Sütlü Çikolata Nasıl Muhafaza Edilir? Kalorisi, Faydaları ve Zararları

Sütlü çikolata dolapta 1 sene boyunca saklanır. Krema yapımında kullanılan bir türdür. Göz sağlığına faydaları vardır, aşırısı zararlı olabilir.

Sütlü Çikolata

Çikolata çeşitleri arasında en çok bilinen ve tercih edilen çeşit sütlü çikolata olmaktadır. Süt ya da süt tozu, kakao ve şeker kullanılarak üretilmektedir.

Bu makalede ve Sütlü Çikolata Çikolata Muhafaza Çikolata Kalorisi Çikolata Faydaları Çikolata Zarar konusunda detaylar bulabilirsiniz.

Birçok markada satılan sütlü çikolataların oldukça fazla çeşitleri de bulunmaktadır. Damak tadınıza göre olanları tercih edebilir ve günlük ihtiyacınız olan enerjiyi ondan alabilirsiniz.

Mutluluk kaynağınız olan çikolataların yapımında birbirinden farklı malzemeler kullanılmaktadır. Kaliteli ve daha çok besin değeri yüksek malzemelerin tercih edildiği çikolatalar sizlerin damak tadını ortaya çıkarmaktadır.

Besin değerinin yüksek olduğu çikolata çeşitlerinden biri de düşük kalorili sütlü çikolata olmaktadır. Şeker oranının az olduğu düşük kalorili çikolata oldukça lezzetli olup her insanın yiyebileceği şekilde üretilmektedir.

Ayrıca fındıklı sütlü çikolata ile farklı bir lezzete tanıklık edebilirsiniz. Antep fıstıklı sütlü çikolata, fıstıktan hoşlananlar için üretilmiştir bir çeşit olarak kişilere sunulmaktadır. Kişiler damak tatlarına göre seçim yapabilir ve sütlü çikolatalarını afiyetle yiyebilirler.

Sütlü çikolatada %25 ile 45 arasında kakao kullanılmaktadır. Bitter çikolataya göre rengi daha açıktır. Bu da kullanıldığı süt miktarı ile alakalı bir durumdur.

Yemesi rahat ve yumuşak bir tada sahiptir. İnsanlara mutluluk hormonu da salgıladığı bilinmektedir. Kahve yanında güzel bir ikramlık olmasının yanı sıra hediye götürmek için de iyi bir seçimdir.

Küçük ya da büyük hiç kimse sütlü çikolataya hayır diyemez. Acıktığınızda iyi bir atıştırmalık, canınız tatlı çektiğinde de güzel bir tercih olarak karşınıza çıkmaktadır. Özellikle diyet yapanlar tatlı krizlerini bir parça sütlü çikolata ile atlatabilirler.

Sütlü Çikolata Nasıl Saklanır?

Almış olduğunuz sütlü çikolataları kendine uygun olan şartlarda saklamanız gerekir. 18 ile 22 derece arasında saklama yapabilirsiniz. Buzdolabında saklamak yerine oda sıcaklığında serin bir ortamda saklamanız daha doğru olacaktır.

Sütlü çikolata saklama ortamı nasıl olmalıdır? Nem ve rutubet almayan çekmecelerde, güneş ışığı görmeyen yerlerde sütlü çikolatanızı saklayabilirsiniz. Ayrıca kokulu olan başka gıdaların yanında durmaması da önemlidir. Kokuyu emerek çikolatanızın lezzeti değişebilir.

Yüksek ısı ve neme maruz kalan çikolatalarda kakao yağı kristalleşir ve çikolatanın yapısı bozulur. Üzerinde beyazlama olması da ani ısı değişikliklerinden oluşmaktadır. Sıcakta eriyen çikolatayı bir müddet buzdolabında dondurabilir ve ondan sonra tüketebilirsiniz.

Sütlü çikolata raf ömrü 1 yıl olarak bilinmektedir.

Sütlü Çikolata Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Market ya da bakkallardan farklı markalarda sütlü çikolata alabileceğiniz gibi; evde kendinizde onu yapabilirsiniz. Bunun için size gerekli olan malzemeler; süt, kakao, pudra şekeri ya da şeker ve az miktarda tereyağıdır. Bu malzemelerle kendi çikolatanızı yapabilmeniz mümkündür.

Yapmış olduğunuz bu çikolatayı sade olarak tüketebileceğiniz gibi pasta süslemelerinde de kullanabilirsiniz. Sütlü çikolatalı tatlılar oldukça sevilen ve tercih edilen doyurucu gıdalardır.

Çikolatalı pasta en çok tercih edilen ve beğenilen çeşittir. Ayrıca sütlü çikolata tanecikli kek de güzel bir ikramlık olarak tercih edilir. Beyaz kremadan hazırlamış olduğunuz yaş pastaları sütlü çikolata parçaları ile süsleyebilirsiniz. Ya da üzerine rendeleyerek güzel bir görüntü elde edebilirsiniz.

Süt içerken yanında bir parça sütlü çikolata yiyebilirsiniz. Ayrıca kahve ve bitki çaylarının yanında doyurucu ve vitaminli bir atıştırmalık da oluşturabilirsiniz.

Sütlü Çikolata Faydaları

Kakao, çok güçlü bir antioksidan kaynağı olduğundan size sağlıklı ve genç görünmenin kapılarını açar.

Mutluluk hormonu salgılamanızı sağlayan çikolata, depresyona meyilli olan ruh halinizi ortadan kaldırır, keyifli günlere yelken açmanızı sağlar. Dünyaya parıldayan gözler ile bakarken, verdiği enerji ile hayattan keyif almanızda yardımcı olur. Sütlü çikolata faydaları nelerdir?

·       Çikolata içerisinde bulunan teobromin öksürüğe iyi gelmektedir.

·       Kan dolaşımını düzenlemektedir.

·       Bağışıklık sistemini güçlendirerek sizi hastalıklardan korumaktadır.

·       Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir.

·       Cilt sağlığı için faydalıdır. Yaşlanma etkilerini geciktirir.

·       Stresi azaltarak rahatlamanızı sağlar.

·       Kolesterolü düşürür.

·       Göz sağlığı için faydalıdır.

·       Kilo vermeye katkıda bulunur.

Sütlü Çikolata Nelere İyi Gelir?

Acaba sütlü çikolata nelere iyi gelir? Atıştırmalık ve enerji almak için tüketilen sütlü çikolata birçok hastalığa iyi gelmektedir. Bunlardan en önemlisi beyni çalıştırarak hafızayı güçlendirmesidir. Alzheimer hastalığının oluşmasını önler.

Hücrelerin yenilenmesini sağlayarak hipertansiyonu düşürür. Bu da beyin kanaması riskini azaltmaktadır. Felç ve inmeye karşı iyi gelmektedir.

Hamile olan bayanların sütlü çikolata tüketmesiyle stresin azaldığı bunun da bebek için oldukça faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Görüldüğü gibi sütlü çikolata birçok olumlu etkiyi beraberinde getirerek kişilere fayda sağlamaktadır.

Sütlü Çikolata İçindeki Vitaminler

Normal miktarda abartılmadan tüketilen çikolata insanlar için oldukça faydalıdır. Sütlü çikolata içindeki vitaminler potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, sodyum, manganez ve bakırdır. Bunlardan başka ayrıca A, E, K vitaminlerini de bünyesinde barındırmaktadır.

Sütlü Çikolata Kalorisi

100 gram sütlü çikolatanın kalorisi 540 kcal’dir. 100 gram sütlü çikolatanın 59 gramı karbonhidrattan ve 30 gramı da yağdan oluşmaktadır. Protein ve lif de içermektedir.

Lif içeriği yüksek, protein ve karbonhidratı vücudun ihtiyacı kadar karşılayan, yağ oranı ideal olan çikolatalar düşük kalorili olarak bilinmektedir. Kilo almaktan korkuyorsanız ya da şeker hastalığınız varsa veya şeker tüketiminiz yasaksa bol lifli ve şekeri oldukça az olan bu türü de tercih edebilirsiniz.

Sütlü Çikolata Zararları

Uzmanlar çikolata yemenin oldukça sağlıklı olduğunu savunmaktadırlar. Ama fazla tüketimle birlikte bazı sağlık sorunları ile karşılaşılmaktadır. Özellikle diyet yapan kişiler ne kadar ve ne zaman yenilmesi gerektiğini doktoruna danışmaları gerekir.

Ayrıca sütlü çikolata zararları ve etkileri arasında en çok karşılaşılan bir durum alerji yapabilmesidir. Kaşıntı ve alerji durumları fazla çikolata yemekle ortaya çıkmaktadır. Fazla tüketim diş sağlığını da olumsuz yönde etkileyecektir. Vücuda yüklenilen şeker oranının artmasıyla birlikte olumsuz sonuçlarla da karşılaşmanız mümkündür.

34436