Merdiven Çıkma Antrenmanı ile Yağ Yakmak Çok Kolay!

Merdiven Çıkma Antrenmanı ile Yağ Yakmak Çok Kolay! Yağ yakmak hiç bu kadar kolay olmamıştı! dersek şaşırmayın… Sadece merdiven çıkma antrenmanını, düzenli olarak yağ yakmanızın mümkün olduğunu biliyor musunuz? O halde; fazla kilolarınızdan ve yerleşmiş vücut yağlarından kurtulmanızı sağlayacak olan merdiven çıkma antrenmanının, aynı zamanda etkili bir kardiyo antrenmanı olduğunu hemen söyleyelim.

Merdiven çıkma antrenmanı ile çalışmanız; kalça, karın, bacak ve vücudunuzun büyük bir kısmındaki kasları, aynı anda ve aktif bir şekilde çalıştıracak oldukça etkili bir yöntemdir. Bu antrenman ile vücudunuzun sınırlarını öğrenecek, dayanıklılığını da arttıracaksınız.

Uygulaması son derece kolay olan merdiven çıkma antrenmanı, göründüğünün aksine ciddi bir efor harcamanıza neden olacak. Etkileri de oldukça güçlü olan bu antrenmanı, düzenli ve programlı bir şekilde uygulamaya başladığınızda, kısa sürede yağlarınızın yok olduğunu göreceksiniz.

Merdiven Çıkma Antrenmanının Faydaları

Merdiven Çıkma Antrenmanının Faydaları

 1. Vücudun oksijen kapasitesini arttırmayı sağlar,
 2. Hızlı yağ yakımına yardımcı olur,
 3. Metabolizma hızını yükseltir,
 4. Kalf kasları, kalça, hamstring, quadriceps gibi pek çok kası aynı anda çalıştırmayı sağlar,
 5. Bacak yağlarını yok ederek ve bacak kaslarını şekillendirir,
 6. Vücudun dayanıklılık ve gücünü arttırmasına yardımcı olur,
 7. Günlük yaşamınızı olumlu etkiler,
 8. Kardiyovasküler sağlığı korumayı sağlar,
 9. Diyabet ve obezite riskini azaltır,
 10. Kemik sağlığı için oldukça yararlıdır,
 11. Kalp hastalıkları riskini minimuma düşürür.

Merdiven Çıkma Antrenmanı Nasıl Yapılmalı?

 • Merdiven Yukarı Çıkma: Bu çalışmayı uygularken dikkat etmeniz gereken, merdivenleri teker teker çıkmak olmalıdır. Adım adım yükselmek, vücudunuzda squat çalışmasına benzer olumlu etkiler meydana getirmektedir.

Kasları aktif olarak çalıştıran merdivenden yukarı çıkmak, inmeye göre daha zorlayıcı ve etkilidir. Merdivenden yukarı çıkarken, farklı şekillerde çıkmanız hem daha keyif verici olabilir, hem de daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. Örneğin; merdivenden yukarıya zıplayarak çıkmanız durumunda, vücudun göstereceği direncin çok daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Dolayısıyla sonuçları da, o derece etkili olacaktır. İlerleyen zamanlarda, kendinizi hazır hissetmeniz durumunda merdivenleri zıplayarak çıkmaya başlayabilirsiniz.

 • Merdivenden Aşağıya İnme: Her bir adımınız ile merdivenden yukarı çıkarken çalıştırdığınız kaslarınızın uzamasını sağlayacaktır. Merdiven inmek, çıkmak kadar etkili bir çalışmadır. Merdivenden aşağıya doğru inmeniz kaslarınızın esnekliğini, dayanıklılığını arttırmaya yardımcı olur.

Merdivenden aşağıya inerken kaslarınız önce esneyecek, ardından büzüşecektir. Koşarak aşağıya doğru inme çalışmalarınızda ise kaslarınızın ön kısımlarını aktifleştirmiş olacaksınız. Merdivenden aşağıya inme egzersizini, aslından dinlenme süreleri içinde kullanabilirsiniz. Böylece dinlenerek kaslarınıza toparlanma süresi verirken de antrenmanınızdan ödün vermemiş olacaksınız. Üstelik bu durumda, zaman kaybını da önlemiş olacaksınız. Aşağı inerken yavaş inmeniz ise olası sakatlanma ve sağlık problemlerinin oluşmasını engelleyeceğinden, oldukça dikkatli hareket etmenizde yarar vardır.

Merdiven Çıkma Antrenmanı ile İlgili Öneriler;

Merdiven Çıkma Antrenmanı ile İlgili Öneriler;

 • Antrenman esnasında ayaklarınıza bakmanız enerjinizi düşüreceğinden, daima karşıya bakmalısınız,
 • Çalışmanızdan önce mutlaka ısınma egzersizleri yapmalı ya da 10 dakika hafif tempolu olarak koşmalısınız,
 • Çalışma esnasında belinizde ağrı hissetmeniz durumunda hemen antrenmanı sonlandırmalısınız,
 • Günlük yaşamınızda da asansör yerine, merdiven kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz,
 • Antrenmana devam etmeniz durumunda çalışma sürenizi ya da tekrar sayılarını her gün arttırmalısınız,
 • Merdiven çıkarken orta merkezli, merdiven inerken dış merkezli kaslarda kasılmalar oluştuğunu bilmelisiniz,
 • Merdiven Antrenmanlarında ideal kabul edilen; maksimum 30 dakika boyunca, 10’ar defa merdivenleri çıkıp inmeniz şeklinde çalışmanızdır.
 • Zıplayarak merdiven çıkmak istiyorsanız, yoğun pliometrik egzersizler sonrasında bunu uygulamanız gerektiğini bilmelisiniz.
 • Yoğun ve tempolu bir antrenman olduğundan sıkça terleyecek ve çalışma yaptığınız günler özellikle su tüketiminizde dikkat etmeniz gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap