Ezine Peyniri Nasıl Saklanır? Faydaları, Zararları ve Kalori Miktarı

Ezine peynir, yağlı ve lezzetlidir, buzdolabında saklanır. Diş sağlığına iyi gelen faydaları vardır. Kalorisi yüksektir, fazlası zararlı olabilir.

Ezine Peyniri

Ezine peyniri, ülkemizde en fazla tüketilen peynirlerin başında gelir. İsminden de anlaşıldığı gibi, Çanakkale Ezine’ye ait bir peynirdir ve diğer peynirlerden farklı bir aromaya sahiptir.

Kaz Dağları’nda doğal ortamlar yetiştirilmiş olan inek, koyun veya keçi sütünden üretilen bir peynirdir. Bu kadar lezzetli ve kaliteli olmasının sebebi, doğal yetiştirilmiş hayvanların sütünden yapılıyor olmasıdır.

Tam yağlı bir peynirdir ve salamura yapılarak üretilir. Küçük gözeneklere sahip olan ezine peyniri, tadı bakımından da krema gibidir.

Açık sarı renklidir ve çok sert olmayan bir peynirdir. Ezine inek peyniri, keçi peyniri ve koyun peyniri gibi türlere sahiptir. Ezine inek peyniri, diğer peynirleri severek tüketenler için tüketmesi kolay bir peynirdir, farklılık göstermez.

Ezine koyun peyniri ise koyun sütünden yapılan yağlı bir peynirdir bu yüzden diğer ezine peynirlerine göre rengi daha sarıdır.

Ezine keçi peyniri ise diğer türlere göre daha beyaz renklidir ve keçi sütünün tadı yoğundur. Ezine peyniri özellikle Ege’de yetişen hayvanların sütünden de yapılmaktadır ve bu da lezzetli olmasını sağlar.  

Ezine koyun peynirine göre daha az yağlıdır ve keçi sütünü sevenler bu peyniri de sevecektir. Ezine peynirini diğer peynirlerden ayıran özelliklere bakıldığında; ezine peyniri üretilirken koyun, keçi ve inek sütlerinin karıştırılarak kullanılmasıdır. Ezine peyniri yapılan yerler Kaz Dağları’nın iklimiyle benzerlik sağlamalıdır.

Bol yağış alan ve zengin bitki örtüsüne sahip yerlerde ezine peyniri yapılabilir. Bitki örtüsüne bakılacak olursa, mercan köşk, güveyi otu, adaçayı, tüylü nane ve kekik gibi maki türlerinde olmalıdır. Süt elde edilecek hayvanlar doğal koşullarda yetiştirilirse ezine peyniri lezzetli olabilir bu da bitki örtüsüne bağlıdır.  

Hayvanların tükettiği otlar veya yemler, doğrudan süte lezzetini verir. Bu yüzden hayvanların yetiştirildiği yerler, ezine peynirinin kalitesi ve lezzetine doğrudan etki edecektir. Ezine peynir fiyat olarak diğerlerinden biraz daha yüksek olabilir.

Ezine Peyniri Nasıl Saklanır?

Ezine peyniri nasıl saklanır konusuna gelecek olursak, ezine peynirleri yarım kiloluk vakumlu poşetlere bölünerek satılır. Bu ambalajlı ezine peynirleri buzdolabında ambalajı kapalı bir şekilde saklanabilir. Ezine peyniri dondurularak muhafaza edilmemelidir. Buzlukta dondurulan ezine peyniri çok sert bir hal alır.

Ancak oda sıcaklığında sakladığınız ezine peyniri ekşimez sadece eski sertliğini biraz kaybedebilir bunu önlemek için de buzdolabında bekletebilirsiniz.

Açık alınan ezine peynirleri ise salamura yapılarak ve paketlenerek muhafaza edilmelidir. Tüketilmeden önce tuzunu salması için yıkanması gerekebilir. Hazır olarak ambalaj içinde alınan ezine peynirlerini ise yıkamaya gerek yoktur.

Ezine Peyniri Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ezine peyniri yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun birçok cevabı vardır. Bunlardan biri, ezine peynirinin kahvaltılık olarak tüketilmesidir. Kahvaltılarda sade olarak yenilebilen ezine peyniri, börek, çörek ve poğaça gibi hamur işlerinde de kullanılır. Farklı bir lezzet katan ezine peyniri, simitlerin arasına da çok yakışır.

Kavun ve karpuz ile de tüketilir. Rendelediğiniz ezine peynirinden piyaz yapabilirsiniz. Ayrıca dolma biber yemeği yaparken de dolduracağınız biberin içini hazırlarken ezine peyniri de ekleyebilirsiniz.

Köftelerde de kullanılan ezine peyniri, köfte harcına katılarak farklı bir lezzet elde edilebilir. Kahvaltılarda çok fazla tüketilen menemenin içine de ezine peyniri koyulmaktadır. Kızarmış ekmeklerde de kullanılan ezine peyniri, hellim peyniri gibi tavada kızartılarak da tüketilebilir. Tam yağlı ezine peyniri son derece lezzetlidir.

Ezine Peyniri Faydaları

Ezine peyniri faydaları, diğer süt ürünlerini gibi vücut için fazladır. Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ezine peyniri vücut için sağlıklıdır. Yüksek oranda proteine sahip olduğu için, vücudun protein ihtiyacını karşılar ve enerji sağlar. İçeriğindeki aminoasitler sayesinde, akıl sağlığına da iyi gelir.

Ezine peyniri, trans yağ asidi içermediği için ve kolesterol oranı düşük olduğu için vücudun kolesterol seviyesini dengede tutar.

Düzenli tüketildiğinde, içeriğindeki A vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle ezine keçi peyniri, diğer ezine peynir türlerine göre daha faydalıdır. Ancak bazı kişilerde keçi sütüne karşı alerji olabilir buna dikkat edilerek tüketilmesinde fayda vardır.

Ezine Peyniri Neye İyi Gelir?

Ezine peyniri neye iyi gelir sorusunun da birçok cevabı bulunur çünkü süt ürünleri genel olarak sağlık açısından çok yararlıdır

. İçeriğindeki kalsiyum sayesinde çocuk gelişimine olumlu etki eder ve bu kalsiyum kemiklerin güçlenmesinde önemli rol oynar. Özellikle ileri yaşlarda ortaya çıkan kemik erimesi, romatizma gibi rahatsızların da önüne geçer, kemikleri güçlendirir. Ezine peynirleri aynı zamanda çeşitlerine göre saç dökülmelerini de engeller.

Akıl sağlığına olan faydasından dolayı ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek hafıza kaybı veya Alzheimer’ı engeller, hafızayı güçlendirir. Ezine peyniri diş çürüklerini engeller çünkü dişlerin çürümesi özellikle kalsiyum eksikliğinden kaynaklanır.

Kalsiyum açısından zengin olan ezine peyniri diş sağlığına çok faydalıdır. İçeriğindeki linoleik asit, sfingolipid ve konjuge sayesinde kanseri de önlediği bilinmektedir. Migren kaynaklı baş ağrılarına iyi geldiği belirtiliyor.

Bilinmeyen bir diğer faydası ise, uykusuzluğa iyi gelmesidir. Yatmadan önce tüketilen bir miktar ezine peyniri, uykusuzluk çekmenize engel olacaktır. Uykunun yanında, stresi de gidermeye yardımcı olur çünkü içeriğindeki triptofan maddesi, sinirlerin rahatlamasını sağlar.

Ezine Peyniri İçindeki Vitaminler

Ezine peyniri içindeki vitaminler kaynağını sütten alır. Süt ürünlerinin hepsinde bulunan kalsiyum, ezine peynirinde de oldukça fazladır.

Yağ, karbonhidrat ve B vitamini de içeren ezine peynirinin 100 gramında 18.9 gramlık protein vardır ve bu sayede kemik gelişimine önemli katkı sağlar. A, C, D, E ve K vitaminleri içerir ancak bu vitaminler içerisinde en fazla A vitamini vardır.

B12 ve B6 gibi önemli vitaminleri de içeren ezine peyniri, bunlara ek olarak riboflavin, folat, pantotenik asit, niasin ve kolin içerir. İçeriğindeki zengin vitamin ve mineraller sayesinde sağlık açısından çok yararlı bir besindir. Minerallerinden bahsedecek olursak, magnezyum, fosfor, potasyum, sodyum, çinko, bakır, selenyum ve florür içerir.

Ezine Peyniri Kalorisi

Ezine peyniri kalorisi 1 dilimde 30 kalori olarak söylenebilir. Bu yüzden diyet menülerine rahatlıkla eklenebilir. Diğer peynirlere göre daha düşük kaloriye sahip olması sebebiyle kilo problemi olanların kahvaltılarda tükettiği bir peynir çeşididir.

Ancak bu kalori değeri ezine peynirinin yapıldığı süte göre farklılık gösterebilir. Hamilelikte de tüketilebilen ezine peyniri, koyun sütünden yapılan çeşidi hariç diğer çeşitleri hafif peynirlerdir ve rahatlıkla tüketilir. Kolesterolün de düşük olması sebebiyle kolay sindirilebilir özelliktedir.

Ezine Peyniri Zararları

Ezine peyniri zararları, laktoz intoleransı olanlar için daha fazladır. Bu kişilerde laktozu sindirmek zor olduğundan mide sorunlarına yol açabilir, şişkinliğe sebep olabilir. Süt ürünleri aynı zamanda bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilir. Ezine peyniri tüketilirken aşırıya kaçmamak gerekir. Bazı kişiler de âmine içeren besinlere karşı duyarlı olduklarından onlar için de zararlı olabilir.

Bu kişilerde ezine peynirinin fazla tüketilmesi baş ağrısına, cilt döküntülerine ve kan basıncının çok yükselmesine de neden olduğu görülür. Ezine peynirleri her yerde aynı değildir ve aşırı sert ve tuzlu ezine peynirleri tansiyona neden olabilir.  Aynı zamanda süt ürünlerinin fazla tüketimi bazı insanlarda gaza sebep olabilir bu da rahatsızlık verecektir.

46425