Sülük Tedavisi Uygulama Yöntemi ve Faydaları Nelerdir?

Sülük tedavisi

Sülük tedavisi, yıllardır cilt sağlığı için uygulanan bir yöntemdir. Faydaları üzerine birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Ülkemiz başta olmak üzere birçok yerde özellikle kadınlar, düzenli olarak cilt sağlıkları için sülük tedavisi yaptırır. Tedavi sırasında sülükler, bulundukları bölgedeki kirli kanı amer. Ardından cilde fayda sağlayacak enzimler bırakır. Botoks etkisi yaparak cildi genleştirip kırışıkların giderilmesini sağlar. Ayrıca sivilce lekesi ve izi, cilt kuruluğu, güneş lekesi gibi cilt problemlerine fayda sağlar.

Sülük
Sülük Tedavisi Uygulama Yöntemi ve Faydaları Nelerdir?

Ciltlerine Sülük Tedavisi Yaptıranların Düşünceleri Nelerdir?

Cilt bakımı için sülük tedavisi yaptıranların düşünceleri öğrenmek birçok açıdan avantajlıdır. Hem tedavinin süreci hakkında fikir sahibi olunur hem de güven sağlar. İşte, sülük tedavisini yaptıranların bazılarının düşünceleri…

 • Sivilce – akne problemleriyle uzun zamandır uğraşıyorum. Bir arkadaşımın da önerisi üzerine sülük tedavisi yaptırmaya karar verdim. Tedavi ortalama beş seans sürdü. Böylelikle bir kusur gördüğüm sivilceler hayatımdan çıkmış oldu.
 • Sivilceler için en iyi yöntemlerden birinin sülük tedavisi olduğunu duymuştum. Sivilcelerime biraz iyi gelebileceğini hissettim. Ancak sadece bir süre etkisi olabileceğini düşündüm. Sülük tedavisinden sonra sadece sivilcelerim değil sivilce lekelerim de geçti. Yakınlarım, cildimin rengini açıldığını belirtti. Birçok seans beklerken sadece iki seansla cildim güzel bir görünüme sahip oldu. Bu kadarını beklemiyordum.
 • Yüzümdeki kırışıklıklardan rahatsız olmaya başladım. İnce kırışıklar için sülük tedavisi, birçok kişi tarafından tavsiye ediliyordu. Ben de denemeye karar verdim. İlk sülük seansında etkisini görmeye başladım. Cildim parladı ve canlılık kazandı. Ancak sülüklerin olduğu bölgelerde yara izleri kaldı. Ardından şişmeye ve hafif morarmaya başladı. Endişelendim ve araştırma yaptım. Sülük seansı sonrasında oluşan yaraların iyileşme süresi ortalama 10 günmüş. Ancak kişiye göre değişkenlik gösterebiliyormuş.
 • Sivilcelerim, aynaya bakmama engel en büyük etkenlerden biriydi. Sülük tedavisini sıkça duymama rağmen iyi gelmesi konusunda umudum yoktu. Ama denemek de istedim. Bu yüzden sülük tedavisine başlamaya karar verdim. Sivilcelerim kısa sürede geçti. Sülüklerin salgıladığı enzimler, resmen şifa kaynağı oldu. Sivilcelerimle beraber sülük tedavisine karşı önyargılarımdan da kurtulmuş oldum. Tedaviye bel bölgesiyle devam ettim. Belimde de birçok sivilce vardı. Yanılmadım ve bu sivilceler de7 seans sonrasında tamamen geçti. Leke kalmadı. Artık aynalara keyifle bakabiliyorum.

Cilde Sülük Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Cilde sülük tedavisi uygulama şekli herkes tarafından merak edilir. Sülük tedavisinde bazı noktalar, dikkatle ve sırayla yapılır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir:

 • Tedavi öncesinde eller bol suyla iyice yıkanır. Eller durulandıktan sonra plastik eldiven ellere geçirilir.
 • Yüzde uygulama yapılacak bölgeler, tuzlu gazlı bezle temizlenir.
 • Sülük, kabından dikkatli bir şekilde alınır. Temizlenen bölgeye yavaşça bırakılır.
 • Sülüğün kalın kısmı, uygulama yapılan bölgeye yakın olmalıdır. Böylelikle sülük, bölgeden uzaklaşmadan yapışabilir.
 • Sülük kanı emmeye başladığında hasta sinek ısırığı gibi bir acı hisseder.
 • Sülük, kirli kanı yaklaşık 10 dakika boyunca aralıksız emer. Bu sırada emilen kandan dolayı büyümeye başlar. Kan emme işlemi bittikten sonra yuvarlanarak ciltten kendisini bırakır.
 • Bazı durumlarda sülük, normalden fazla sürede emmeye devam eder. Böyle bir durumda hem hastanın hem de sülüğün sağlığı için dışardan müdahale yapılmalıdır. Sülüğün üzerine hafif tuz serpilir. Tuzu sevmeyen sülük, kan emmeyi bırakır.
 • Sülük tedavisi sonrasında sülüğün kamı emdiği yerlerde hafif yaralar olur. Bu yaralar, normaldir ve endişelenmeye gerek yoktur. Yaraların iyileşme süresi 7 ile 10 gün içerisinde değişkenlik gösterir. Ancak asıl etken kişinin anatomik yapısı olduğu için bu süre biraz uzayabilir.
 • Sülük tedavisinin faydalarını görebilmek için muhakkak eğitimli kişilerden destek alınmalıdır. Bu konuda eğitimi ve belgesi olmayan kişilere sülük tedavisi yaptırıldığında istenmeyen yan etkilerle karşılaşılabilir.

Sülük Tedavisinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Sülük tedavisinin faydaları saymakla bitmez. Bunlar:

 • Tedavi sırasında sülükler, hasta olan bölgeye yapışır. Önce kirli kanı emer, ardından faydalı enzimlerini salgılar. Bu enzimler, cilt hücrelerini onarmaya başlar. Cilt yenilenerek sivilce ve leke gibi cilt problemleri giderilir.
 • Sülük tedavisi, yüz bölgesine uygulandığında ciltte kan dolaşımını çoğaltır. Kan dolaşıma bağlı olarak cilt yenilenir. Böylelikle genç, canlı, parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.
 • Sülük tedavilerinde ciltte kolajen miktarı korunur. Ciltte elastin üretimi artar. Yüzün canlandığı, kırışıklıkların azaldığı ve parladığı görülür.
 • Sağlıklı cilt için dokuların güçlenmesi gerekir. Sülükler, sağladıkları enzimler sayesinde dokuları güçlendirir. Botoks etkisiyle ciltteki kırışıkları azalır. İnce olan kırışıklar ise kaybolur. Sadece alın ya da yanak bölgesi değil ağız çevresi ve boyun için de geçerlidir.
 • Kalıcı gibi duran ve estetik görünüme engel olan güneş ve sivilce lekelerini giderir.
 • Sülük tedavisi, siyah noktaların düşmanı olarak da bilinir. Birkaç seans ile cilt siyah noktalardan arındırılır ve temiz bir görünüm kazandırılır.
 • Sülük tedavisi sonrasında cilt rengi eskiye oranla birkaç ton açılır. Çünkü sülüklerin salgıladığı enzimler cilt beyazlatıcı olarak da etki eder.
 • Sadece yağlı ciltler için değil kuru ciltler için de uygundur. Cilde nem ve parlaklık katar.

42PNYBEy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir