Sağlık Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenlerin Listesi

Sağlık Hakkında Mutlaka Bilmeniz Gerekenlerin Listesi. Sağlıklı ve zinde kalmak için bu bilgileri bir kenara not edin.

İçeriğimizde ve Sağlık Sağlık Bilgileri Sağlık Hakkında Bilgiler Sağlık İpuçları Sağlıklı Yaşam 6 hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Baklava Yürüyüşü

Yürürken karnınızı içinize çekiyorsanız, fark etmeden sırtınızı koruduğunuzu haber verelim. İlgili kişilerce yapılan bir araştırmada, erkeklerin bunu yaptıklarında abdominal kaslarını, yapmadıkları zamana göre yüzde 69 daha iyi sıkabildiği gözlemlendiğinden daha fazla verim aldığı anlaşıldı. Karnı içine çekmek, derinlerdeki omurgayı destekleyen kasları daha iyi çalıştırmanızı sağladığından önerilir hale geldi. Karnınızı içeri çekmeli ve yürümeye bu şekilde devam etmelisiniz.

Sağlıkta Glisemik Tehlike

Sağlıkta Glisemik Tehlike

Yapılan bir çalışma gösteriyor ki, öğünlerindeki yemeğin glisemik indeksi en yüksek olanların akciğer kanserine yakalanma riskinin, bu değeri en düşük olanlara kıyasla yüzde 49 daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeni ise kan şekerindeki yükselmenin kanser hücrelerinde büyüme ve dağılma şansı vermesi diyebiliriz.

Sağlıkta Gizli Risk

Sağlıkta Gizli Risk

Erkeklerde kalın bağırsak ve anüs bölgesinde melanoma yaşanma oranı, 1992-2011 yılları arasında yüzde 5 artış göstermiş olduğu verilerle kanıtlanmıştır. Bu cilt kanseri türü oldukça nadir karşılaşılan ve artışın nedeni belli olmayan bir türdür. Şayet tuvalet alışkanlığınızda bir değişiklik varsa, kanama, ağrı ve kaşıntı hissediyorsanız bir doktora görünmenizde yarar olduğunu hatırlatmak isteriz.

Merdiven Çıkmak İçin Yeni Neden

Merdiven Çıkmak İçin Yeni Neden

Merdiven çıkma egzersizleri, ileri yaşlarda beyninizi korumaya yardımcı oluyor. MRI taramalarıyla deneklerin beyinlerindeki gri maddeyi inceleyen araştırmacılar, günde çıkılan bir merdivenin beyin yaşını yüzde 7 gençleştirdiği gerçeğine ulaştılar. Bunun sebebi henüz tam olarak belli olmasa da sonuçlar oldukça önemli. Üstelik merdiven çıkmak yağ da yaktırdığından, oldukça büyük etkilere sahiptir.

Sağlık için Uyku İlaçlarına Karşı Uyanık Ol

Sağlık için Uyku İlaçlarına Karşı Uyanık Ol

Benzodiazepin etken maddesini içeren uyku ve depresyon ilaçlarına bağlı ölüm oranları, 1996-2003 arasında dört kat artmış durumda olduğu görünüyor. İlaçların alkolle birlikte ya da başka ilaçlarla birlikte alınması bu oranı tetikleyen bir faktör olması ihtimali yüksek. Bu gibi ilaçları mutlaka doktor kontrolünde kullanmanız gerektiğini de belirtmekte yarar var.

Kaslanmak İçin Koş

Daha hacimli kaslar için ağırlık çalışmalarının yanı sıra koşarak vücudunuza yardımcı olmalısınız. İsveçli araştırmacılara göre, dayanıklılık çalışmaları vücudun ağırlık antrenmanlarına anabolik olarak daha iyi cevap vermesini sağlamaktadır. Düzenli antrenman yapmayan sağlıklı erkeklerden, ağırlık antrenmanından önce bisiklete binenlerin 1. ve 2. tip kas liflerini, sadece ağırlık kaldıranlara göre yüzde 28 büyüttüğü tespit edildi.

Odaklanmaya Yardımcı Yiyecekler

Odaklanmaya Yardımcı Yiyecekler

Yüksek konsantrasyon ve motivasyon sağlamak için yemeklerinizdeki çeşidi artırmanızı öneriyoruz. Yapılan bir araştırmada bunu yapanların, daha çok tek çeşit yemek yiyenlere göre görsel ve işitsel dikkat testlerinde çok daha iyi sonuçlar aldığı ortaya koyuldu. Meyve, sebze ve tam tahıllı besinlerde mevcut olan antioksidanlar, beyin fonksiyonlarını geliştirmeye ve bilişsel gerilemeyi yavaşlatmaya yardımcı oluyor.

Sağlık için Bir İleri, Bir Geri

Araştırmalar doğrultusunda geri geri koşmayı antrenman programına dahil eden erkeklerin, normal koşuda sağladıkları enerji tasarrufunu yüzde 3 artırdığı onaylandı. Bu durumun denge yeteneğimizi geliştirdiğini ve sakatlık riskini azalttığını ispat eden araştırmalarda bulunmaktadır. Bir sonraki antrenmanınızda nasıl ısınacağınızı artık biliyor olmalısınız.

Şekerli İçecekler ve Arterit

Mısır şuruplu içeceklerin, yüksek früktoz değerine sahip olduklarından haftada beş ya da daha fazla kez içenlerin kireçlenme sorunu yaşama riski, bunu yapmayanlara göre üç kat daha fazla olduğu belirtiliyor. Şekeri sindirmek enflamatuvar moleküllerin üretilmesine, bunların mideden eklemlere ve bağdokulara ilerlemesine kadar neden olduğu tespit edilmiştir.

Eski Çalışma, Yeni Fayda

Thai chi ve chi kung gibi geleneksel Çin hareket sanatlarının, kalp hastalarının sistolik tansiyonu yüzde 9 oranında düşürdüğü araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Hastaların bununla beraber, depresyon semptomlarını ortadan kaldırdığı ve kötü kolesterol ve trigliserit oranlarında düşüşe olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmacılara göre bu aktiviteler iyileşme sürecini hızlandırarak, zihni sakinleştirmek de oldukça yararlıdır.

Sağlık için Küçük Adımlarla Diyabeti Yen

Sağlık için Küçük Adımlarla Diyabeti Yen

Cell Metabolism’de yayımlanan bir araştırmaya göre, sadece birkaç kilo vermek bile diyabet riskinizi azaltma konusunda oldukça önemli bir yere sahip. İnsülin direnci yüksek obez hastalarda, kilolarının sadece yüzde 5’ini verdiklerinde bile insülin hassasiyetinin yüzde 10 arttığı gözlemlenmiştir. Nedeni ise ufak bir kilo kaybı bile yağ hücrelerinin insüline daha iyi başa çıkmasını sağladığından kaynaklandığı biliniyor.

8429

1 Yorum

çok iyi tşk ederim.

Yorumlar kapalı.