Oolong Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları ve Günlük Tüketim Miktar Nelerdir?

Oolong çayı, günde 2 adetten fazla tüketilmemelidir. Yapılışı da oldukça kolaydır. Metabolizmayı hızlandıran faydaları ile kilo vermeyi destekler.

Oolong Çayı

Çay dendiğinde ilk aklımıza gelen ülke Çin ve onların yeşil çaydan sonra en popüler çayı Oolong çayı. Peki Oolong çayı nedir? derseniz Oolong çayı kategori ve lezzet açısından yeşil çay ile siyah çay arasında bir yerdedir. Oolong çayını elde etmek için camellia sinensis bitkisinin yaprakları kullanılır. Ama öncelikle oksidasyon işlemi yapılır. Oksidasyon işlemi bitkinin güçlü güneş ışınları altında oksitlenmesi şeklinde yapılır. Oksidasyon derecesine göre çay tadı ortaya çıkar. Kısa sürede okside olan yaprakların tadı yeşil çay tadında, %50 gibi oranın üzerinde okside olan yaprakların tadı ise siyah çay tadında olur. Oolong çayı elde etme süreci zorlu ve meşakkatli bir süreçtir. Yapılan tüm işlemler sonucunda iki tür oolong çayı ortaya çıkar. Yaprakların kıvrılma şekline göre küçük kıvrım olan oolong yaprakları ve uzun şerit kıvrılan oolong yapraklarıdır. En tercih edilen uzun şerit olanlarıdır.  

Oolong Çayı Nasıl Saklanır?

Oolong çayı yapı olarak yaygın olarak kullanılan yeşil çay ve siyah çay çeşitlerine benzediği için, tazeliğini korumak da aynı tarzda olacaktır. Bu tür kuru çayların saklanmasında en önemli nokta nemdir. Kuru çayların hiçbir şekilde nem almaması gerekmektedir. Bu nedenle çayınızı nem almayan, ısı ve ışık kaynağından uzak kapalı kutuda saklamalısınız. Kapalı kutunuz cam kavanoz, teneke kutu hatta kapağı iyi kapanan kese kağıdı olabilir. Önemli olan çayınızı kokusuz, nem ve ısı almayan şekilde saklamak. Bu şekilde saklandığı takdirde çayınızın saklama ömrü 3 yıla kadar olabilir.

Oolong Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır? Oolong Çayı Tarifleri Nelerdir?

Oolong çayı çaylar arasında ayrı bir yere sahip olan, özel bir çay çeşididir. Oolong çayı diğer çay çeşitlerinden farklı şekilde demlenir. Oolong çayı nedir? dediğinizi duyar gibiyiz. Oolong çayı için öncelikle su seçimi önemlidir. Klorlu musluk suyu değil, oksijen miktarı uygun olan içme suyu kullanılmalıdır. Defalarca kaynatılmış suyun oksijen miktarı azalır bu da su kalitenizi düşürür. Fazla kaynatılmamış içme suyu temin ettiniz ise suyunuzu 85 dereceye kadar kaynatın. 100 derecede kaynayan su ile oolong çayı demlendiğinde içindeki aromalar tam oluşmaz. Bu nedenle 85 derecede 4 dakika demlemek çayınızda özle aromaların çıkmasını sağlayacaktır. Oolong çayının bir diğer çeşidi Milk Oolong Çayı çok daha pürüzsüz, hoş içimi olan bir çay çeşididir. Doğru demleme yaptığınız takdirde çayınızdan alacağınız keyif daha iyi olacaktır.

Oolog Çayının Faydaları Nelerdir?

Dünyaya Çin’den yayılan ve aslında zamanında imparatorlara ikram için yapılmış olan bu çay şimdi herkesin severek ve beğenerek içtiği bir çay halini almıştır. İmparatorlara ikram edildiğine göre çok değerli ve kıymetli olduğu göz ardı edilmemeli. Bu kıymetli çayın oolong çayının faydaları nelerdir? Peki; Güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Cildiniz için çok faydalıdır. İçerdiği mineraller sayesinde vücudunuz için zararlı toksinlerin atılmasında yararlıdır. İçeriğindeki magnezyum, fosfor gibi bileşenler sayesinde vücudunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardım eder. Metabolizmanızı hızlandırır.

Oolong Çayı Nelere İyi gelir?

Oolong çayına sadece bir çay gözüyle bakılmamalı. Vücudumuza sağladığı faydalar bilimsel olarak da birçoğu kanıtlanmış etkilerdir. Oolong çayını içmek vücudumuzda ne tür gelişmeler sağlar. Oolong Çayı nelere iyi gelir? Gelin bu konuya birkaç madde ile açıklama getirelim. ·       Antioksidan özelliğe sahiptir. Vücudumuzu hastalıklara karşı korur. ·       Antioksidan özelliği sayesinde kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur. ·       Kolesterolü dengeler. Kalp ve damar hastalıkları riskini en aza indirir. ·       İçeriğinde bulunan polifenollar sayesinde sağlıklı ağız içi ve diş sağlığı için yardımcı olur. Ağız hijyenine faydalıdır. ·       İçeriğindeki kateşinler kanser oluşumunu engeller ve kanser hastalığının yayılımını yavaşlatır. ·       Kalsiyum, potasyum ve magnesyum içermesi nedeniyle hastalıklara karşı vücudunuzu korur.  ·       Metabolizmanızı hızlandırır. Kilo vermenize yardımcı olur.

Oolong Çayı İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Günlük tüketim ile sağlık kaynağı olan oolong çayı, elde edilişinde yaşanan tüm zorlu işlemleri hakeden bir çaydır. Uzun işlemlerden geçirilerek elde edilen çay içerdiği bileşenler ile bizlere sağlık ve zindelik vermektedir. Çok düşük kalorisi bulunan oolong çayı 100 ml lik ölçüde; 3 mgr sodyum, 12 mgr potasyum içermektedir.

Oolong Çayı Kalorisi Ne Kadardır?

Diyet yapıyor iseniz tam size göre bir çay Oolong çayı. Oolong çayı zayıflatır mı? derseniz evet olur cevabımız. Oolong çayı kalorisi 2 Kcal.dir. İçerisine süt veya tatlandırıcı katmadığınız takdirde 2 Kcal.lik sağlıklı bir içecek içmiş olursunuz. Uzun süreli tokluk ve enerji veren oolong çayı zayıflamanıza ekstra fayda sağlar.

Oolong Çayı Zararları Nelerdir?

Bitki çaylarının zararları dendiğinde ilk aklınıza gelmesi gereken bitkiye karşı duyarlılığınızdan önce aşırı tüketimdir. Öncelikle yaşanılacak sıkıntı çayın içeriğindeki bileşenlerden herhangi birine karşı göstereceğiniz alerjik reaksiyon olacaktır. Oolong çayında yüksek oranda kafein vardır. Oolong çayı fazla tüketimi sonucu aşırı kafein almanız nedeniyle çarpıntı, baş dönmesi ve mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca idrar söktürücü özelliği ile de aşırı tüketim sonucu vücudunuzda aşırı su kaybı yaşarsınız bu da ciddi bir sağlık problemidir. Yüksek kafein oranı nedeniyle hamilelikte oolong çayı tavsiye edilmez. Oolong çayı emziren anneler için de uygun değildir. Oolong çayı günde kaç defa içilir? Derseniz. Uygun olan kullanımı günde 2 fincanı geçmemesi gerektiği söylenir. Siz de kendinizi bir imparator ya da imparatoriçe hissetmek istiyorsanız, onlara layık bu oolong çayı tam size göre. Mutlaka denemelisiniz. 38075