Saç Diplerinin, Köklerinin Ağrıması ve Acıması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Saç dipleri, elle dokunulduğunda ya da normal zamanda da ağrıyabilir ya da acı hissedilebilir. Kullanılan şampuan ve bakım ürünlerinden olabileceği gibi mantar – sedef en yaygın görülen nedenler arasındadır.

İçeriğimizde ve Saç dipleri Saç kökleri Ağrı Acı Neden Nasıl geçer Saç sağlığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Saç
Saç Diplerinin, Köklerinin Ağrıması ve Acıması Neden Olur? Nasıl Geçer?

Saç Diplerinin Ağrıma Nedenleri

Saç bakım ürünlerine dikkat!

Saç diplerinizde herhangi bir sorun yokken, yeni aldığınız bir şampuan, uyguladığınız bakımlar nedeniyle cilt zarar görebilir. Şampuan alırken mutlaka içeriğine bakın. Özellikle SLS barındıranlar tehlikelidir çünkü kuvvetli kimyasallar barındırır. Aşırı kullanım durumunda saç köklerine zarar verir, doğallığını bozar ve derinin yıpranmasına sebep olabilir. Zamanla acı ve ağrı oluşabilir.

Saç nezlesi nedir?

Banyodan çıktıktan sonra saçlarınız ıslak kalırsa o zaman saç nezlesi olabilirsiniz. Eğer zamanında müdahale edilmezse ve sürekli aynı hata yapılırsa dökülmeye neden olabilir. Erkeklere oranla kadınlarda rastlanılan bir durumdur. Sanki kafanıza iğne değiriyorlarmış gibi bir his gelir, yanma, acıma ve ağrı da görülebilir.

Mantar enfeksiyonu kaynaklı saç diplerinde ağrı

Saç diplerindeki derilerin acıması mantardan dolayı olabilir. Saç köklerinizi ellediğinizde oval şişler, kızıl lekeler, sürekli kaşınma hissi gibi cilt rahatsızlıkları görülebilir. Saç köklerinizde acı hissedersiniz, iltihaba çevrilip dökülmeyi de beraberinde getirebilir.

Bakteri kaynaklı enfeksiyon

Enfeksiyonlar farklı çeşitlerde ortaya çıkar ve bazıları da bakteriden dolayı olur. Başka birisinin eşyalarını kullanma, çevresel nedenlerden kaynaklanabilir. Saç diplerinizde şişme ve kırmızılıklar görülebilir.

Tinea mantarı

Tinea mantarı özellikle küçük yaşlarda görülen bir enfeksiyon türüdür. Cildiyeye gidilmezse ilerleyebilir. Diğer türlerde olduğu gibi kaşınma ve kızarıklara neden olabilir. Sürekli kaşırsanız da sekonder seviyeye gidebilir.

Sedef hastalığı nedenli saç diplerinde ağrı

Sedef hastalığı çok yaygındır. Bağışıklıkla ilgili bir problemdir. Cilt bölgemizde yer alan hücrelerden gelişmeyenlerin toplanması ile ortaya çıkar. Pul pul dökülmeler görülür. Vücudun her noktasında çıkabilir. Saç derisinde çıkarsa da ağrı, acı ve dökülmeye neden olabilir.

Kemoterapi tedavisi

Kanser nedenli kemoterapi almak zorunda olanlarda vücuttaki tüm kılların tamamen dökülmesi, derilerde ağrı ve acı görülmesi normaldir. Her 100 kadından 20’sinde, her 100 erkeğin ise 10’unda bu tip ağrılar görülebilir.

Baş derisinin yağlı yapıya sahip olması

Herkesin cilt yapısı farklıdır. Bazılarının saç derileri öyle çok yağlanır ki zamanla iltihap ortaya çıkar ve ağrılar baş gösterir. Sürekli bir kaşınma durumu olmaya başlar ve bu durumda sekonder enfeksiyona dönüşebilir.

Yoğun stres altında kalma

Stres, hepimizin uzak kalması gerektiği ama bazen başaramadığı, her hastalığın temelinde yatan bir faktördür. Her şeyi denediniz ama saç diplerinizdeki ağrı geçmezse stresten olabilir.

Saç diplerinin ağrımasının ve acımasının diğer nedenleri

  • Saç diplerindeki akne oluşumu
  • Saç köklerinde kuruluk olması
  • Saçları çok gergin şekilde toplayıp bağlamak
  • Sürekli ve saatlerce saç taramak
  • İlaçların olası yan etkileri
  • Saçların çok sık olma durumu da saç diplerinde ağrıya, acıya neden olabilir.

Saç Diplerinden Ağrı Acı Nasıl Geçer?

Saç dipleri, kökleri, çok ağrıyor ve acıyorsa, sürekli kaşımak zorunda kalırsanız mutlaka cildiyeye gitmelisiniz. Hastalığın nedeni tespit edilmelidir.

Hekiminizin reçete ettiği ilaçları kullanın

Saç diplerinin ağrısı mantar, sedef ve bakteriden dolayı oluyorsa uygun kremler, şampuanlar kullanmak gerekir. Ama tedavi bittikten sonra reçete edilenleri kullanmama gerekir. Çünkü şampuanlar tedaviye özeldir.

SLS barından ürünleri kullanmayın

SLS çok güçlü bir kimyasaldır ve aşırı kullanım saç derilerine zarar verir. Ne yazık ki, şu an satışta olan her 100 markanın 90’ı da bu maddeyi içermektedir. Kaşıntı, ağrı ve acı sırasında SLS içerenleri bırakmak gerekir. Eğer yara oluştuysa bu madde daha büyük zarar verebilir.

Bitkisel yağlar ile saç diplerine masaj yapın

Doğal, bitkisel yağlar birçok hastalığı tedavi ettiği gibi saç diplerindeki acıyı, ağrıyı ve kızarıklığı da geçirmeye yardımcıdır.

  • Neem yağı
  • Çay ağacı yağı
  • Biberiye
  • Lavanta yağını masaj yaparak kullanabilirsiniz.

200 milim, standart bir su bardağına ılık su ekliyoruz. 1 çay kaşığı kadar neem ve çay ağacı yağı, ikişer tatlı kaşığı da biberiye ve lavanta yağını ilave edin. Homojen duruma gelene kadar karıştırın ve parmaklarınızla saç diplerinizi ovalayarak sürün. 20 dakika boyunca saçınızda dursun. Bitkisel yağlar içinde antiseptik vardır ve bu da saç diplerinde ağrıyı ve acıyı dindirmeye yardımcıdır. Tedavi süresi de hız kazanacaktır.

Buradaki tedavileri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Rw552X8N

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir