir. Özellikle geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Tere nelere iyi gelir? Sorusunun cevabı şu şekilde verilebilmektedir;

·        Zengin demir oranı sayesinde kansızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu noktada kansızlık şikayeti bulunanlar düzenli olarak tere otu tükettikleri zaman rahatsızlıklarının etkileri azalmaktadır.

·        Yeni doğum yapan annelerde süt az geliyorsa ya da bebeğe yetmiyorsa, tere otu  tohumu süt oranını arttırmada son derece etkilidir.

·        Grip ve soğuk algınlığının tedavisinde kullanılabilmektedir.

·        Göz sağlığının iyileştirilmesinde etkin bir rol oynamaktadır.

·        Diyabet rahatsızlıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

·        Kronik rahatsızlıkların riskini azaltmaktadır.

Tere İçindeki Vitaminler

Tere otunun sağlık anlamında bu kadar önemli bir yer edinmesini sağlayan unsurlar içerisinde bulunan mineral ve vitaminlerdir. Tere içerisindeki vitaminler C, E ve A şeklinde sıralanabilmektedir.

Bunlara ek olarak tere içerisinde yoğun miktarda lionik yağ asitleri barındırmaktadır.  Aynı zamanda tohumları ta bir protein deposudur. İçerisinde demir, folat, folik asit ve kalsiyumda barındırmaktadır.

Tere Kalorisi

Tere kalorisi düşük bitkiler arasında yer almaktadır. Bu sebepten düzenli olarak tüketilmesi herhangi bir kilo alımına sebep olmamaktadır. 100 gram terenin kalorisi 32 olarak ölçülmüştür. Kilo vermede de etkili olduğundan tere diyetlerde kullanılabilir.

Tere Zararları

Tere genel olarak zararlı bir bitki olmamasına karşın aşırı tüketimde bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Tere zararları ele alındığında, tere acı ve buruk bir tada sahip olmasından dolayı mide rahatsızlıklarını beraberinde getirebilir.

Özellikle bünyesi hassas olan kişilerin ya da ülser hastalarının, mide kanamsı geçiren kişilerin tere otundan uzak durması gerekmektedir.

 

4143