Salat-ü Selam Getirmek Ve Salavat Getirmek Ne Demektir? Nasıl Yapılır?

Salat-ü selam getirmek İslam dini için önemli biri adet olarak kabul edilmektedir. Salavat veya Salat-ü Selam ne demektir nasıl getirilir ve özellikleri nelerdir hakkındaki bilgileri sizler için hazırladık.

İçeriğimizde ve Salat-ü Selam Getirmek Salavat Getirmek Ne Demektir Nasıl Yapılır İslam Dua ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

 

Salat-ü Selam Nedir?

 

Kuran-ı Kerim’de Hazreti Peygamber için salavat getirilmesi ve Salat-ü Selam getirilmesi hakkında ayetler bulunmaktadır. Hazreti Peygamberi anmak ve onun ismi anıldığında ona selam göndermek anlamına gelen Salat-ü Selam ve Salavat getirmenin birçok hikmeti bulunmaktadır.

Kuran-ı Kerim, hadisler ve sünnet ışığında elde edilen bilgilere göre Hazreti Peygamberi anmak ve onun adıyla onun hürmetine dua etmek oldukça faziletli sayılmaktadır. Duaların kabulüne vesile olmanın yanında Hazreti Peygamberin kendisine verilen selamı aldığı ve kendisini anan yani Salavat getirenleri de bildiği ve onlar için dua ettiği bildirilmektedir. Hazreti Peygamberin nurlu varlığı sayesinde melekler ile kendisine salavat edenlerden haberdar olduğu da ifade edilmektedir.

Birçok İslam alimi eserlerinde salavat getirmenin dünya ve ahiret birçok sorunu ortadan kaldırmaya vesile olduğunu belirtmektedir.

 

Salavat Nasıl Getirilir? Salat-ü Selam Nasıl Getirilir?

 

Salat-ü Selam getirmek aynı zamanda salavat getirmek anlamında da kullanılmaktadır. Buradaki ayrım ise Hazreti Peygamberin adının geçtiği yerde söylenen Salat-ü Selam olmakta normal yaşamda söylenen ve onun adına dua esnasında getirilen ise Salavat olmaktadır. Salavat dua ve zikir olarak da okunabilmektedir. Salavat şöyle getirilmektedir;

  • Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammed
  • Allahümme Salli Ala Muhammed
  • Allahümme Salli Ala Seyyidina Ve Nebiiyyina Muhammed
  • Allahümme Salli Ala Seyyidina Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed

 

Salavat getirmenin yanı sıra Hazreti Peygamberin ismi geçtiği zaman ona Salat-ü Selam getirmek de şöyle yapılmaktadır.

 

  • Esselatü Vesselamü Aleyke Ya Rasulullah
  • Sallalahu Aleyhi Vessellem.

CFrtsQPo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir